چه نکاتی را برای انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان در نظر بگیریم؟
09 سپتامبر

در این مقاله قصد داریم شرایط انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان را به شما معرفی کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

 

اناتومی دهان و دندان

 

اولین عضو دستگاه گوارش بدن دهان است که از لب‌ها شروع و به حلق منتهی می‌گردد. آب و مواد غذایی اول وارد این عضو از بدن می‌شود. چهار عمل اصلی دهان شامل جویدن و کمک به هضم غذا، حس چشایی، تکلم و تنفس می‌باشد. در حفره دهانی فک بالا ثابت بوده ولی فک پایین متحرک بوده و عمل باز و بسته شدن دهان را به عهده دارد. در داخل استخوان‌های هر فک حفراتی وجود دارد که ریشه دندان‌ها درون آن قرار می‌گیرد.دندان بخش کوچکی از ساختار بدن را تشکیل می‌دهد ولی با این حال از بخش‌های متعددی تشکیل شده که همه آنها در کنار هم نقش موثری در غذا خوردن و صحبت کردن ایفا می‌کنند. به طور کلی دندان از سه جزء آب، مواد ارگانیک و مواد غیر ارگانیک تشکیل شده است. هر انسانی ۳۲ دندان دائمی دارد که ۱۶ عدد آن بر روی فک بالا و ۱۶ عدد دیگر بروی فک پایین قرار دارند. اما گاهی اوقات ممکن است به دلایل مختلفی مثل ژنتیک، نقص مادرزادی و یا مشکلات مربوط به رویش دندان‌ها، تعداد دندان‌های موجود در دهان فرد بیشتر یا کمتر از این مقدار باشند.

 

کامپوزیت دندان چیست؟ 

 

کامپوزیت‌ها مواد رزینی هستند که با توجه به تعداد و اندازه ذرات‌شان در دسته‌های مختلف قرار می‌گیرند و کاربردهای مختلفی نیز دارند. و برای زیبایی و پوشاندن عیوب دندان های جلو مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی می‌توان مواد کامپوزیتی را به چهار گروه تقسیم کرد.

 

  • کامپوزیت نوع هیبرید

 

  • کامپوزیت میکروفیلد

 

  • کامپوزیت نانوفیلد

 

  • IPS ونیرها

 

تمام انواع کامپوزیت‌ها در رنگ‌های مختلفی ارائه می‌شوند. این رنگ‌ها از رنج رنگ نرمال گرفته تا رنگ‌های بسیار سفید و یخچالی در دسترس هستند.

 

موارد درمانی استفاده از کامپوزیت دندان

 

  • جهت اصلاح شکل و فرم و رنگ دندان‌ها و جلوه زیبایی دادن به آنها استفاده می شود.

 

  • برای اصلاح ظاهر دندان‌های ریز یا میخی شکل کاربرد دارد.

 

  • توسط کامپوزیت می توانید فاصله میان دندان ها را اصلاح کنید.

 

  • داشتن دندان های سفید و رفع نامنظمی های سطحی در دندان با کامپوزیت امکان پذیر است.

 

طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟

 

تقریباً می توان گفت که طول عمر کامپوزیت  به میزان زیادی به نحوه‌ی نگهداری فرد از آن بستگی دارد. اما معمولا بین ۵ تا ۱۰ سال ماندگاری دارد. البته این را فراموش نکنید که مراقبت از کامپوزیت و رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار مهم می باشد و به طول عمر آن می افزاید.

 

بهترین رنگ دندان کامپوزیت چه رنگی میباشد؟

بهترین رنگ دندان کامپوزیت چه رنگی میباشد؟

 

رنگ دندان‌ هر فرد بستگی به عواملی چون ارثی-ژنتیکی، محیط و سبک زندگی دارد. به همین دلیل دندانپزشکان از ابزارهای مرجع برای سفید کردن دندان‌ها و ترمیم‌های زیبایی دندان مانند تاج، بریج و روکش ها استفاده می‌کنند.

یکی از راهنماهای انتخاب رنگ دندان، این طیف را به چهار دسته اصلی A و B و C و D و با شانزده توناژ رنگی طبقه‌بندی می‌کند

 

A- کامپوزیت با رنگی مخصوص دندان قهوه‌ای مایل به قرمز

 

B- کامپوزیت برای دندان با رنگ زرد مایل به قرمز

 

C- کامپوزیت هایی برای دندان‌های خاکستری

 

D- و در نهایت کامپوزیت هایی مخصوص دندان‌های خاکستری مایل به قرمز

 

تطابق رنگ دندان اصلی فرد با رنگ روکش دندان بسیار اهمیت دارد. درجه تفاوت این دو رنگ نباید خیلی زیاد باشد.علاوه بر این رنگ پوست ،سفیدی چشم و رنگ موی هر فرد ارتباط مستقیمی با رنگ کامپوزیت دندان دارد. با انجام کامپوزیت دندان نزد دکتر جهاندیده دیگر نگران انتخاب رنگ مناسب نباشید. دکتر جهاندیده با تجربه فراوان بهترین رنگ کامپوزیت دندان را به شما معرفی می کند. جهت اطلاع از ادرس مطب دکتر جهاندیده و گرفتن نوبت از قبل به سایت زیر مراجعه کنید.

www.drjahandideh.com

دکتر جهان دیده برای انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان هنگام تطبیق رنگ دندان، رنگ‌ها را از روشن‌ترین تا تیره‌ترین مقایسه می‌کند و شما را برای رسیدن به رنگ دلخواه کمک می کند.

 

نقش رنگ دندان در انتخاب کامپوزیت دندان 

 

رنگ مناسب کامپوزیت دندان با استفاده از نمودار استاندارد رنگ دندان مشخص می شود. این نمودار به ۴ بخش (خاکستری، زرد مایل به قرمز، قهوه ای مایل به قرمز و خاکستری مایل به قرمز) و یازده زیر مجموعه تقسیم می شود. شما باید لایه ای برای ونیرهای خود انتخاب کنید که دو لایه روشن تر از دندان های طبیعی شما باشد. رنگ دندان یکی از پیچیده ترین نکاتی است که بیمار و دندان پزشک پیش از نصب کامپوزیت ونیر ها باید در انتخاب آن دقت کنند. معمولاً دندانپزشک استاندارد هایی را که برای تعیین و دسته بندی رنگ دندان وجود دارد؛ در نظر می‌گیرد و در خصوص انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان با بیمار مشورت می‌کند.

متداول ترین سایه های رنگ استاندارد به کار رفته در رزین کامپوزیت در دسته بندی های زیر ارائه می‌شود

A1, A2, A3, A3.5, A4, B1, B2, B3, C3, CV, CVD, BW, XBW

 

دندانپزشک چگونه بهترین رنگ کامپوزیت دندان را انتخاب می کند؟

 

دندانپزشک با توجه به فاکتورهای مختلفی مانند رنگ پوست، رنگ چشم، رنگ موها و حتی شخصیت، حرفه کاری و سلیقه مشتری بهترین سایه رنگ را در دسته بندی تعیین شده انتخاب می‌کند تا کامپوزیت دندان بیشترین سازگاری را با سایر دندانهای طبیعی داشته باشد. برای استفاده از راهنمای سایه های رنگ دندانپزشک ترکیبی از کامپوزیت رزین ها و رنگ های مختلف را کنار دندان های شما قرار می دهد تا بهترین رنگ کامپوزیت دندان را پیدا کند سپس شما می توانید در پایه های رنگ موجود در دسته بندی انتخاب شده توسط پزشک، جستجو کنید و به عنوان مثال روشن ترین و سفید ترین رنگ آن دسته بندی را به عنوان رنگ کامپوزیت  خود انتخاب نمایید.

دندانپزشک برای طبیعی تر و واقعی تر به نظر رسیدن رنگ کامپوزیت دندان از تکنیک لایه گذاری استفاده میکند. در حقیقت از یک رنگ پایه رزین کامپوزیت برای لایه میانی و از رنگ هایی که سفیدتر و درخشان تر هستند؛ در لبه‌های دندان‌ها استفاده می‌کند و این رزین ها را به صورت لایه لایه روی هم و روی دندان ها شکل می دهد تا رزین های کامپوزیت نیز مانند دندان طبیعی خود بیمار در ناحیه میانی و در اطراف لبه های دندان شفاف تر به نظر برسند. بنابراین رنگ انتخابی شما برای کامپوزیت دندان به عنوان رنگ پایه در نظر گرفته می شود و دندانپزشک با توجه به مهارت و تجربه ای که دارد؛ از سایه های رنگ مختلف برای ترکیب کردن آن با رنگ کامپوزیت دندان پایه استفاده کرده و ظاهری طبیعی تر به کامپوزیت دندان خواهد بخشید.

 

چگونه تشخیص دهیم بهترین رنگ کامپوزیت دندان چیست و کدام را انتخاب کنیم؟

 

نمی‌توان یک دستورالعمل کلی برای انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان ارائه داد. بهترین رنگ کامپوزیت دندان باید طبق ظاهر هر فرد به نحوی انتخاب شود که تضاد و تفاوت زیادی بین رنگ دندان ها و پوست بیمار وجود نداشته باشد تا طبیعی تر به نظر برسد. هرچه پوست تیره تر باشد باید رنگ کامپوزیت دندان نیز به سمت سایه های تیره تر لایه گذاری شود.

به عنوان مثال بهتر است افرادی با پوستهای روشن که موهای بور نیز دارند؛ از سایه های رنگ سفید تر استفاده کنند تا ظاهر دندان هایشان نیز تضادی با رنگ مو و پوست آنها نداشته باشد. انتخاب رنگ A1 و A2 برای افرادی که پوست روشن و موی تیره ای دارند؛ متداول تر است.

همچنین افرادی که پوست تیره ای دارند بهتر است رنگ کمی تیره تر را انتخاب کنند تا رنگ دندان های شان تضاد ناخوشایندی با رنگ پوست آنها نداشته باشد. معمولا رنگ A2 و A3 برای افرادی که پوست آنها معمولی است؛ انتخاب مناسب تری می باشد.

 

بهترین رنگ کامپوزیت دندان

چرا برای انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان، سفید کردن دندان های طبیعی توصیه می شود؟

 

به افرادی که رنگ دندان هایشان تا حدودی زرد شده و تصمیم گرفته اند با استفاده از کامپوزیت ونیر رنگ دندان های خود را روشن کنند؛ توصیه می شود تا برای جلوگیری از عدم هماهنگی رنگ کامپوزیت و با دندان های طبیعی، ابتدا دندان های خود را با روش های سفید کننده مانند بلیچینگ روشن کنند و سپس از سایه‌های رنگ دو تا سه درجه روشن تر از دندانهای طبیعی خود برای اصلاح طرح لبخند استفاده کنند.

تغییر تدریجی رنگ دندان ها براثر استعمال دخانیات،استفاده از نوشیدنی ها و خوراکی های دارای رنگ دانه طبیعی است اما در صورتی که دندان ها به شدت زرد شده و یا تغییر رنگ داده باشد نباید پیش از سفید کردن آنها اقدام به نصب کامپوزیت نمود چون نتیجه کار به اندازه ای که بیمار انتظار دارد؛ زیبا و جذاب نخواهد بود.

 

چه نکاتی را برای انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان در نظر بگیریم؟

 

هنگام انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان باید به این نکته دقت کنید که یک درجه تغییر در سایه رنگ کامپوزیت دندان شاید به نظر محسوس نرسد اما زمانی که تمام کامپوزیت ها کنار یکدیگر قرار می گیرند؛ یک درجه تغییر رنگ می تواند دو تا سه برابر در روشن تر یا تیره تر نشان دادن دندان ها موثر باشد.

برخی از بیماران ۷ تا ۹ برابر رنگ روشن تری را برای کامپوزیت ونیر خود نسبت به سایر دندانهای طبیعی انتخاب می کنند؛ شاید از نظر آنها طرح لبخند زیبا، جذاب، شفاف و سفید شده باشد اما در نظر دیگران این تفاوت رنگ با دندانهای طبیعی مجاور چندان خوشایند نیست و کاملا مصنوعی به نظر می‌رسد.

یکی از مواردی که برای انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان باید مورد توجه قرار گیرد؛ رنگ سفیدی چشم بیمار است. در صورتی که رنگ کامپوزیت دندان تضاد زیادی با رنگ سفیدی چشم داشته باشد؛ معمولاً غیرطبیعی به نظر می‌رسد.

برای انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان بهتر است پیش از شروع جلسه کامپوزیت دندانهای خود را با استفاده از روش های سفید کردن دندان تا حد ممکن سفید کنید؛ به این ترتیب رنگ کامپوزیت ونیر ها انطباق بهتری با سایر دندان های طبیعی شما خواهد داشت و با گذشت زمان غیرطبیعی به نظر نمی‌رسد و به چهره شما می اید.

بهتر است زمانی که برای سفید کردن دندان ها مراجعه می کنید؛ روشن ترین و سفید ترین رنگ ممکن را انتخاب نمایید. اما برای انتخاب رنگ کامپوزیت ونیر از بین سایه های رنگ موجود ۷ تناژ متوالی که نزدیکترین رنگ را به دندان شما دارند؛ انتخاب کرده و سپس رنگ میانی آنها را به عنوان بهترین رنگ کامپوزیت دندان انتخاب کنید.

 

چه کسانی می توانند کامپوزیت کنند؟

 

اولین گزینه ای که برای اصلاح، ترمیم، بازسازی و نوسازی لبخند به ذهن می رسد کامپوزیت دندان می باشد. ممکن است شما نگران این باشید که نتوانید کامپوزیت دریافت کنید. در این مطلب توضیحاتی در مورد کامپوزیت ونیر و اینکه چه کسانی می توانند کامپوزیت کنند آورده شده است. تقریبا همه ی افراد می توانند دندان هایشان را کامپوزیت کنند. به جز آنهایی که بیماری های مربوط به دهان و دندان دارند مانند بیماری لثه و یا پوسیدگی دندان. این افراد پس از رفع مشکل می توانند دندان هایشان را کامپوزیت کنند. همچنین افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمی کنند بهتر است از انجام کامپوزیت دندان خودداری کنند.

 

 دلایل کامپوزیت دندان

 

دلایل زیادی وجود دارد که افراد کامپوزیت دندان را انتخاب می کنند لبخند این افراد به دلیل دندانهای خرد شده یا شکسته ناخوشایند باشد و به همین دلیل این افراد تصمیم به استفاده از کامپوزیت می گیرند.

افرادی که تصمیم می گیرند که از کامپوزیت استفاده کنند، می خواهند سفیدی دندان و حتی زیبایی لبخندشان طبیعی به نظر برسد اما نیازی به دیگر گزینه های دندانپزشکی مانند پروتز دندان یا ایمپلنت ندارند.

اگر در مورد دریافت کامپوزیت دندان کنجکاو هستید، بهتر است با دندانپزشک زیبایی ملاقات کنید. او می تواند در مورد آنچه را که درباره ی کامپوزیت می خواهید بدانید مانند قیمت کامپوزیت دندان، بهترین نوع کامپوزیت دندان، مراحل انجام کامپوزیت دندان و مراقبت از کامپوزیت دندان به شما مشاوره دهد. همچنین اگر احتمال دهد که روکش کامپوزیت برای نیازهای دندانپزشکی شما مناسب نیست، می تواند پیشنهادات درمانی جایگزینی مانند لمینت دندان، ایمپلنت دندان، ارتودنسی و یا بلیچینگ را ارائه دهند تا بتوانید همچنان از داشتن یک لبخند زیبا و دلنشین لذت ببرید.

دریافت کامپوزیت دندان نیازی به جراحی ندارد، هزینه کامپوزیت دندان همانند درمان های جراحی دندانپزشکی نظیر ایمپلنت گران نیست،  و ماندگاری کامپوزیت دندان نسبت به روشهای سنتی سفید کردن دندان بیشتر است.

امیدواریم با خواندن مقاله فوق شما را در انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان کمک کرده باشیم.در اینجا به شما پیشنهاد می کنیم برای اصلاح طرح لبخند خود به مطب دکتر جهاندیده مراجعه کنید. جهت دریافت اطلاعات ادرس دکتر جهاندیده به وب سایت زیر مراجعه کنید.

 

این پست چه قدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید!

متوسط امتیازات ۱ / ۵٫ تعداد نظرات: ۱

به عنوان اولین نفر نظرتو بگو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید