انواع پروتز دندان رشت کدام است؟
16 آگوست

پروتز دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

 

پروتز دندان در واقع روشی است که دندانپزشکان از آن برای تعویض دندان و جایگزینی آن با دندان های فرسوده و از بین رفته استفاده می کنند می توان گفت که پروتز دندانی نوعی دندان مصنوعی است که در یک روش می توان آن را بر روی دندان پوسیده کار گذاشت و در روش دیگر برای برخی افراد که کاملا دندان های خود را از دست داده اند با استفاده از این روش برای آن ها اقدام به ساخت دندان جدید می کنند.

پروتز دندان دارای انواع مختلفی می باشد که دندانپزشکان آن را هم به منظور زیبایی و هم برای اصلاح مشکلات دندانی که برای بیمار ایجاد شده است تجویز می کنند. پروتز دندان در بین اغلب افراد جامعه به نام روکش دندان نیز شناخته شده می باشد.

معمولا دندان زمانی نیاز به پروتز دارد که بنا به دلایل مختلف ساختار اصلی آن ضعیف و فرسوده شده باشد و برای پوشاندن این مشکل به روکش نیاز داشته باشد و یا این که برخی افراد صرفا به دلیل زیبایی روکش دندان را انجام می دهند.

کاربرد اصلی پروتز دندان برای افرادی که آن را انجام می دهند برگشت زیبایی و سلامت دهان و دندان است و دندانپزشکان پروتز دندان را اصلاح کننده طرح لبخند می دانند، یکی دیگر از کاربردهای پروتز دندان رفع نواقص یک دندان و یا قسمتی از آن است البته لازم به ذکر است که پروتز را برای بافت هایی از دهان که کاملا از بین رفته اند مانند فک و کام نیز به کاربر می برند، چگونگی اتصال پروتزهای دندان با هم فرق دارد و اغلب از طریق خود دندان- ایمپلنت دندان و یا در مواردی از طریق مکش در داخل دهان قرار می گیرند.

انواع پروتز دندان رشت کدام است؟

پروتز دندان رشت به دو روش ثابت و متحرک انجام می شود، که پروتر ثابت خود شامل انواع مختلفی می باشد که از جمله نمونه های آن می توان به تاج با روکش دندان و پل یا بریج دندان اشاره کرد دلیل نامگذاری  این نوع پروتز به ثابت چسباندن آن ها به دندان می باشد برای پروتز متحرک نیز می توان دندان مصنوعی را به عنوان نمونه ای از آن مثال زد.

بهترین و با کیفیت ترین پروتز دندان را در مطب دکتر جهاندیده انجام دهید.

در ادامه به صورت مفصل به بررسی این دو نوع پروتز ثابت و متحرک می پردازیم

 

پروتز ثابت

 

این نوع پروتز به دندان و یا ایمپلنت متصل می گردند، برای اتصال این نوع پروتز ها از چسب های مخصوص و یا پیچ استفاده می شود. پروتز قابل جداسازی نبوده و تنها دندانپزشک می تواند آن را از دهان خارج نماید پروتز ثابت از مواد مختلفی تولید و ساخته می شوند که در ادامه به بررسی مواد سازنده این نوع پروتز می پردازیم

پروتز دندان رشت

پروتز ثابت از چه نوع موادی ساخته می شوند؟

در این نوع پروتز ابتدا ساختار اصلی آن را از فلزاتی مانند تیتانیوم- طلا و پالادیوم می سازند و سپس با استفاده از روکش و یا بریج آن را ثابت می کنند در نهایت لایه سرامیکی دندانی را به منظور بازسازی ظاهری و سطح جونده پروتز به ساختار اولیه آن متصل می کنند.

مراحل انجام درمان پروتز ثابت

 • دندانپزشک برای انجام پروتز دندان به روش ثابت ابتدا دندان بیمار را آماده می کند و قالبگیری را انجام می دهد و نتیجه قالبگیری را برای انجام مراحل بعدی به لابراتوار می فرستد.

 

 • در لابراتور با استفاده از گچ دندانپزشکی اقدام به ساخت ماکت مطابق با قالبی که دندانپزشک فرستاده می کنند در این مرحله دندان از جنس گچ ساخته خواهد شد.

 

 • در مرحله بعد بر روی ماکت گچی فریم فلزی را می سازند و پس از آن از طریق حرارت با دمای بسیار بالا بر روی این فریم فلزی چندین لایه سرامیک را در دفعات متعدد متصل می کنند، می توانید برای اینکه پروتز دندان واقعی تر جلوه کند و به سایر دندان های بیمار شباهت داشته باشد به رنگ و سایز آن دقت بیشتری شود.

 

 • در روش دیگر که برای روکش دندان به کار می رود و به آن بریج دندان نیز می گویند دیگر از فلز استفاده نمی شود، این نوع روکش از سرامیک فشرده و یا دی اکسید زیرکونیوم ساخته می شود، شیوه آماده نمودن دندان ها و مراحل قالبگیری و ارسال آن به لابراتور مانند پروتزهای حاوی فلز و سرامیک می باشد و تنها تفاوت آن ها در این است که مراحل لابراتوری آن ها با هم فرق دارد زیرا در شیوه از ساخت ماکت های دندانی ابتدا از طریق دوربین های ۳ بعدی اسکن می شوند و در مرحله بعد با استفاده از کامپیوتر روکش مدنظر طراحی شده و در نهایت فریم های زیرکونیومی با استفاده از دستگاه های مخصوص تراش خورده و به روکش تبدیل می گردند.

 

 • در مرحله آخر دندانپزشک متخصص پروتز آماده شده را بر روی لثه کار می گذارد.

لازم است که بدانید ماده اصلی برای ساخت روکش ها و بریج سرامیک زیرکونیوم است که در طی چند سال اخیر پیشرفت زیادی در این زمینه داشته است.

 

این ماده در مقایسه با پروتز فلز و سرامیک دارای مزایای زیادی است که در ادامه به مهم ترین آن ها می پردازیم

 

 • ممکن است بافت دندان برخی افراد به فلز حساسیت داشته باشد لذا بهتر است که به جای استفاده از پروتز فلز و سرامیکی از سرامیک زیرکونیوم استفاده شود.

 

 • پروتزی که با زیرکونیوم ها ساخته می شود از هر نظر از جمله فرم و رنگ با دندان هماهنگی دارد.

 

 • از آنجا که این ماده از لحاظ بیولوژیکی خنثی است لذا با محیط سازگاری کامل دارند همچنین زیرکونیوم ها حرارت و برق را از خود عبور نداده و از دندان های پایه در مقابل هر گونه تحریکی حفاظت می کنند علاوه بر موارد گفته شده سطح این پروتزهای دندانی از تجمع هر گونه پلاک بر روی سطح خود ممانعت می کنند.

 

 • یکی دیگر از خواص زیرکونیوم ها فتودینامیک بودن آن ها است همچنین دارای خاصیت نفوذ پذیری نیز می باشند که این خواص موجب می شود که ظاهر آن ها طبیعی جلوه کند.

 

 • این مواد از هر گونه التهاب لثه نیز ممانعت می کند.

 

 • پروتزهای فلزی ممکن است موجب ایجاد آلرژی و یا تغییر رنگ لثه شوند در حالی که زیرکونیوم ها حساسیت زا نمی باشند.

 

پروتز دندان ثابت خود شامل دو نوع می باشد که به قرار ذیل است

 

 • روکش تک واحدی دندان

 

روکش تک واحدی دندان نوعی پروتز ثابت است و برای دندان هایی که به دلیل پوسیدگی ساختار اصلی آن ها ضعیف شده نیاز به روکش دارند مورد استفاده قرار می گیرد البته برخی افراد نیز از این نوع روکش برای زیبایی استفاده می کنند.

البته این نوع روکش برای برخی افرادی که عملکرد دندان هایشان ضعیف شده و در جویدن غذا دچار مشکل شده اند نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 • بریج دندان

 

یکی دیگر از انواع پروتزهای ثابت بریج های دندانی هستند این نوع پروتز مختص افرادی است که یک یا چند دندان خود را از دست داده باشند و یک دندان در قسمت جلو و یک دندان در انتهای این دندان ها دارند که دنداپزشک با استفاده از تراش دو دندان کناری هم در قسمت خالی دندان ها یک پل و یا پایه را به منظور پر نمودن ناحیه خالی دندان کار می گذارد تا از این طریق بیمار مجددا توانایی جویدن غذا را داشته باشد.

 

پروتز متحرک

پروتز متحرک که به آن دست دندان نیز می گویند همانطور که از نام آن نیز مشخص است نوعی پروتز است که می توان بعد از این که داخل دهان قرار گرفت آن را به همان آسانی نیز خارج کرد، این نوع پروتز برای بیمارانی کاربرد دارد که تمامی دندان های خود را از دست داده اند، افرادی که از این نوع پروتز استفاده می کنند ممکن است در روزهای ابتدایی کمی احساس ناراحتی داشته باشند که این امر کاملا طبیعی بوده و به مرور زمان این حس از بین می رود.

این پروتزها را می بایست ۱ الی ۲ سال بعد از استفاده مورد بررسی قرار داد و هر ۵ الی ۷ سال آن ها را تعویض کنید. اگر بیمار تنها چند دندان خود را از دست داده باشد می بایست از پروتز متحرک نوع پارسیل استفاده کند این نوع پروتز از یک صفحه فلزی که با روکش پلاستکی پوشانده شده است ساخته می شود لازم است که بدانید این نوع پروتز ها به وسیله قفل و یا نوعی نگهدارنده ها که از دید پنهان است به لثه متصل می شوند، امروز ایمپلنت به دلیل مزایای فراوانی که دارد توانسته است جایگزین پروتز متحرک شود.

بعد از این که پروتز دندان متحرک را انجام دادید رعایت نکات ذیل الزامی می باشد

پروتز دندان متحرک شامل سه نوع می باشد

 

پروتر دندانی پارسیل

 

این نوع پروتز که به آن دندان تکه ای نیز می گویند خود دارای انوع مختلفی می باشد

 • پروتزهای پارسیل تمام آکریل

 • این نوع پروتز نوعی درمان موقت است که در موارد بسیار زیادی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • پروتز کرم کبالت

 • این روش درمان برای افرادی کاربرد دارد که در قسمت انتهایی دهان هیچ دندانی ندارند که از آن به عنوان پایه برای پروتز ثابت استفاده کنند و یا برای افرادی که تمایل ندارند از پروتز دندان ثابت استفاده کنند.
 • پروتز کامل دندان و یا دست دندان

افرادی که تمامی دندان های خود را از دست داده اند از این نوع پروتز استفاده می کنند البته همانگونه که در سطرهای پیش نیز گفتیم امروزه با پیدایش ایمپلنت دیگر این روش کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 • پروتز دندان اوردنچر

اوردنچر نوعی پروتز متحرک است که در مقایسه با نوع پروتز کامل، راحت تر انجام می شود.

پروتز دندان اوردنچر یک دست کامل دندان می باشد که بر روی دو پایه دندانی قرار می گیرد و در صورتی نبود این دو پایه از چند پایه ایمپلنت برای آن استفاده می کنند.

مدت دوام پروتز دندان رشت چقدر است؟

افرادی که پروتز دندان انجام می دهند ممکن است مدتی به طول بیانجامد تا به آن عادت کنند و حتی در برخی افراد نیز ممکن است به دلیل التهابی که در داخل دهان وجود دارد پروتز در مکان اصلی قرار نگیرد و بیمار را اذیت کند که در چنین مواردی بیمارر می بایست فورا به دندانپزشک مراجعه کند و اگر دنداپزشک لازم بداند پروتز دندان را تنظیم خواهد کرد.

برای اینکه بتوان از پروتز دندان به مدت طولانی استفاده کرد می بایست بهداشت دهان و دندان رعایت شود. از این رو می توان گفت که دوام پروتز دندان به رعایت نمودن بهداشت توسط بیمار بستگی دارد.

مراقبت های بعد از پروتز دندان متحرک به چه صورت است؟

بعد از این که پروتز دندان متحرک را انجام دادید رعایت نکات ذیل الزامی می باشد

 • بیمار می بایست بعد از پروتزمتحرک روزانه دوبار مسواک زدن را در برنامه خود قرار دهد.
 • تمیز نمودن سطوح خارجی  با استفاده از مسواک مخصوص
 • رعایت بهداشت دهان و لثه و قسمت های داخلی دهان با استفاده از یک مسواک نرم
 • می بایست هفته ای یک بار به مدت ۸ ساعت دندان پروتز را داخل محلول مخصوص ب منظور ضدعفونی قرار دهید.
 • در مواقعی که از آن استفاده نمی کنید (در هنگام خواب) آن را داخل ظرف آب نمک قرار دهید.
 • بعد از هر وعده غذایی می بایست بلافاصله  تمیز شود

نکته بعد از هر بار قرار دادن پروتز در هر نوع محلولی آن را با دقت شسشتو دهید.

 

هزینه پروتز دندان به چه عواملی بستگی دارد؟

 

هزینه خدمات دندان پزشکی به دو عامل مهم بستگی دارد: ۱- ارزش مواد مورد استفاده ۲- دستمزد دندانپزشک

البته در انجام پروتزهای دندانی علاوه بر این دو مورد دستمزد لابراتور سازنده نیز در میزان هزینه آن تاثیرگذار است.

بهتر است قبل از اینکه به مطب دنداپزشکی مراجعه کنید در مورد کیفیت پروتز دندانی و هزینه آن تحقیق کنید.

بامراجعه به سایت دکتر جهاندیده https://drjahandideh.com/ می توانید به مطب وی مراجعه کنید و بهترین و با کیفیت ترین پروتز دندان را زیر نظر کادر مجرب انجام دهید.

 

 

 

این پست چه قدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید!

متوسط امتیازات ۰ / ۵٫ تعداد نظرات: ۰

به عنوان اولین نفر نظرتو بگو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید