گوش درد و فک درد | دکتر یوسف جهاندیده
12 اکتبر

علت گوش درد و فک درد چیست؟ در این مقاله دکتر یوسف جهاندیده، متخصص فک و صورت در شهر رشت، سوالات شما را پاسخ خواهد داد.

گوش درد و فک درد ممکن است برای هر کسی پیش آمده باشد. ممکن است قبل خواب هیچ دردی نداشته باشید. اما همینکه از خواب بیدار شدید درد در فک و گوش شما نمایان شود.

علت گوش درد و فک درد ممکن است برای افراد مختلف، متفاوت باشد.

علت این درد ناگهانی بسته به هر فرد فرق می کند. در افراد مختلف این درد ممکن است ناشی از موارد مختلفی باشد. برای مثال: بیماری های مرتبط با فک و گوش، عفونت دهان و دندان و عدم رعایت بهداشت آن، سردرد های مزمن و حاد و…

حال چاره چیست؟ در این مطلب با ما باشید تا شما را تماما آگاه کنیم. دکتر یوسف جهاندیده، متخصص با تجربه فک و صورت در رشت، از تجربیات خود برای شما می گوید. تا دیگر نگران هیچ درد در فک و گوش خود نباشید.

چرا گوش و فک من درد می کند؟

ممکن است شما این سوال را از خود پرسیده باشید. در جواب باید گفت که عوامل مختلفی باعث درد در ناحیه فک و گوش می شود. همانطور که سردرد عوامل مختلفی دارد، گوش درد و فک درد هم می تواند ناشی از چندین مورد باشد. علل درد گوش و فک را می توان اینگونه دسته بندی کرد:

 1. اختلال در مفصل TMJ می تواند باعث درد فک و گوش شود:

  مفصل TMj و جایگاه آناتومیک آن
  مفصل TMj و جایگاه آناتومیک آن

  مفصل TMJ مفصلی در ناحیه پشتی فک انسان. این کلمه مخفف عبارت «Temporomandibular joint» به معنی مفصل گیجگاهی-فکی است. این مفصل ناحیه فک و نیز ماهیچه های اطراف آن را شامل می شود. همچنین در کنار استخوان تمپورال (ناحیه ای که گوش میانی را شامل می شود) قرار دارد.

  این مفصل در طول روز کار های متعددی بر عهده دارد. جویدن و حرف زدن از پر تکرار ترین کار هایی است که به کمک مفصل TMJ بهتر صورت می گیرد. پس با این اوصاف ممکن است این مفصل درد داشته باشد.

  علائم اختلال در فصل TMJ می تواند این موارد باشد: درد در ناحیه گوش- احساس ناراحتی در صورت- و حتی علائمی مثل بی خوابی، افسردگی و اضطراب.

 2. بیماری آرتروز ممکن است باعث فک درد و گوش درد شود:

  آرتروز در مفصل TMJ
  آرتروز در مفصل TMJ

  آرتروز در اغلب موارد از نوع آرتروز مفصل گیجگاهی-فکی TMJ است. این بیماری از اطراف همان مفصل شروع می شود. گسترش می یابد و درد را در ناحیه گوش و فک بیشتر می کند. حتی ممکن است بیمار شیبی تیز از درد را حس کند که درد آن شدید است.

 3. میگرن و درد های ناشی از آن بیمار را به دردهای گوش و فک هم مبتلا می کنند!

  درد میگرن و گسترش آن تا فک و گوش
  درد میگرن و گسترش آن تا فک و گوش

  میگرن نوعی سردرد شدید است که می تواند عوامل مختلفی داشته باشد. این علائم می توانند نور، صدا، بو و دیگر محرک ها باشند. فردی که میگرن دارد ممکن است درد در ناحیه سر را به صورت پیشرفته در فک و گوش تجربه کند.

 4. آرتریت روماتوئید یا پزوریاتیک درد گوش و فک را باعث می شود:

  آرتریت روماتوئید و درد فک
  آرتریت روماتوئید و درد فک

  آرتریت نوعی بیماری خودایمنی است. بیماری خود ایمنی یعنی اینکه بدن خود به سلول های دفاعی و خودی حمله می کند. به آن ها آسیب می زند و کار آن ها را مختل می کند. آرتریت روماتوئید هم نوعی بیماری خودایمنی است.
  آرتریت روماتوئید در نتیجه حمله سلول های خودی به مفاصل ایجاد می شود. در این بیماری تمامی بدن شروع به درد می کنند. مفصل TMJ هم به دنبال بقیه نواحی بدن درد خفیف تا شدیدی را تجربه می کند.
  پزوریاتیک هم همانند آرتریت یک نوع بیماری خودایمنی است. در پزوریاتیک هم تمامی مفاصل بدن دچار اختلال می شوند. پس مفصل گیجگاهی هم درد خواهد داشت.

 5. سینوزیت سردردی که درد گوش و فک را تشدید می کند.

  سینوزیت در بزرگسالان
  سینوزیت در بزرگسالان

  سینوزیت هم مثل میگرن نوعی سردرد است، اما در درجات خفیف تر. این سردرد می تواند ناشی از عوامل ویروسی و یا باکتریایی باشد. در هر صورت فرد بیمار با قرار گرفتن در شرایط سرماخوردگی یا آلرژی، درد را حس می کند. این درد ناشی از التهاب راه های هوایی برای تنفس است.
  در سینوزیت علائمی همچو درد در ناحیه صورت و فک، درد در ناحیه گوش و شدت گرفتن این علائم در سرمای بیشتر هوا وجود دارد.

 6. مشکلات دهانی می توانند عامل درد گوش و فک شوند.

  بهداشت نامناسب دهانی علائم فک درد و گوش درد
  بهداشت نامناسب دهانی علائم فک درد و گوش درد

  مشکلات در دهان می تواند مشکلات مربوط به دندان و لثه باشد. عفونت و آسیب و انواع بیماری های لثه و دندان ممکن است باعث مشکلات دهانی شوند.
  این مشکلات نه تنها خود دندان و لثه را تحت تاثیر قرار می دهند، بلکه در موارد شدیدتر برای فک و ناحیه گوش هم دردناک خواهند بود.

 7. دندان قروچه منتهی به فک درد و گوش درد می شود.

  دندان قروچه می تواند باعث فک درد شود
  دندان قروچه می تواند باعث فک درد شود.

  دندان قروچه ممکن است سبب آسیب بیشتر به ناحیه مفصل TMJ خواهد شد. این اتفاق هم سبب می شود تا درد در ناحیه گوش و فک بیمار بیشتر شود.

 8. گوش شناگر نوعی بیماری که باعث درد گوش و فک می شود.

  گوش شناگر باعث درد گوش و فک می شود
  گوش شناگر باعث درد گوش و فک می شود

  این بیماری زمانی اتفاق می افتد که گوش خارجی بیمار در معرض آسیب قرار بگیرد. این آسیب ممکن است ناشی از آسیب دیدگی هنگام شنا باشد. آب با فایده ممکن است در این مورد به ضرر بیمار تمام شود!
  اگر بهنگام شنا گوش خارجی آسیب ببیند، این بیماری شروع می شود. علائم آن بصورت درد در ناحیه فک و صورت می باشد. این درد ممکن است به درد گوش و نواحی اطراف آن هم منتهی شود.

اگر فک یا گوشمان درد کرد چه کنیم؟

دیدیم که درد در ناحیه گوش و فک علل مختلفی دارد. این علل می توانند سرانجام درد شدیدی را در ناحیه فک و گوش رقم بزنند. پس قبل از مراجعه به پزشک موارد زیر را رعایت کنید:

 • داشتن اطلاعات کافی از ناحیه دقیق درد و مدت آن
 • داشتن اطلاعات از علل درد در ناحیه گوش و فک
 • انجام ندادن خوددرمانی های مختلف!
 • مراجعه به پزشک متخصص فک و صورت در اسرع وقت

پزشک متخصص چگونه درد گوش و فک را معالجه می کند؟

دکتر یوسف جهاندیده، متخصص حاذق فک و صورت شهر رشت، درمان کامل درد فک و گوش را انجام می دهد. ایشان در ابتدا با بیمار با گرمی صحبت می کنند. تا تمامی نیاز های آنان را بفهمند و بهترین مشاوره و درمان را برای او انجام دهند.

دکتر یوسف جهاندیده، جراح و متخصص فک و صورت رشت، با بکارگیری جدیدترین متد های روز دنیا، درد فک و گوش شما را بطور کامل درمان خواهند کرد.

جمع بندی:

بطور کلی درد در ناحیه گوش و فک می تواند چندین عامل داشته باشد. این عوامل بسته به هر فرد ممکن است متفاوت باشد. بهترین راه برای پیشگیری از این درد ها، اطلاع کافی از عملکرد فک و صورت است. بهداشت دهان و دندان هم می تواند تأثیر مناسبی در پیشگیری از این درد ها داشته باشد. سردرد های ناشی از میگرن یا سینوزیت هم می تواند منتهی به درد فک و گوش شود. بیماران با هر زمینه بیماری، می توانند با مراجعه به پزشک سریع ترین درمان را انجام دهند.

در بخش نظرات می توانید با دیگر موارد درمان بیماری های مختلف آگاه شوید. می توانید نظرات خود درباره این مقاله و مراجعه به دندانپزشک را به اشتراک بگذارید.

این پست چه قدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید!

متوسط امتیازات ۲٫۷ / ۵٫ تعداد نظرات: ۷

به عنوان اولین نفر نظرتو بگو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید