تفاوت بین لامینت با کامپوزیت - مطب دکتر جهاندیده در رشت
17 فوریه

همه‌ی افراد وقتی لبخند می‌زنند، چهره‌ زیباتر و دلنشین‌تری دارند. امروزه افراد بسیاری در دنیا به لبخند خود و زیبایی آن اهمیت می‌دهند. با پیشرفت علم پزشکی راه‌های مختلفی برای زیباتر کردن لبخند به وجود آمده است که استفاده از لامینت و کامپوزیت از جمله این راه‌ها محسوب می‌شوند. در این مقاله از وب‌سایت دکتر جهاندیده متخصص پروتز ثابت در شهر رشت قصد داریم تا به بررسی تفاوت بین لامینت با کامپوزیت بپردازیم پس با ما همراه باشید.

اهمیت زیباسازی دندان‌ها

امروزه بهداشت دهان و دندان و البته‌ زیباسازی آن یکی از مسائل مورد توجه بسیاری از مردم جهان است. خوشبختانه در زمان فعلی، مردم برخلاف گذشته اهمیت بسیار زیادی برای دندان‌های خود قائل هستند و سعی می‌کنند با استفاده از روش‌های مختلفی مثل مسواک زدن، دهان‌شویه کردن و … دندان‌های خود را سالم نگه دارند. با این حال عوامل مختلفی مانند خوردن تنقلات و کشیدن سیگار گاهی باعث زرد شدن دندان‌ها می‌شود. از همین رو افراد بسیاری تمایل دارند تا با استفاده از روش‌های مختلف، سلامت و زیبایی دندان‌های خود را بازگردانند.

لامینت دندان

یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های زیباسازی دندان، بهره‌گیری از لامینیت است. لامینت‌ها در انواع گوناگونی عرضه می‌شوند و بیمار می‌تواند بسته به شرایط هر یک از انواع لامینت‌ها را برای خود انتخاب نماید. در این بین لامینت سرامیکی یکی از پرطرفدارترین لمینت‌ها محسوب می‌شود. به نظر شما دلیل این محبوبیت چه چیزی است؟ در پاسخ باید ابتدا توضیح مختصری در مورد مواد سرامیکی ارائه دهیم. مواد جامد به ۴ دسته‌ی کلی فلز، سرامیک، پلیمر و کامپوزیت تقسیم‌بندی می‌شوند. سرامیک‌ها موادی هستند که نسبت به حرارت مقاومت بسیار بالایی دارند. در حقیقت از بعضی مواد سرامیکی به عنوان بدنه‌ی کوره‌ها استفاده می‌شود زیرا در شرایط کاری و پرحرارت کوره، دچار آسیب نمی‌شود و به آن‌ها اصطلاحاً «نسوز» هم می‌گویند. لامینیت‌های سرامیکی هم طبعاً از یک ماده سرامیکی ساخته می‌شوند و ویژگی‌های مثبتی دارند.

تفاوت بین لامینت با کامپوزیت - مطب دکتر جهاندیده در شهر رشت

ممکن است با مراجعه به کلینیک‌های دندان‌پزشکی، نام لامینت پرسلن ونیر را به جای لامینت سرامیکی شنیده باشید. باید به این موضوع توجه نمایید که در صورت درخواست لامینت پرسلن ونیر، باید ۲ تا ۳ هفته صبر کنید تا دندان‌پزشک و متخصصین لابراتوار آماده‌سازی لامینت را انجام دهند. به منظور قرار دادن لامینت بر روی دندان‌ها، لازم است تا دندان‌ها مقداری تراشیده شوند. سپس لامینت با استفاده از چسب‌های مخصوص بر روی دندان قرار می‌گیرند.

به نظر شما استفاده از لامینت سرامیکی چه مزایایی دارد؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که اگر هدف از انجام لامینت، برطرف کردن فاصله‌ی میان دندان‌ها و ناپیوستگی بین آن‌ها باشد، استفاده از لامینت پرسلن ونیر بسیار مؤثر و راهگشا خواهد بود. تا به اینجا توضیحات مختصری درباره استفاده از لامینت و ویژگی‌های آن بیان گردید. به منظور درک بهتر تفاوت بین لامینت با کامپوزیت، بهتر است توضیحاتی در خصوص روش استفاده از کامپوزیت هم بیان گردد.

 کامپوزیت دندان

در این روش به جای لامینت سرامیکی یا پرسلن ونیر، از کامپوزیت ونیر استفاده می‌شود. همان‌طور که پیش‌تر هم ذکر شد، کامپوزیت نیز دسته‌ای از مواد جامد محسوب می‌شود که از ترکیب کردن مواد مختلف به وجود می‌آید. استفاده از روش کامپوزیت برای زیباسازی دندان‌ها ریسک بالایی دارد که دلیل آن دقت بالای مورد نیاز برای استفاده از این روش است. بدین منظور دندان‌پزشکان مجرب نظیر دکتر جهاندیده می‌توانند کامپوزیت ونیر را بعد از انجام تمام فرآیندهای قالب‌گیری در روز دریافت قالب از لابراتوار، بر روی دندان‌های بیمار سوار کنند.

سوار کردن دقیق کامپوزیت ونیر بر روی دندان‌ها مستلزم تسلط بالا بر دانش دندان‌پزشکی و آناتومی دهان و دندان انسان است. جنس این کامپوزیت به گونه‌ای می‌باشد که کمی خطا در قرار دادن آن، آثار منفی بر دندان‌ها خواهد گذاشت. استفاده از این روش‌ هم مانند استفاده از لامینت‌های سرامیکی باعث پوشش کامل حفره‌ها و فاصله‌های میان دندان‌ها می‌شود و علاوه بر این رنگ سفید و زیبایی را نیز به دندان‌ها می‌بخشد. حال که با کارایی هر دو روش آشنا شدید، به بیان تفاوت بین لامینت با کامپوزیت می‌پردازیم. همچنین شما می توانید مطالب مفیدی در زمینه بریج دندان و ایمپلنت فوری را در وب‌سایت دکتر جهاندیده مطالعه کنید.

تفاوت بین لامینت با کامپوزیت

همان‌طور که در ابتدای مقاله هم بیان نمودیم، یکی از مهم‌ترین اهداف انجام لامینت و کامپوزیت بر روی دندان‌ها، زیباسازی لبخند است. استفاده از هر دو روش فوق باعث زیباسازی دندان‌ها می‌شود و رنگ سفید فوق‌العاده‌ای را برای دندان‌های شما به ارمغان می‌آورند. با این حال تفاوت بین لامینت با کامپوزیت در زیباسازی دندان غیرقابل کتمان است. برخی از این تفاوت‌ها عبارتند از:

تفاوت بین لامینت با کامپوزیت - مطب دکتر یوسف جهاندیده در شهر رشت۱- استحکام؛ مهم‌ترین تفاوت بین لامینت با کامپوزیت

جنس کامپوزیت نسبت به لامینت سرامیکی که یک لامینت بسیار پر استفاده محسوب می‌شود، بسیار ضعیف‌تر بوده و امکان شکسته شدن آن زیاد است؛ اما زیبایی بسیار زیادی به دندان‌ها می‌دهند، لذا لبخند جذاب‌تری نیز ایجاد خواهد کرد. از همین رو اگر قصد استفاده از این روش را برای زیباسازی دندان‌های خود دارید، باید نسبت به شکننده بودن آن حساسیت زیادی به خرج دهید.

۲- تغییر رنگ

کامپوزیت‌ها مدتی بعد از استفاده بنا به دلایل مختلفی دچار تغییر رنگ می‌شوند. لذا زیبایی آنها هم به مرور از بین می‌رود در حالی که در لامینت‌های سرامیکی چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد. البته این مشکل به سادگی قابل حل است و شما می‌توانید با مراجعه به دندان‌پزشک، کامپوزیت را پولیش کنید و آن را حالت اولش برگردانید. برخلاف کامپوزیت‌ها، لامینیت‌های سرامیکی خیلی سخت دچار تغییر رنگ و یا ساییدگی می‌شوند. این موضوع به خواص مواد سرامیکی برمی‌گردد. به طور کلی مواد سرامیکی، موادی با سختی بسیار بالا محسوب می‌شوند.

۳- ضخامت

لامینت‌های سرامیکی نسبت به کامپوزیت‌ها دارای ضخامت کمتری می‌باشند. یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های استفاده از لامینت‌های سرامیکی طبیعی جلوه‌‍ کردن آن‌ها است. مطمئن باشید با استفاده از این لامینت‌ها بسیاری از افراد متوجه آن‌ها نخواهند شد.

بررسی تفاوت بین لامینت با کامپوزیت - مطب دکتر جهاندیده در رشت

۴- شفافیت و درخشندگی

مواد سرامیکی مواد شفاف و درخشانی محسوب می‌شوند در حالی که کامپوزیت‌ها چنین ویژگی ندارند. لذا با اینکه زیبایی ایجاد شده توسط کامپوزیت‌ها بیشتر از لامینت‌های سرامیکی می‌باشد، اما درخشندگی در لامینت‌های سرامیکی به مراتب بیشتر از کامپوزیت‌ها است. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های لامینت و کامپوزیت در میزان تراشیدگی دندان برای هر کدام از آن‌ها است. در زمان استفاده از لامینت‌، دندان‌ها به مقدار کمتری نسبت به زمان استفاده از کامپوزیت تراشیده می‌شوند. این موضوع می‌تواند باعث چسبیدن کامپوزیت و دندان به یکدیگر شود و در زمان برداشت کامپوزیت‌، خطرات احتمالی زیادی برای دندان‌ها به وجود آورد. در صورت استفاده از روش کامپوزیت، به مراقبت‌های بهداشتی و درمانی بیشتری نیاز خواهید داشت. البته به این موضوع توجه داشته باشید که خطرات و عوارض استفاده از روش کامپوزیت با مهارت دندان‌پزشک رابطه معکوس دارد. هرچه مهارت دندان‌پزشک بیشتر باشد، عوارض فوق هم کمتر خواهند بود.

این پست چه قدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید!

متوسط امتیازات ۳٫۷ / ۵٫ تعداد نظرات: ۳

به عنوان اولین نفر نظرتو بگو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید