نشانه‌های عفونت ایمپلنت - مطب دکتر جهاندیده در رشت
30 دسامبر

وجود عفونت ایمپلنت مانند عفونت دندان طبیعی و شایع است. این عفونت در صورتی که برای درمان آن اقدامی انجام نشود، گسترش پیدا می‌کند و باعث وارد آمدن آسیب به دیگر دندان‌ها می‌شود. همچنین در صورت عدم درمان و مراقب از ایمپلنت عفونت کرده، این عفونت باعث ایجاد بیماری و ناراحتی‌های دیگر در فرد می‌شود. پس در صورت وجود علائم عفونت در دهان نیاز است که سریعاً به پزشک مراجعه کنید. به طور معمول عفونت‌های ایجاد شده در اطراف ایمپلنت به دلیل وجود عفونت در لثه است. از دلایل ایجاد عفونت در ایمپلنت دندانی می‌توان به سیگار کشیدن، نداشتن رویه درست در رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان، مبتلا بودن فرد به بیماری دیابت، عملکرد ضعیف در سیستم ایمنی بدن فرد، نادرست بودن محل قرارگیری ایمپلنت دندانی و وجود آلرژی به ایمپلنت دندانی اشاره کرد.

علائم عفونت ایمپلنت دندان

اگر یکی از علائم  عفونت بر دهان شما پدیدار شد، لازم است برای انجام مراحل بعدی به پزشک متخصص خود مراجعه نمایید تا از گسترش آن جلوگیری شود. اصولاً علائم عفونت در ایمپلنت دندان شامل موارد زیر می‌شود.

علائم عفونت ایمپلنت - مطب دکتر جهاندیده در رشت۱- وجود مشکل در هنگام جویدن

این علامت اولین علامتی است که هنگام وجود عفونت در فرد نمایان می‌شود، اگر هنگام جویدن غذا با مشکل روبه‌رو هستید و احساس درد می‌کنید باید بدانید که اولین و مهم‌ترین دلیل وجود عفونت در شما نمایان شده است. این مشکل در جویدن معمولاً همراه با درد بسیار زیاد است که این درد به دلیل وجود تورم‌های داخلی دهان ایجاد می‌شود.

۲- تب از نشانه‌های اصلی عفونت ایمپلنت

از دیگر نشانه‌های وجود عفونت در ایمپلنت می‌توان به داشتن تب اشاره کرد. تقریباً اکثر عفونت‌های باکتریایی دهان با درد و تب همراه هستند، این تب به دلیل تلاش سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن باکتری‌ها ایجاد می‌شود. پس اگر تب شما به دلیل سرماخوردگی نبود و همراه با تب، در ناحیه کاشت ایمپلنت احساس درد می‌کنید نیاز است که به پزشک مراجعه نمایید.

۳- خونریزی در هنگام مسواک زدن

اگر هنگام مسواک زدن با خونریزی در اطراف ایمپلنت کاشته شده مواجه شدید، احتمالاً ایمپلنت شما دچار عفونت شده است. هر چند وجود هر خونریزی در اطراف ایمپلنت دندانی دلیل بر داشتن عفونت نیست و بسیاری از افراد ممکن است در هنگام مسواک زدن با خونریزی محدودی از لثه مواجه شوند. پس در این مواقع نیازی به نگرانی نیست و اگر این مورد تکرار نشود لزومی برای مراجعه به دندانپزشک وجود ندارد.

۴- لثه‌های قرمز و متورم

اگر در اطراف ایمپلنت دندانی کاشته شده خود آثاری از تورم مشاهده می‌کنید، امکان ابتلا به عفونت ایمپلنت در شما بالا است. هر چند که امکان دارد این تورم از روی ظاهر لثه تشخیص داده نشود و فقط هنگام لمس لثه این تورم احساس شود.

۵- احساس درد یا ناراحتی شدید و مداوم

یکی دیگر از علائم وجود عفونت در ایمپلنت دندانی، احساس درد یا ناراحتی شدید به صورت مداوم در دهان است. از همین رو نیاز است در صورت احساس درد برای انجام معاینات به دندان پزشک مراجعه نمایید. همچنین شما می‌توانید مطالب مفیدی در زمینه مزایای ایمپلنت و لمینت دندان را در وب‌سایت دکتر جهاندیده متخصص پروتز ثابت و فلوشیپ ایمپلنت و لیزر مطالعه کنید.

عفونت ایمپلنت - مطب دکتر جهاندیده در رشت۶- شل شدگی ایمپلنت

هرچه کیفیت مواد استفاده شده در ایمپلنت پایین باشد و ایمپلنت از قیمت کمی برخوردار باشد، بیمار مشکلات عفونتی زیادی را تجربه خواهد کرد. اگر ایمپلنت دچار لقی شود به صورتی که احساس کنید هر لحظه امکان افتادن ایمپلنت وجود دارد، احتمالاً ایمپلنت دندانی شما دچار عفونت شده است و نیاز است که برای جلوگیری از این عفونت به دندان پزشک مراجعه نمایید. نکته قابل توجه این است که اگر در خرید و انتخاب نوع ایمپلنت دقت کافی را انجام دهید به هیچ عنوان ایمپلنت شما به دلیل لقی دچار عفونت نخواهد شد.

۷- تحلیل رفتگی لثه

اگر قسمتی از لثه شما دچار تحلیل رفتگی باشد، احتمالاً ایمپلنت شما در آستانه عفونت قرار دارد. برای جلوگیری از روند تحلیل رفتگی و وارد آمدن آسیب به ایمپلنت نیاز است که به یک دندان پزشک با تجربه مراجعه نمایید. مطب دکتر جهاندیده متخصص پروتز ثابت در شهر رشت آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان است.

۸- بوی بد دهان و وجود طعم ناخوشایند در دهان

در صورتی که ایمپلنت دچار عفونت شود، بوی بسیار بدی را ایجاد می‌کند و این بوی بد باعث ایجاد نفس بد بو و احساس طعم ناخوشایند در دهان فرد می‌شود. اگر با وجود مسواک زدن همچنان از دچار بوی بد دهان هستید، باید بدانید که احتمال عفونت کردن ایمپلنت شما وجود دارد. وجود یکی از علائم بالا در شما نشان‌دهنده وجود عفونت ایمپلنت در دهان شما است و نیاز است که سریعاً به دندان پزشک مراجعه نمایید.

عوامل ایجاد کننده عفونت ایمپلنت دندان

یکی از شایع‌ترین عوامل ایجاد کننده عفونت را می‌توان عدم قرارگیری صحیح و کامل ایمپلنت در استخوان فک دانست. در صورتی که اطراف ایمپلنت را استخوان به طور کامل نپوشاند، احتمال عفونت در ایمپلنت دندانی وجود دارد. دلیل دیگر عفونت، لقی و عدم جوش خوردن کامل ایمپلنت با استخوان است، ایمپلنت دندانی که لق باشد و به طور کامل با استخوان فک جوش نخورده باشد، دچار عفونت خواهد شد. لازم به توضیح است که این مشکل به راحتی قابل رفع است و دندان پزشک می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن این مشکل را برطرف نماید.

درمان عفونت ایمپلنت -مطب دکتر جهاندیده در رشتاگر محل کاشت ایمپلنت به صورت کامل عاری از باکتری نشود، احتمال دارد که مقداری از این باکتری‌ها در زیر لثه باقی بمانند و در دراز مدت باعث ایجاد عفونت شوند. اگر دندان‌پزشک از روش درستی برای استریل کردن محل کاشت استفاده کند به هیچ وجه مشکلی در آینده برای ایمپلنت به وجود نخواهد آمد. همچنین عدم مراقبت‌های لازم پس از کاشت ایمپلنت می‌تواند باعث ایجاد عفونت شود، از همین رو نیاز است که تمام نکات لازم پس از کاشت ایمپلنت را برای جلوگیری از عفونت رعایت کنید.

سخن پایانی

درصورتی که یکی از موارد ذکر شده در این مقاله را مشاهده کردید، امکان دارد به عفونت ایمپلنت دچار شده باشید پس بهتر است هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه نماید. توجه داشته باشید اگر مراقبت‌های بعد از کاشت ایمپلنت را به خوبی انجام دهید احتمال ابتلا به عفونت بسیار کاهش خواهد شد.

این پست چه قدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید!

متوسط امتیازات ۰ / ۵٫ تعداد نظرات: ۰

به عنوان اولین نفر نظرتو بگو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید