درمان درد مفصل گیجگاهی فکی - مطب دکتر یوسف جهاندیده در شهر رشت
28 اکتبر

دردهای مفصل فکی از شایع‌ترین دردهای موجود در سنین میان‌سالی است اما امروزه بسیاری از جوانان نیز به این نوع عارضه‌ها دچار بوده و از آن رنج می‌برند. یکی از مهم‌ترین مفاصل موجود در بدن، مفصل گیجگاهی فکی است که نقش مهمی را نیز ایفا می‌کند. این مفصل که وظایفی همچون حرف زدن و جویدن را به عهده دارد، بسیار پرکار بوده و امکان بروز التهاب در آن بسیار بالاست. درمان درد مفصل گیجگاهی فکی می‌تواند تا حد زیادی شما را از سردردها و درد مفاصل صورت نجات دهد.

این مفصل در جایی نزدیک گوش، بین استخوان فک پایین و استخوان گیجگاهی جمجمه قرار دارد و یکی از مهم‌ترین مفاصل بدن محسوب می‌شود.در نظر داشته باشید که دندان‌قروچه اصلی‌ترین عامل بروز چنین دردهایی در این مفصل خواهد شد. اضطراب‌های ناشی از زندگی در محیط شهری و صنعتی موجب شده است تا بسیاری از افراد با تنش‌های مختلف مواجه بوده و به صورت کاملاً ناخودآگاه در خواب‌ و بیداری، دندان‌های خود را به هم فشرده و با دندان‌قروچه کردن باعث بروز انواع آسیب‌ها به دندان، فک و همچنین مفصل گیجگاهی فکی شوند.

علائم بیماری مفصل گیجگاهی فکی

بیماری مفصل گیجگاهی فکی دارای علائم بسیاری است که بروز هرکدام از آن‌ها می‌تواند نشان‌دهنده بیماری و تلاش برای جلوگیری از شدت آن باشد. تعدادی از این علائم در ادامه آمده است.

۱٫ درد در هنگام حرکت فک پایین
۲٫ سردردهای شدید
۳٫ دندان‌دردهای مبهم
۴٫ ایجاد حساسیت در صورت
۵٫ متورم شدن اطراف صورت
۶٫ درد در شانه و گردن
۷٫ بروز صدا در فک
۸٫ درد در گوش
۹٫ اختلال در شنوایی
۱۰٫ درد در گردن

یکی از مهم‌ترین دردهای ناشی از درد مفصل گیجگاهی فکی، درد در عضله گیجگاهی سر است. این دردها موجب بروز سردردهای شدید و دوره‌ای در ناحیه شقیقه خواهد شد. بسیاری از افراد این نوع سردردها را با سردرد میگرنی اشتباه می‌گیرند در صورتی که با تشخیص درست می‌توان از شدت آن جلوگیری کرده و آن را درمان نمود.

راههای درمان درد مفصل گیجگاهی فکی - مطب دکتر یوسف جهاندیده در رشت

درمان درد مفصل گیجگاهی فکی

برای درمان درد مفصل گیجگاهی فکی راهکارهای زیادی پیشنهادشده است که هرکدام از آن‌ها می‌تواند تا حد زیادی مؤثر باشد. از جمله درمان‌های پیشنهادی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
۱٫ دارودرمانی
۲٫ فیزیوتراپی
۳٫ ورزش‌درمانی
۴٫ پروتز درمانی
۵٫ درمان‌های غیر جراحی
۶٫ روش‌ جراحی

در زیر به شرح هر یک از درمان‌های فوق‌الذکر خواهیم پرداخت.

۱- دارو درمانی

یکی از راه‌های درمان این درد تزريق درون مفصلي کورتيکواستروييد يا داروي بي‌حسي و یا تزريق درون نقاط عضلاني فاسيايي می‌باشد. از دیگر داروهایی که می‌توان استفاده کرد، استامینوفن، داروهای شل کننده عضلانی مثل متوکاربامول، داروهای ضدالتهاب مانند ایبوبروفن، داروهای ضد اضطراب و داروهای ضد افسردگی است. استفاده از داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی تا حد زیادی می‌تواند به فرد کمک نماید زیرا بسیاری از بیماری‌های روحی و روانی به بروز درد در مفصل گیجگاهی فکی می‌انجامد.

۲- فیزیوتراپی

فیزیوتراپی می‌تواند در کنار دارودرمانی بسیار مؤثر واقع شود. استفاده از روش‌هایی همچون طب سوزنی، التراسوند، بیوفیدبک و گرما درمانی سطحی یا عمقی می‌تواند به کاهش دردهای عضلانی در قسمت صورت کمک کند.

بررسی راه‌های درمان درد مفصل گیجگاهی فکی - مطب دکتر یوسف جهاندیده در رشت۳- ورزش‌درمانی

یکی از مهم‌ترین روش‌هایی که می‌تواند از بروز مشکلات مفصلی جلوگیری نماید، استفاده از ورزش‌درمانی است. در زیر به برخی از مهم‌ترین ورزش‌هایی که می‌تواند به کاهش درد کمک نماید اشاره خواهیم کرد.
۱٫ باز کردن فک در برابر مقاومت
۲٫ بستن فک در برابر مقاومت
۳٫ حرکت جانبی فک
۴٫ حرکت جلو آوردن فک
۵٫ نجویدن آدامس و غذاهای سفت
۶٫ ورزش بالا دادن زبان

از دیگر مواردی که می‌تواند تأثیرگذار بوده و با کمک متخصصین ورزشی اعمال شود موارد زیر است:

۱٫ تحریک الکتریکی عصب از راه پوست
۲٫ شناخت-رفتار درمانی
۳٫ روش‌های آسوده سازی
۴٫ مداخله‌های روان‌شناختی
۵٫ کنترل استرس

۴- پروتز درمانی

در صورت شدید بودن آسیب در مفصل گیجگاهی فکی، می‌توان از روش‌هایی همچون قرار دادن پروتز در این مفصل استفاده کرد. قرار دادن محافظ دندان یکی از راحت‌ترین و اصولی‌ترین روش‌هایی است که برای این دسته از بیماران تجویز می‌شود. این پروتزها که عموماً با نام‌های نایت گارد و یا بایت پلن شناخته می‌شوند، ارزان، غیر مضر و با استفاده آسان می‌باشند. این وسیله که عموماً در شب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، با تداخل در کار عضلات باعث از بین رفتن اسپاسم عضلانی خواهد شد.

۵- درمان‌های غیر جراحی

در زیر به برخی از مهم‌ترین درمان‌های غیر جراحی که بسیار کاربردی خواهد بود اشاره می‌کنیم.
۱٫ استفاده از کیسه آب گرم یا سرد بر روی صورت و فک به مدت ۱۰ دقیقه
۲٫ لیزر درمانی برای کاهش درد و بهبود عملکرد دهان و گردن
۳٫ اصلاح عادات غذایی و خوردن غذاهای نرم
۴٫ اجتناب از حرکت دادن زیاد فک

۶- درمان از طریق جراحی

بسیاری از پزشکان جراحی را آخرین درمان درد مفصل گیجگاهی فکی می‌دانند. استفاده از این روش در دردهای بسیار شدید توصیه‌شده و برای آسیب‌های سطحی توصیه نمی‌شود. بهتر از قبل از هرگونه اقدام در این زمینه با پزشکی متخصص مشورت نمایید. دکتر جهاندیده آماده ارائه هرگونه خدمات مشاوره‌ای در این زمینه می‌باشند. همچنین شما می توانید برای کامپوزیت و لامینت دندان به مطب ایشان مراجعه کنید.

جلوگیری از درد مفصل گیجگاهی

همانطور که گفته شد این عارضه با استرس و شیوه زندگی افراد رابطه‌ مستقیم دارد. از این رو شما به راحتی می‌توانید با رعایت چند نکته از بروز این سندروم در خود جلوگیری کنید. برخی از این نکات عبارتند از:

عدم مصرف زیاد و طولانی مدت از آدامس: استفاده زیاد از آدامس علاوه بر اینکه منای دندان‌ها را از بین برده و به آن‌ها آسیب می‌رساند، احنمال بروز سندروم درد مفصل گیجگاهی را نیز در او افزایش می‌دهد.

انجام تمرینات ریلکس‌کننده: همانطور که پیشتر خواندید یکی از دلایل بروز این عارضه، استرس و اضطراب زیاد است. انجام ورزش‌ها و تمریتات ریلکس‌کننده و مدیتیشن کمک بسیاری به کاهش استرس شما کرده و از خطر بروز این سندروم را در شما به میزان قابل توجهی می‌کاهد.

استفاده از لوازم ایمنی به منظور جلوگیری از شکستگی و آسیب به فک: برخی از افراد به دلایل مختلف همواره در معرض جابه‌جایی و یا شکستگی فک هستند. به عنوان مثال افرادی که در ورزش‌های رزمی مانند تکواندو، بکس، کاراته و… فعالیت دارند ممکن است با یک اشتباه کوچک، دچار آسیب‌های جدی در ناحیه فک و صورت خود شوند. از این رو استفاده مداوم از لوازم ایمنی و نگهدارنده مناسب فک برای اینگونه افراد اهمیت بسیاری دارد.

مصرف غذاهای نرم: خوردن غذاهای سفت علاوه بر اینکه امکان شکستگی و آسیب به دندان‌ها را به همراه دارد در برخی از موارد نیز موجب جابه‌جایی و یا شکستگی فک می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود تا حد امکان از مصرف غذاهای سفت خودداری شود.

کلام آخر

همانطور که در این مقاله خواندید، درمان درد مفصل گیجگاهی فکی به روش‌های مختفلی انجام می‌شود. اما شما می‌نوانید با رعایت برخی نکات، از بروز این عارضه تا حد زیادی جلوگیری کنید. در صورت ابتلا به درد در ناحیه مفصل گیجگاهی فکی می‌توانید به مطب دکتر جهاندیده، متخصص گوش، حلق و بینی در رشت مراجعه کرده و به درمان آن بپردازید.

این پست چه قدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید!

متوسط امتیازات ۲ / ۵٫ تعداد نظرات: ۴

به عنوان اولین نفر نظرتو بگو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید