علائم شکست ایمپلنت دندان کدامند
16 سپتامبر

در این مقاله با بررسی موضوع علائم شکست ایمپلنت دندان با شما هستیم. ایمپلنت دندان به روش جراحی گفته می‌شود که در آن دندان‌های از دست رفته به وسیله یک دندان مصنوعی جایگزین می‌شود. این دندان مصنوعی شامل سه بخش اصلی به نام فیکسچر، اباتمنت و تاج دندان است. تاج دندان همان دندان مصنوعی بسیار شبیه به دندان طبیعی و غالبا از جنس سرامیک است که در دهان قابل مشاهده است. فیکسچر پایه دندان ایمپلنت شده است که در درون استخوان فک قرار می‌گیرد و اباتمنت که شبیه یک پیچ است، این دو بخش را به یکدیگرمتصل می‌کند.

هنگامی که این دندان به هر دلیلی دچار مشکل شود، می‌گوییم ایمپلنت دندان با شکست مواجه شده است. علائم شکست ایمپلنت دندان بسته به دلیل این اتفاق با یکدیگر متفاوت هستند. اما در کل پدیده شکست ایمپلنت بسیار نادر است و برای تعداد کمی اتفاق می‌افتد. بدیهی است که مهارت پزشک جراح تا چه اندازه در موفقیت این عمل تاثیر گذار است. دکتر جهاندیده یکی از بهترین و باتجربه‌ترین پزشکان ایران که کمترین درصد شکست ایمپلنت را داشته است، برای داشتن دندان‌های زیبا و سالم تا پایان کار همراه شما خواهد بود.

البته نباید این مسئله را فراموش کرد که وضعیت سلامت بیمار و مراقبت‌های بعد از عمل ایمپلنت دندان نیز به اندازه خود عمل ایمپلنت در شکست یا موفقیت آن تاثیرگذار است. به این معنی که حتی اگر پزشکی کار کشته، عمل ایمپلنت دندان شما را به خوبی انجام دهد، اما شما در نگهداری آن دقت لازم را به عمل نیاورید، عمل شما با شکست مواجه می‌شود. پس با رعایت توصیه‌های دکتر جهاندیده شانس شکست عمل جراحی خود را تا حد زیادی کاهش دهید. در ادامه مقاله علائم شکست ایمپلنت دندان را در انواع مختلف برای شما بیان کرده و راه درمان آن‌ها را نیز برای شما خواهیم گفت.

 

شکست ایمپلنت دندان چگونه اتفاق می افتد؟

 

پس از کاشت فیکسچر در درون استخوان فک انتظار می‌رود که استخوان پس از مدتی ترمیم شده و فیکسچر را به عنوان بخش از استخوان فک در خود بپذیرد و به اصطلاح جوش بخورد. اگر این اتفاق به هر دلیلی رخ ندهد می‌گوییم ایمپلنت دندان با شکست مواجه شده است. البته موارد دیگری نیز جز شکست ایمپلنت دندان محسوب می‌شوند. در مواردی استخوان فک دچار عفونت می‌شود که متاسفانه راهی جز خارج کردن ایمپلنت برای جلوگیری از گسترش عفونت وجود ندارد. در مواردی دیگر تاج دندان یا اباتمنت آن دچار مشکل می‌شود که معمولا به راحتی قابل درمان هستند.

شکست ایمپلنت به دو شکل رخ می‌دهد. یکی شکست زود هنگام است که پیش از بهبودی کامل اتفاق می افتد و بدن با فیکسچر به عنوان جسم خارجی برخورد کرده و آن را پس می‌زند. از علائم شکست ایمپلنت دندان در این مورد لقی و شلی دندان و یا علائم آلرژیک است. دیگری شکست دیر هنگام است که از یک تا ده سال پس از ایمپلنت دندان اتفاق می‌افتد که معمولا به دلیل عدم رعایت بهداشت و یا وارد شدن فشار بیش از حد به پایه دندان است.

علائم شکست ایمپلنت دندان معمولا به صورت دردهای شدید، تب و لرز، ورم کردن و شل شدن دندان مشاهده می‌شوند. اما این علائم همیشه به دلیل شکست ایمپلنت نیست و ممکن است هنگامی که عمل ایمپلنت برای فک بالا انجام می‌شود، پایه آن به حفره‌های سینوسی وارد شده و باعث ایجاد همین علائم شود.

لازم است که حتما این علائم را جدی بگیریم و بلافاصله به پزشک مراجعه کنیم، زیرا اگر این علائم نادیده گرفته شوند، ممکن است مشکلات بیشتری مانند تورم شدید، درد بسیار شدید، تحلیل و التهاب لثه، ایجاد مشکل در جویدن و شل شدن پایه ایمپلنت برای بیمار به وجود آید.

 

علت شکست ایمپلنت دندان چیست؟

 

عوامل زیادی باعث شکست ایمپلنت می‌شوند. غالبا وجود بیماری‌های لثه باعث این اتفاق هستند که در اثر گسترش عفونت ایجاد می‌شوند وغالبا با آبسه کردن لثه خود را نشان می‌دهند. مواردی مانند درمان سرطان نیز در شکست ایمپلنت تاثیر می‌گذارند. شیمی درمانی و پرتو درمانی‌های مداوم باعث می‌شود عمل جوش خوردن دندان به استخوان فک انجام نشود. افراد سیگاری نیز ممکن است در عمل ایمپلنت دندان شکست بخورند. زیرا در بدن این افراد روند بهبودی و ترمیم به علت مصرف سیگار کاهش می‌یابد.

 

علائم پس زدن و شکست ایمپلنت دندان

علائم شکست ایمپلنت دندان کدامند؟

 

پس از عمل ایمپلنت دندان زمان برای بهبودی کامل سه تا شش ماه است. در این مدت وجود تورم و دردهای خفیف که با مسکن قابل درمان هستند، طبیعی است. اما وجود دردهای شدید که حتی با مصرف مسکن برطرف نمی‌شوند، باید جدی گرفته شود و به پزشک مراجعه کرد. البته بعضی از علائم شکست ایمپلنت دندان پیچیده هستند و تنها توسط پزشک تشخیص داده می‌شوند. بنابراین لازم است که شما حداقل ۶ ماه یک بار برای معاینه به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا وضعیت دندان شما را بررسی کند.

در حالت کلی زمانی می‌توانیم بگوییم ایمپلنت دندان موفق بوده است که بیمار احساس نکند که دندان ایمپلنت دارد، یعنی احساس آن مانند دندان‌های طبیعی خودش باشد. اگر دندان ایمپلنت شده، شل شده باشد، ممکن است به دلیل شل شدن اباتمنت یا تحلیل لثه اتفاق افتاده باشد. در خصوص مورد اول مشکل به وجود آمده به راحتی با سفت کردن پیچ و یا نهایتا تعویض آن، حل می‌شود. اما اگر لثه تحلیل رفته باشد،  می‌توان در صورت مراجعه به موقع بافت لثه را پیوند زد و مشکل را برطرف کرد. در ادامه علائم شکست ایمپلنت دندان را به تفصیل مورد بررسی قرار می دهیم.

 

آبسه کردن لثه

 

آبسه کردن معمولا به صورت ورم در اطراف دندان ایمپلنت مشاهده می‌شود و با درد همراه است. در صورت بروز آبسه باید فورا به پزشک مراجعه کنید. برای اینکه علت آبسه مشخص شود لازم است از دندان با اشعه ایکس، عکس برداری شود و سپس نسبت به درمان آن اقدام شود. اگر علت آبسه عفونت تشخیص داده شود و احتمال درگیر شدن استخوان فک نیز وجود داشته باشد، لازم است که دندان ایمپلنت شده خارج شود و به این صورت ایمپلنت دندان شکست می‌خورد. برای درمان این مشکل اگر در زمان مناسب به پزشک مراجعه شود می‌توان با پیوند زدن لثه مشکل را حل کرد و نیازی به خارج کردن دندان ایمپلنت شده نیست.

 

بروز عفونت در دندان ایمپلنت

 

یکی از علائم شکست ایمپلنت دندان بروز عفونت در دندان است. این عارضه ممکن است حتی در حین عمل جراحی اتفاق بیفتد اگر پزشک جراح از وسایل ضد عفونی و استریل شده استفاده نکند. اما پس از عمل نیز اگر بیمار بهداشت فردی دهان خود را رعایت نکند ممکن است باعث ایجاد عفونت در دهان شود. عفونت اجازه جوش خوردن دندان ایمپلنت با فک را نمی‌دهد و در صورتی که مداوا نشود ممکن است به استخوان فک هم سرایت کرده یا وارد خون بیمار شود. عواملی مانند سیگار کشیدن و سیستم ایمنی بدن ضعیف نیز می‌توانند منجر به ایجاد عفونت شوند.

عفونت دندان ایمپلنت شده با علائمی مانند شل شدن یا لقی دندان ایمپلنت، احساس درد در هنگام غذا خوردن، تورم و قرمزی لثه در اطراف دندان و مشکل در جویدن غذا و گیر کردن آن در دندان، همراه است.

عفونت دیگری نیز وجود دارد که مربوط به قسمت اباتمنت یا پیچ دندان ایمپلنت است. دیلیل این عارضه می تواند آسیب رسیدن به بافت و رشته‌های عصبی باشد، که در طول عمل جراحی اتفاق افتاده است. نشانه‌های این عفونت شامل احساس خارش و بی حسی در دهان است.

 

شکستن تاج دندان 

 

گاهی علت شل شدن دندان ایمپلنت شده، که از علائم شکست ایمپلنت دندان است، ترک خوردن قسمت تاج دندان و یا اباتمنت است. گاهی نیز بخش کوچکی از آن‌ها شکسته است. که در این صورت چون فیکسچر سالم است نیازی به خارج کردن دندان ایمپلنت شده نیست و با تعویض تاج یا اباتمنت مشکل حل می‌شود.

 

دفع یا پس زدن فیکسچر

 

یکی از بدترین علائم شکست ایمپلنت دندان پس زدن فیکسچر است. این عارضه ممکن است در مدت کوتاه ۳ تا ۴ ماه پس از ایمپلنت یا حتی سال‌ها بعد از آن اتفاق بیفتد. بروز این مشکل به این صورت است که استخوان فک با پایه ایمپلنت جوش نمی‌خورد و باید آن را خارج کرد. این مشکل معمولا با درد شدید همراه است، که لازم است حتما به پزشک مراجعه شود.

 

جابجایی‌های میکرو در پایه ایمپلنت

 

این مشکل معمولا در ایمپلنت فوری رخ می‌دهد. در حالت معمول ابتدا پزشک جراح پایه ایمپلنت را در جای خود قرار می‌دهد و پس از اینکه به استخوان فک جوش خورد، پیچ و تاج دندان مصنوعی را قرار می‌دهد. در ایمپلنت فوری برای جوش فیکسچر به استخوان فک صبر نمی‌کنند . بلافاصله پیچ و و یک تاج دندان موقت را روی آن قرار می‌دهند. در این شرایط فشار زیادی به پایه دندان وارد می‌شود و احتمال جابه جایی‌های بسیار کم در فیکسچر را به دنبال دارد، که در نتیجه آن پایه با استخوان فک جوش نمی‌خورد و ایمپلنت دندان با شکست مواجه می‌شود.

 

استخوان فک از تراکم کافی برخوردار نباشد

 

یکی از مواردی که پزشک حتما باید قبل از ایمپلنت دندان به آن توجه کند، میزان تراکم استخوان فک بیمار است. اگر بیمار از این نظر در شرایط مناسب نباشد، استخوان فک به پایه ایمپلنت جوش نمی‌خورد و در نتیجه ایمپلنت دندان با شکست مواجه می‌شود. یکی از دلایلی که باعث بروز این مشکل می‌شود، مبتلا بودن بیمار به پوکی استخوان است. در  این شرایط پس از قرار گرفتن پایه دندان در استخوان فک، استخوان به اندازه ی کافی رشد نمی‌کند تا پایه را در بگیرد و پایه در استخوان محکم شود. به دنبال آن پایه نیز نمی‌تواند تاج دندان ایمپلنت را در جای خود نگه دارد و لازم است که دندان ایمپلنت شده خارج شود.

 

واکنش‌های حساسیتی

 

جنس پایه دندان ایمپلنت از فلز تیتانیوم است و ممکن است بعضی اشخاص به این فلز حساسیت داشته باشند. در این صورت علائم شکست ایمپلنت دندان به صورت علائم حساسیت مانند احساس خارش، تورم و یا از دست دادن حس چشایی، بروز پیدا کند. در صورتی که این علائم در بیمار مشاهده شود باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرد. پزشک باید این علائم را بررسی کرده و اگر تشخیص حساسیت بیمار باشد، باید فورا دندان ایمپلنت را خارج کرد. برای حل این مشکل می‌توان از پایه دندان با جنس سرامیکی استفاده کرد.

 

عدم رعایت مراقبت‌های بعد از عمل

 

کارهایی که بعد از عمل انجام می‌دهید، می‌تواند بیشتر از سایر عوامل در شکست دندان ایمپلنت موثر باشند. پس از انجام عمل تا زمانی که دندان کاملا با استخوان فک جوش بخورد، از فشار آرودن به دندان خودداری کنید و از خوردن غذاهای سفت اجتناب کنید. رژیم غذایی شما باید متشکل از غذاهای نرم باشد تا به دندان ایمپلنت فشار وارد نکند. همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از ابتلا به عفونت بسیار مهم است.

 

علائم شکست ایمپلنت دندان کدامند؟

چگونه شکست ایمپلنت دندان درمان می‌شود؟

 

درمان شکست ایمپلنت بستگی به دلیل آن دارد. اگر دلیل آن حساسیت باشد باید حتما دندان را خارج کرده و از روش‌های جایگزین یا از دندان ایمپلنت با پایه سرامیکی استفاده کرد. اگر دلیل آن وجود عفونت باشد، باید پس از خارج کردن دندان این عفونت درمان شود. در این موارد از بیمار خواسته می‌شود تا به دست آوردن بهبودی کامل بهداشت دهان خود را رعایت کرده و در نهایت دوباره اقدام به ایمپلنت دندان کند.

اگر عواملی مانند سیگار یا روند درمان سرطان باعث ایجاد علائم شکست ایمپلنت دندان شده است، از بیمار خواسته می‌شود تا پایان درمان سرطان یا ترک سیگار صبر کرده و پس از آن ایمپلنت دندان را انجام دهد. همانطور که گفتیم التهاب لثه در مراحل اولیه از طریق پیوند لثه قابل درمان است. گاهی نیز مشکل شکست ایمپلنت از طریق پیوند استخوان درمان می‌شود. همچنین مصرف غذاهای حاوی کلسیم نیز می‌توانند کمک کننده باشند.

در پایان این نکته را فراموش نکنید که در مرحله اول باید به یک پزشک جراح متخصص و باتجربه برای انجام عمل ایمپلنت دندان مراجعه کنید و اگر علائم شکست ایمپلنت دندان را که ذکر کردیم مشاهده کردید، حتما بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید. دکتر جهاندیده از بهترین پزشکان کشور با مهارت و تجربه خود برای انجام این عمل، در تمام مراحل همراه شما خواهد بود. شما می‌توانید با مراجعه به سایت دکتر جهاندیده https://drjahandideh.com/ اطلاعات تماس را به دست آورید و ضمن دریافت پاسخ سایر سوالات خود، نسبت به دریافت وقت قبلی نیز اقدام کنید.

این پست چه قدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید!

متوسط امتیازات ۰ / ۵٫ تعداد نظرات: ۰

به عنوان اولین نفر نظرتو بگو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید