طرح لبخند - مطب دکتر جهاندیده در شهر رشت
27 ژانویه

ظاهر و چهره‌ی هر فرد تأثیر بسزایی در اعتماد به نفس و روحیه‌ی او دارد. در هنگام معاشرت، طرح لبخند زیبا می‌تواند تاثیر‌ات مثبتی در روابط دوستانه و حتی کاری داشته باشد. طبق تحقیقات انجام شده بین مردم آمریکا ۷۴ درصد افراد بر این باورند که لبخند نازیبا مانعی برای رسیدن به موفقیت است و داشتن لبخند زیبا در روابط اجتماعی بسیار کمک‌کننده است. در ادامه مقاله دکتر جهاندیده متخصص پروتز ثابت و فلوشیپ ایمپلنت و لیزر قصد داریم تا توضیحات کاملی در مورد داشتن لبخندی زیبا به شما ارائه دهیم. برخی از افراد به دلیل داشتن دندان‌های زرد و نامنظم از معاشرت با دیگران اجتناب می‌کنند اما امروزه با وجود خدماتی که در دندان‌پزشکی‌ها ارائه می‌شود می‌توان با این معضل مقابله کرد و ظاهری زیبا و طرح لبخند جذابی داشت.

طرح لبخند به روش طبیعی

دندان‌ها به دلایل گوناگونی از قبیل سیگار و عدم استفاده از مسواک زرد می‌شوند. با بالا رفتن سن افراد، مینای دندان ضعیف شده و دنتین که لایه زرد زیرین است بیش از پیش نمایان می‌شود. البته عده‌ای از مردم به دلایل ژنتیکی از زمان رشد دندان‌ها در نوزادی، دندان‌های زرد رنگی داشته‌اند. برای سفید کردن دندان می‌توانید از درمان‌های خانگی یا بلیچینگ استفاده کنید که در ادامه برخی از روش‌های درمان طبیعی اصلاح طرح لبخند را ذکر می‌کنیم.

۱- روزی دوبار مسواک بزنید.

در طول شبانه روز در دو نوبت دندان‌های خود را مسواک بزنید. برای هر نوبت حدود دو دقیقه وقت بگذارید و برای تمیز‌ کردن قسمت‌هایی که دسترسی به آن سخت‌تر است، زمان بیشتری را صرف کنید.

طرح لبخند - مطب دکتر جهاندیده در رشت

۲- دوبار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید.

پیشگیری بهتر از درمان است. سعی کنید هر شش ماه یکبار برای تمیز کردن دندان‌ها به دندان‌پزشک مراجعه کنید. افرادی که در مقابل مراجعه به دندان‌پزشک مقاومت می‌کنند دچار تریودنتیت می‌شوند که از عواقب آن می‌‌توان به تورم، تحلیل و خونریزی لثه‌ها اشاره کرد. بیماری‌های لثه در دراز مدت می‌تواند مشکلات بزرگ‌تری از جمله سکته قلبی، سکته مغزی، دیابت و… را به وجود بیاورد.

۳- ترک سیگار

سیگار مهم‌ترین عامل برای زردی دندان‌ها و همچنین سلامت دندان است. ضررها و آسیب‌های مصرف سیگار در دراز مدت نمایان می‌شود و از این رو اگر به فکر سلامت خود و زیبایی ظاهری هستید بهتر است که هرچه سریع‌تر سیگار را ترک کنید.

۴- کاهش مصرف غذا‌هایی که دندان‌ها را لکه دار می‌کنند.

برای درمان زردی دندان‌ها بهتر است که در ابتدا خوردن غذا‌هایی که باعث زرد شدن و لکه دار شدن دندان‌ها می‌شوند را کاهش دهید. این خوراکی‌ها شامل چای، نوشابه، شراب، زردچوبه و… می‌شود. برای جلوگیری از زردی دندان لازم نیست این موارد را ترک کنید بلکه با میانه‌روی در خوردن آن‌ها برای سالم و زیبا ماندن دندان‌ها تلاش کنید. توصیه می‌شود بعد از خوردن این نوع خوراکی‌ها دندان‌های خود را با آب بشویید.

۵- خوردن غذاهای اسیدی را کاهش دهید.

با گذشت زمان اسید موجود در نوشابه، مرکبات و آبمیوه‌ها مینای دندان را از بین می‌برد. در مصرف این غذاها نیز توصیه می‌شود که زیاده‌روی نکنید و بعد از خوردن این خوراکی‌ها دندان‌ها را با آب شست‌وشو دهید تا با داشتن دندان‌های سفید طرح لبخند جذابی را برای خود ایجاد کنید.

۶- احتیاط در جویدن

یکی دیگر از راه‌‌های سالم نگه داشتن دندان‌ها عدم جوییدن خوراکی‌های سفت می‌باشد. غیر از جوییدن از دندان‌های خود هیچ استفاده دیگری نکنید و از گاز زدن خوراکی‌های سفت مانند استخوان، آبنبات‌های سخت و… اجتناب کنید.

روش‌های اصلاح طرح لبخند

ظاهر دندان و دهان افراد با یکدیگر متفاوت است. معمولاً اصلاح لبخند لثه‌ای و اصلاح طرح لبخند روش‌های متعددی دارد که فرایند آن می‌تواند ترکیبی از مراحل زیر باشد و دندان‌پزشک با بررسی‌های اولیه نوع درمان را برای بیمار مشخص می‌کند.

روش ایجاد طرح لبخند - مطب دکتر جهاندیده در رشت

۱- باندینگ دندان

از روش باندینگ دندان برای زیباسازی دندان‌ها استفاده می‌شود. این روش برای درمان دندان‌های ترک خورده و تراشیده شده کاربرد دارد. از دیگر کاربرد‌های باندینگ دندان می‌توان به پر کردن فضا‌های خالی بین دندان‌ها اشاره کرد. در این روش معالجه بیمار به سرعت انجام می‌شود و زمان حدودی درمان کم‌تر از یک ساعت است.

۲- سفید کردن دندان

سفید کردن دندان یا بلیچینگ دندان از روش‌های متداول سفید کردن دندان‌ها است که در کم‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود. در این روش فرد می‌تواند روند سفید شدن دندان را در خانه یا مطب پزشک انجام دهد. سفید کردن دندان برای اصلاح طرح لبخند بسیار رایج بوده و افراد برای زیبایی بیش از پیش دندان‌ها از این روش استفاده می‌کنند.

۳- لمینت دندان

از دیگر روش‌هایی که برای اصلاح طرح لبخند استفاده می‌شود استفاده از روش لمینت دندان است. ابن روش برای ترمیم دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، بدین صورت که دندان‌پزشک روکشی بر روی دندان ها قرار می‌دهد که این روکش مشکلات ظاهری از قبیل خراشیدگی، کجی و تغییر را پوشش می‌دهد. لمینت دندان در دو جلسه انجام می‌گیرد و از روش‌های مناسب برای اصلاح طرح لبخند است.

۴- روکش دندان

در این روش از روکش سرامیکی که مطابق با رنگ دندان‌های فرد است استفاده می‌شود. از ویژگی‌های بارز این روش ترمیم سریع دندان بوده که به راحتی لبخندی زیبا را به شما هدیه می‌دهد.

۵- بریس‌های ارتودنسی

بریس‌های ارتودنسی با دو سیستم مختلف در دندان‌پزشکی‌ها وجود دارند که این دو سیستم عبارت‌اند از بریس‌های نامرئی و بریس‌های شفاف سرامیکی. در این روش با استفاده از این بریس‌ها دندان را با احتیاط و به آرامی صاف و مرتب می‌کنند.

۶- پرکردگی به رنگ دندان

استفاده از کامپوزیت بسیار ایمن‌تر و استاندارد‌تر از روش‌های قدیمی است. برای پرکردگی دندان از فلز‌های مخصوصی استفاده می‌شود و از این طریق می‌توان پرکردگی‌های فلزی قدیمی را با مواد کامپوزیتی دندانی سفید جایگزین کرد تا به این شیوه طرح لبخندی زیبا را به وجود آورد.

طرح لبخند چیست - مطب دکتر جهاندیده در رشت

۷- استفاده از نوارچسب‌های سفیدکننده دندان

نوارچسب‌ها سفیدکننده می‌توانند تأثیر چشمگیری در سفیدی دندان‌ها و اصلاح طرح لبخند داشته باشند. این چسب‌های سفیدکننده را خریداری کنید و حداقل روزی دوبار بر روی دندان‌ها خود قرار دهید. این روش نمی‌تواند درمان قطعی برای سفیدی دندان‌ها باشد اما در سفیدی و زیبایی دندان‌ها تأثیرگذار است.

سخن پایانی

دندان‌ها در زیبایی چهره افراد نقش بسزایی دارند. با داشتن دندان‌های زیبا می‌توان بدون هیچ مشکلی خندید و حس شادی خود را با دیگران تقسیم کرد. در مقاله دکتر جهاندیده متخصص پروتز ثابت و فلوشیپ ایمپلنت و لیزر در شهر رشت در نظر داشتیم تا شیوه ‌های مختلف اصلاح طرح لبخند را به شما معرفی کنیم تا با انتخاب بهترین روش، دندان‌هایی سالم و سفیدی داشته باشید.

این پست چه قدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید!

متوسط امتیازات ۲٫۳ / ۵٫ تعداد نظرات: ۳

به عنوان اولین نفر نظرتو بگو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید