دکتر جهاندیده متخصص پروتز دندان چه زمانی استفاده از پروتز ثابت دندان را برای بیماران در رشت توصیه می‌کنند؟
21 نوامبر

دندان‌ها یکی از مهم‌ترین اعضای بدن ما هستند. اعضایی که نبود آن‌ها تاثیر به سزایی در زیبا به نظر رسیدن چهره ما داشته و حتی از نبود ساری اجزای بدن نیز بیشتر به چشم می‌آید. احتمالا شما نیز تصویر مردی که یک ابرو و یک دندان را نداشته است، دیده‌اید. و نخستین چیزی که نظرتان را به خود جلب کرده است، نبود دندان است. احتمالا تا زمانی که نوشته زیر عکس را مطالعه ننموده‌اید هم از نبود ابرو اطلاع پیدا نکرده‌اید. به همین دلیل است که دندان‌ها نقش بسیار موثری در زیبایی چهره دارند.

اما اهمیت دندان‌ها تنها در زیبایی خلاصه نمی‌شود. کمک به هضم درست غذا و جلوگیری از مشکلات گوارشی، دندان‌ها را به یکی از تاثیرگذارترین اعضای بدن تبدیل کرده است. به همین دلیل فقدان یک دندان می‌تواند تمام لذت غذا خوردن را از بین برده و مشکلات زیادی را برای شما به دنبال دارد. به همین دلیل است که متخصصان دندان‌پزشکی شروع به استفاده از پروتز دندان کردند.

دکتر جهاندیده نیز به عنوان عضوی از این جامعه بزرگ به بیماران رشتی کمک می‌کند تا بتوانند با استفاده از پروتز ثابت علاوه بر حفظ زیبایی خود، از مشکلات گوارشی جلوگیری نمایند. در این مقاله قصد داریم تا تمامی پرسش‌های شما را درباره پروتز دندان و به ویژه پروتز ثابت در سبد بحث گذاشته و موردبررسی قرار دهیم.

پروتز دندان چیست؟

پروتز دندان یک نوع دندان مصنوعی است که توسط دندان‌پزشک شما و متناسب با فرم دهان شما برای جایگزینی دندان‌های طبیعی از دست رفته، ساخته می‌شود. پروتز دندان می‌تواند به صورت کامل یا تکه‌ای ساخته شده و مورد استفاده قرار گیرد. به این معنا که این پروتزهای می‌توانند جایگزینی برای همه دندان‌های شما بوده و یا تنها قسمتی از آن‌ها را در فک بالایی یا پایینی پوشش دهند.

پروتزها حتی می‌توانند به صورت دانه‌ای و تکی برای پر کردن جای خالی تعداد کمی از دندان‌ها مورد استفاده قرار بگیرند. گذشته از این‌ها پروتز دندان باید به گونه‌ای ساخته شود که با فرم دهان شما و ساختار سایر دندان‌هایتان مطابقت داشته باشد.

پروتز دندان از چه چیزی ساخته شده است؟

پروتز دندان از چه چیزی ساخته شده است؟

 

در گذشته برای ساخت پروتزهای دندان از پورسلین یا پلاستیک استفاده می‌شد. اما در ساخت پروتزهای جدیدتر معمولا از رزین سخت استفاده می‌شود. واضح است که موادی که در ساخت پروتزها مورد استفاده قرار می‌گیرند، نسبت به دندان‌های طبیعی تردتر و شکننده‌تر هستند. بنابراین اگر به درستی از آن‌ها مراقبت نشود، به راحتی دچار شکستگی یا ترک خواهند شد.

همچنین طول عمر این پروتزها، حتی در صورت مراقبت بسیار عالی، از دندان‌های طبیعی کوتاه‌تر است. به طوری که توصیه می‌شود این پروتزها را هر پنج سال یک بار تعویض کنید. این نیاز به تعویض بیشتر به دلیل تغییر شکل دهان با افزایش سن است.

ساختار نگه‌دارنده پروتز دندان که آن را بر سر جای خود و هم‌راستا با دیگر دندان‌ها نگه می‌دارد نیز از همان رزینی ساخته می‌شود که در ساخت دندان‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. یا اینکه در ساخت آن از یک پلیمر انعطاف‌پذیر استفاده می‌شود که قادر است دندان‌ها را در خط طبیعی خود نگه دارد.

چرا باید از پروتز دندان استفاده کرد؟

بسیاری از مردم به این دلیل سراغ پروتزهای دندان می‌روند که دندان‌های خود را در اثر یک آسیب یا ضربه از دست داده‌اند. در نتیجه در خوردن غذا، جویدن آن و حتی صحبت کردن دچار مشکل شده‌اند. استفاده از پروتز به این دسته از بیماران کمک می‌کند تا نه تنها ظاهر و لبخند خود را زیبا نگه دارند، بلکه شکل کلی لب‌ها، گونه‌ها و دهان آن‌ها نیز حفظ شده و از حالت طبیعی خارج نشود. پروتز دندان به شما کمک می‌کند که می‌توانید غذای خود را خوب بجوید و دستگاه گوارشتان را سلامت نگه دارید. از همه مهم‌تر پروتز دندان جایگزین خوبی برای دندان‌هایی است که به شدت دچار آسیب شده‌اند.

انواع پروتز دندان به صورت کلی

پروتز دندان بر اساس معیارهای مختلفی طبقه‌بندی می‌شود. اصلی‌ترین و رایج‌ترین نوع طبقه‌بندی پروتز دندان، پروتز کلی و تکه‌ای است. اما در دسته‌بندی دیگر، پروتزهای دندان به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم‌بندی می‌شوند. پروتزهای ثابت دندان پروتزهایی هستند که در میان عموم به روکش دندان معروف هستند.

این نوع از پروتزها با استفاده از روش‌های خاصی به استخوان فک متصل می‌شوند. پروتز دندان متحرک که به سادگی در داخل دهان قرار گرفته و از آن خارج می‌شود، بیشتر برای مواردی استفاده می‌شود که دندان‌ها از دست رفته باشند.

پروتزهای دندان متحرک که عموما با نام دندان تکه‌ای شناخته می‌شوند، می‌توانند در بعضی موارد به عنوان پایه‌ای برای قرارگیری پروتز دندان ثابت مورد استفاده قرار بگیرد.

انواع پروتز ثابت دندان

پروتز ثابت دندان در چند نوع مختلف وجود دارد. نوع اول که به روکش دندان معروف است، روکش تک واحدی دندان یا Single dental crown نام دارد.

استفاده از این نوع پروتز می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. یکی از اصلی‌ترین دلایل برای مصرف‌کنندگان زیباتر به نظر رسیدن دندان‌ها است.

اما دلیل علمی و اصلی استفاده از این نوع پروتز ثابت دندان، حمایت و حفاظت از دندان‌هایی است که ساختار آن ضعیف شده است.

به علاوه اگر بیمار در جویدن غذا مشکل داشته باشد، با استفاده از این نوع پروتز می‌توان مشکل او را برطرف نمود.

انواع پروتز ثابت دندان

پل دندان یا dental bridge چیست؟

نوع دیگری از پروتز ثابت دندان، پل دندان یا dental bridge است.

این نوع از پروتز برای افرادی استفاده می‌شود که یک دندان خود را که در میان دو دندان دیگر قرار گرفته است، از دست داده‌اند.

در این حالت دکتر دندان‌پزشک با استفاده از تراش دو دندان مجاور، یک پل میان این دندان‌ها که دندان‌های پایه شناخته می‌شوند، زده تا بتواند ناحیه خالی را پر نماید.

هرچند امروزه به دلیل استفاده از دندان‌های ایمپلنت استفاده از این نوع درمان رونق خود را از دست داده است، اما هنوز هم در مواردی از این شیوه استفاده می‌شود. بهتر است بدانید که استفاده از پل دندان زمانی تاثیرگذارتر است که دندان‌های جانبی خود نیاز به روکش داشته و سالم نباشند.

انواع پروتز ثابت دندان

ایمپلنت را نیز به نوعی می‌توان یک پروتز ثابت دندان به شمار آورد. در این حالت یک میله تیتانیومی جایگزین ریشه دندان در فک شده و دندان جدید که از مینا ساخته شده است، بر روی این میله سوار می‌شود. این روش بیشتر برای افرادی استفاده می‌شود که دندان‌های جلویی خود را از دست داده و قصد ترمیم زیبایی خود را دارند. به عبارت بهتر هدف از استفاده از ایمپلنت بیشتر به حفظ زیبایی فرد مربوط می‌شود.

انواع پروتز ثابت دندان

نوع دیگری از پروتزهای ثابت دندان، ونیر نام دارد. ونیر یک نوع لمینت نازک است که برای حفظ زیبایی دندان، به سطح جلویی دندان شکسته چسبانده می‌شود. از ونیرها برای سفید کردن دندان‌هایی استفاده می‌شود که به دلیلی تغییر رنگ داده و نمی‌توان با استفاده از روش‌های معمولی آن‌ها را جرم‌گیری کرد. همچنین برای ترمیم دندان‌های آسیب‌دیده خفیف نیز از این شیوه استفاده می‌شود.

انواع پروتز ثابت دندان

نوع دیگری از پروتز ثابت دندان برای افرادی استفاده می‌شود که تاج دندان آن‌ها در اثر پوسیدگی به قدری تخریب شده است که نمی‌توان آن را پر کرد. در نتیجه از پروتزهایی به اسم اینله و اونله که از جنس کامپوزیت یا سرامیک هستند، استفاده می‌شود. اینله می‌تواند تا دو دندان را پوشش دهد. در حالی که اونله قابلیت پوشش دهی سه سطح یا بیشتر را دارا است.

انواع پروتز ثابت دندان

 

چه زمانی نیاز به پروتز ثابت دندان داریم؟

زمانی که شما بخشی از دندان‌های خود در قسمت بالایی یا پایینی دهانتان را از دست داده‌اید. یا زمانی که دندان‌های باقی‌مانده شما به حدی آسیب دیده‌اند که نگه داشتن آن‌ها برای شما سودی نخواهد داشت، می‌توانید از یک پروتز ثابت دندان برای جایگزینی آن‌ها استفاده کنید.

مزایای استفاده از پروتز ثابت دندان چیست؟

بیشتر پزشکان و بیماران ترجیح می‌دهند از پروتزهای ثابت استفاده کنند. زیرا این نوع از پروتزها از نظر ظاهری و نحوه عملکرد کاملا شبیه به دندان‌های طبیعی هستند. به علاوه این پروتزها در زمان خواب یا صحبت کردن در دهان نمی‌لغزند و از جای خود جابه‌جا نمی‌شوند. همچنین می‌توان با استفاده از آن‌ها از تغییر شکل استخوان‌های فک و یا از دست رفتن این استخوان‌ها جلوگیری کرد. همچنین این پروتزها بدون ایجاد در یا مزاحمت برای شما می‌توانند تا مدت‌ها و حتی تا پایان عمر کارایی داشته باشند.

روش‌های مراقبت از پروتز ثابت دندان چیست؟

روش‌های مراقبت از پروتز ثابت دندان چیست؟

صرف نظر از اینکه شما از چه نوع پروتزی استفاده می‌کنید، پروتزهای دندان باید به طور روزانه تمیز شوند. زیرا غذا خوردن می‌تواند باعث تغییر رنگ و یا کثیف شدن پروتزها شود. حتی با وجود اینکه پروتزهای دندان از مواد متفاوتی با دندان‌ها ساخته شده‌اند، اما باز هم باکتری‌ها و میکروب‌ها می‌توانند به آن‌ها آسیب رسانده و این آسیب سیار دندان‌ها و لثه‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

تمیز کردن پروتز ثابت در چند مرحله انجام می‌شود. ابتدا باید لثه‌های زیرین ناحیه‌ای که از پروتز استفاده کرده‌اید، با استفاده از آب تمیز به خوبی شستشو داده شوند. حال با استفاده از یک مسواک بسیار نرم و خمیردندانی که به توصیه دندان‌پزشک خود خریده‌اید، باید پروتز و لثه‌ها را به خوبی بشویید. به طوری که مطمئن شوید هیچ ذره‌ای از غذا در میان آن‌ها باقی نمانده است. حال باید پروتز ثابت دندان را با آب بشویید. به یاد داشته باشید که هرگز از یک مسواک یا خمیردندان معمولی برای شستشوی پروتز استفاده نکنید.

 

معرفی خدمات پروتز ثابت دندان توسط دکتر جهاندیده

 

معرفی خدمات پروتز ثابت دندان توسط دکتر جهاندیده

دکتر یوسف جهاندیده یکی از بهترین دندان‌پزشکان در شهر رشت است که با استفاده از به‌روزترین ابزارها، خدمات متنوعی را به مراجعه‌کنندگان خود ارائه می‌دهد. تمامی ابزارهای موجود در مطب با استفاده از آخرین استانداردهای روز، استریلیزه شده و مراجعان می‌توانند به شخصه بر روی روند استریلیزه کردن تجهیزات نظارت داشته باشند.

دکتر جهاندیده برای ساخت پروتز ثابت دندان از تیتانیوم، طلا و پالادیوم استفاده می‌کند. به عبارت بهتر ساخت پروتز ثابت توسط دکتر جهاندیده، به عنوان نفر اول بورد تخصصی فک و صورت، در سه مرحله انجام می‌شود. در مرحله اول ساختار اصلی با استفاده از فلزات نام برده شده ساخته می‌شود.

در مرحله بعد این ساختار با یک روکش یا بریج ثابت شده و در نهایت برای بهبود ظاهر و عملکرد جویدن، یک لایه سرامیکی به آن افزوده می‌شود.

در مطب دکتر جهاندیده، برای ساخت پروتز ثابت فرایند قالب‌گیری از دندان‌ها انجام می‌شود.

سپس در لابراتوار با استفاده از گچی که مخصوص دندانپزشکی است. یک ماکت بر اساس قالب ساخته شده و از این طریق یک چارچوب فلزی ساخته می‌شود.

سپس با استفاده از حرارت بسیار زیاد، لایه‌هایی از سرامیک بر روی این قاب فلزی متصل می‌شود.

در نهایت پروتز ساخته شده توسط دکتر جهاندیده به طور دقیق بر روی لثه‌های شما قرار می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دکتر جهاندیده و خدمات ایشان و همچنین آدرس مطب، می‌توانید به سایت https://drjahandideh.com/ مراجعه نمایید.

 

این پست چه قدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید!

متوسط امتیازات ۴٫۳ / ۵٫ تعداد نظرات: ۱۲

به عنوان اولین نفر نظرتو بگو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید