کامپوزیت و لمینت چه فرقی باهم دارند؟
14 ژوئن

تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت چیست؟ ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی هر دو از روش‌های اصلاح ظاهر دندان و اصطلاحا روکش‌های دندانی هستند. این دو روش از دیگر روش‌های زیبا سازی لبخند موثرتر بوده و بیشتر نیز مورد توجه مراجعین قرار گرفته‌اند. اما تفاوت این دو روش با یکدیگر در چیست؟

امروز در این مقاله از وب سایت دکتر یوسف جهاندیده قصد داریم تا شما را با تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی آشنا کنیم. همچنین در انتهای مطلب به بررسی آسیب‌های وارده بر دندان‌ها نیز می‌پردازیم تا شما با اطلاعات کامل بتوانید تصمیم گیری کنید.

دکتر یوسف جهاندیده، از بهترین متخصصان دندان پزشکی و ایمپلنت در رشت هستند. برای دریافت نوبت ویزیت از جناب دکتر یوسف جهاندیده، متخصص پروتز ثابت و فلوشیپ ایمپلنت و لیزر، می‌توانید با شماره تلفن ۰۱۳۳۳۲۳۷۱۱۶  و یا ۰۱۳۳۳۲۳۳۷۹۰ تماس گرفته و نوبت بگیرید.

کامپوزیت دندان باعث پوسیدگی می‌شود؟ بسیاری از افراد از ظاهر دندان‌های خود ناراضی هستند. اما از ترس اینکه دندان‌های طبیعی خود خراب شوند، به سراغ روکش‌های دندان نمی‌روند. چرا که شایعات مختلفی درباره این روکش‌ها وجود دارد. افراد نیز از این افکار و شایعات نگرانند. به همین دلیل شما عزیزان می‌توانید در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، مقاله آیا انجام کامپوزیت دندان موجب پوسیدگی دندان خواهد شد؟ را مطالعه کنید. چنانچه در این زمینه سوالی داشتید، با شماره تلفن مطب تماس گرفته و پاسخ خود را دریافت کنید.

ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی

بسیاری از افراد در اثر حوادث مختلف و یا به صورت طبیعی ظاهر دندان‌های متفاوتی دارند. طبیعی است که شکل و ترتیب دندان‌های همه افراد یکسان نباشد و همه از دندان‌های ردیف و مرتبی بهره مند نباشند. اما این مسئله برای بسیاری از افراد از اهمیت بالایی برخوردار است. در نتیجه مردم در طی زندگی خود همواره سعی می‌کنند تا با روش‌هایی همچون ارتودنسی و… این نامرتبی را جبران کنند.

به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی، روش‌های جدیدی به نام لمینت و کامپوزیت ابداع شد که در مدت زمانی بسیار کمتر از روش ارتودنسی بتوان ناهمواری‌های دندان‌ها را سامان داد. ارتودنسی باعث حرکت دندان‌ها می‌شود تا آنها را در جایگاه صحیح خود قرار دهد. به همین دلیل حداقل ۱۵ ماه برای تکمیل فرایند درمان و تصحیح ترتیب دندان‌ها زمان لازم است. اما روش‌های جدید و روکش‌های دندان در نهایتا یک تا دو جلسه اجرا می‌شوند و لبخند شما را زیباتر می‌کنند.

همچنین این روش‌ها می‌توانند نقص‌های دیگری همچون زردی دندان‌ها، شکستگی دندان‌ها و… را نیز ترمیم کنند و بپوشانند. در نتیجه بهترین روش و مدرن ترین راه حل برای برطرف کردن نقص‌های ظاهری دندان‌ها می‌باشند.

لمینت و کامپوزیت هر دو از روکش‌های دندانی هستند که روی دندان‌ها را گرفته و می‌تواند مشکلاتی از این قبیل را در پشت خود می‌پوشانند.

کامپوزیت دندان باید بعد از عمل بینی انجام شود یا قبل از آن؟ همانطور که می‌دانید بازار جراحی‌های زیبایی این روزها داغ است. بسیاری از افرادی که از چهره خود رضایت کافی ندارند سعی می‌کنند  با این جراحی‌ها اعتمادبه‌نفس خود را ارتقا دهند. به همین دلیل شما عزیزان می‌توانید در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، مقاله کامپوزیت دندان بهتر است قبل از عمل بینی انجام شود یا بعد از آن را مطالعه کنید. چنانچه در این زمینه سوالی داشتید، با شماره تلفن مطب تماس گرفته و پاسخ خود را دریافت کنید.

تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت

تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت

هدف از انجام ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی روکش دندان‌هاست. بنابراین این دو روش درمانی اهداف یکسانی دارند. اما این بدان معنا نیست که روند آنها نیز کاملا یکسان باشد. این دو روکش دندان در موارد زیر با یکدیگر متفاوت هستند:

۱٫ جنس مواد استفاده شده در روکش دندان

جنس این دو روکش دندان با یکدیگر متفاوت است. این از اصلی ترین موارد تفاوت لمینت و کامپوزیت است. لمینت از جنس سرامیک بوده و کامپوزیت از جنس ترکیبات محکمی به نام ونیر است. طبیعتا استحکام و مقاومت سرامیک از ونیر بالاتر است. در نتیجه دوام لمینت نیز از کامپوزیت بیشتر می‌باشد. در طول زندگی و در اثر اتفاقات مختلف ممکن است اتفاقات مختلفی باعث شود تا روی کامپوزیت خط افتد. همچنین ممکن است رنگ آن تغییر کند. اما این موارد به دلیل سرامیکی بودن برای لمینت دندان کمتر پیش می‌آید.

۲٫ مدت زمان انجام و قرار دادن روکش

لمینت دندان باید از قبل بر اساس قالب گیری که انجام شده، در لابراتوار ساخته شود. در نتیجه حداقل دو تا سه هفته زمان نیاز است که این روکش ساخته و آماده شود. اما نصب آن روی دندان تنها یک جلسه زمان نیاز دارد.

مدت زمان روکش کردن دندان با ونیر کامپوزیت کمتر است. چون متخصص در یک جلسه مواد ونیر را روی دندان شما قرار داده و به آن شکل می‌دهد. در نتیجه نیازی نیست که از قبل این روکش‌ها در لابراتوار ساخته شود. پس زمان کمتری برای قرار دادن آنها لازم است.

۳٫ قالب گیری

فرم دندان هر شخص با شخص دیگر متفاوت است. در نتیجه متخصص و دندان ساز باید بر اساس قالبی که از فک فرد گرفته می‌شود روکش‌های دندان را بسازد. بنابراین دندانپزشک باید ابتدا از فک بیمار قالب گیری کند. این قالب به لابراتوار ارجاع داده می‌شود تا بر اساس رنگی که بیمار انتخاب کرده، روکش تهیه و ساخته شود. اما ونیر کامپوزیت نیازی به قالب گیری ندارد. چون روکش دندان کامپوزیتی از پیش ساخته نمی‌شود. بلکه در همان لحظه روی دندان‌های فرد فرم می‌گیرند. بنابراین احتیاجی به قالب گیری نیست.

تراش دهی دندان برای قرار گیری روکش لمینت و کامپوزیت

۴٫ تراش دهی دندان برای قرار گیری روکش

قرار گرفتن روکش دندان روی دندان‌های طبیعی در لمینت و کامپوزیت متفاوت است. تفاوت آنجاست که برای قرار دادن این روکش روی دندان به تراشیدن دندان‌های طبیعی نیاز است تا دندان‌ها تراش بخورند. این کار به این دلیل است که ضخامت دندان‌های طبیعی و روکش، باعث غیر طبیعی شدن این روکش‌ها نشود. به همین دلیل متخصص باید دندان‌ها را تراش دهد. اما لایه کامپوزیت از لمینت نازک‌تر است. در نتیجه دندانپزشک نیازی ندارد که دندان‌ها را تراش دهد. تراش دندان و قالب گیری تنها برای لمینت دندان لازم است.

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت ونیر؟ این سوال ذهن بسیاری از افرادی که قصد ترمیم لبخند خود را دارند به خود درگیر می‌کند. اولین قدم برای ارتقای زیبایی دندان‌ها و دستیابی به لبخند دلخواه، انتخاب بهترین روش است. شما از بین لمینیت سرامیکی یا کامپوزیت کدام را انتخاب می‌کنید؟ شما عزیزان می‌توانید در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، مقاله ونیر کامپوزیت دندان بهتر است یا لمینت سرامیکی را مطالعه کنید. چنانچه در این زمینه سوالی داشتید، با شماره تلفن مطب تماس گرفته و پاسخ خود را دریافت کنید.

۵٫ نیاز به پالیش یا پولیش

به جهت صاف و براق کردن کامپوزیت دندان نیاز است تا فرد چند وقت یکبار به متخصص مراجعه کرده و دندان‌ها را پولیش کند. اما این کار برای لمینت نیازی نیست. چون جنس لمینت بسیار مقاوم است و تا مدت‌های طولانی براق می‌ماند. اما کامپوزیت جنس نرم‌تری دارد و مقاومت آن کمتر است.

۶٫ توانایی ترمیم بعد از روکش

تقریبا می‌توان گفت که تمام تفاوت های کامپوزیت و لمینت به جنس و استحکام آنها برمی‌گردد. چون هر چه مقاومت این دندان‌ها و روکش‌ها بیشتر باشد، کمتر دچار آسیب می‌شوند. در نتیجه می‌توان آنها را از این جنبه نیز بررسی کرد.

از جمله موارد تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان، امکان ترمیم بعد از روکش است. اگر بعد از روکش در اثر اتفاقی دندان لب پر شود و یا خط روی آن افتد، لمینت قابلیت ترمیم ندارد. در نتیجه متخصص مجبور می‌شود روکش را برداشته و برای همان دندان روکش جدید ایجاد کند. این کار ممکن است هزینه شما را نیز بیشتر کند. اما کامپوزیت قابل ترمیم است و نیازی به تعویض ندارد.

انجام لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت دندان در رشت توسط دکتر یوسف جهاندیده

بسیاری از عوارض و معایب لمینت و کامپوزیت دندان با مراجعه با دندانپزشک خوب و حرفه‌ای از میان برداشته می‌شوند. پیشنهاد ما به شما، مراجعه به دکتر یوسف جهاندیده واقع در رشت می‌باشد. مطب دندانپزشکی دکتر یوسف جهاندیده در رشت با دارا بودن تجهیزات مدرن و به‌روز، در طی این سال‌ها خدمات شایان توجهی را به مراجعه کنندگان عزیز عرضه نموده است. کلیه لوازم مصرفی کلینیک دندانپزشکی ایشان مطابق استانداردهای جهانی و توسط دستگاه‌های پیشرفته، استریل می‌شوند و مراجعه کنندگان محترم می توانند نظارت مستقیم بر روند استریلیزاسیون داشته باشند.
همچنین در این کلینیک دندانپزشکی از بهترین مواد دندانپزشکی روز دنیا و بهترین برندهای موجود در بازار استفاده می شود و همیشه ارائه خدمات و مواد با کیفیت، مهم ترین هدف این کلینیک بوده است.

در صورت نیاز به مشاوره برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش ایمپلنت اوردنچر و گرفتن نوبت برای انجام ایمپلنت اوردنچر توسط دکتر یوسف جهاندیده در رشت لطفا با ما تماس بگیرید. همچنین برای دریافت نوبت ویزیت از جناب دکتر یوسف جهاندیده، متخصص پروتز ثابت و فلوشیپ ایمپلنت و لیزر، می‌توانید با شماره تلفن ۰۱۳۳۳۲۳۷۱۱۶  و یا ۰۱۳۳۳۲۳۳۷۹۰ تماس گرفته و نوبت بگیرید.

کامپوزیت دندان در بارداری مشکل ساز است؟ برخی از مادران در دوران بارداری تصمیم می‌گیرند تا لبخند خود را زیباتر کنند. به همین دلیل در دوران بارداری تصمیم به کامپوزیت دندان‌های خود می‌گیرند. همه چیز در این دوران بارداری باید تحت کنترل پزشک و با مراعات باشد. شما عزیزان می‌توانید در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، مقاله آیا کامپوزیت دندان در دوران بارداری خطرناک است؟ را مطالعه کنید. چنانچه در این زمینه سوالی داشتید، با شماره تلفن مطب تماس گرفته و پاسخ خود را دریافت کنید.

این پست چه قدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید!

متوسط امتیازات ۰ / ۵٫ تعداد نظرات: ۰

به عنوان اولین نفر نظرتو بگو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید