ایمپلنت اوردنچر
24 نوامبر

به دنبال جایگزینی دندان های از دست رفته هستید؟

می دانیم چقدر سخت است. بدون دندان، اعمالی مثل خوردن و حرف زدن تقریبا غیرممکن می شود. اگر بی دندانی سخت نبود، و مردم دندان هایشان را تعمیر نمی کردند، به تدریج، استخوان های فک ساییده و خراب می شدند. بدین ترتیب، دچار پیری زودرس می شدند و چهره شان حالت فرورفته بدشکل به خود می گرفت. اما از طرف دیگر، پیداکردن جایگزینی برای دندان های از دست رفته، که هزینه مناسبی هم داشته باشد، دشوار و گاهی غیرممکن است.

ایمپلنت اوردنچر (نوعی دست دندان است که در دهان بر روی تعدادی پایه قرار می گیرد) روشی مقرون به صرفه است؛ بویژه برای کسانی که قصد تعویض چند دندان داشته باشند. بیایید قبل از بیان مزایا و معایب اوردنچر، با ایمپلنت اوردنچر آشنا بیشتر شویم.

اوردنچر (Overdenture)

اوردنچر یک دست دندان است که روی تعدادی پایه ایمپلنت قرار می گیرد.

شماره ایمپلنت و موقعیت در اوردنچر

استفاده از ۲ یا ۴ ایمپلنت از نظر عملکردی به پروتزی فوق العاده ای و رضایتبخش برای بیمار می انجامد. در فرایند های ایمپلنت باید فضای کافی برای درون کاشت دندان در نظر گرفته شود تا ازآسیب های احتمالی مثل شکستن پیشگیری شود. به طور کلی، وقتی فضای درون کاشت دندان محدود باشد، ممکن است فضای مناسب برای قرارگیری ساختمان و اتصالات ایمپلنت فراهم نشود. بهتر است که ایمپلنت به طور یکنواخت در محل هایی که دندانی وجود نداشته انجام شود. اگرچه، اگر در ناحیه عقب تر دهان استخوان ناکارآمدی وجود داشته باشد، توزیع ایمپلنت ها در ناحیه فک پایین و بالا مناسب تر خواهد بود.

 

جایگذاری پایه در ایمپلنت اوردنچر در آرواره بیمار بی دندان
موقعیت های ایده آل جایگذاری ۲ و ۴ ایمپلنت در آرواره بیمار بی دندان

 

مراحل ایمپلنت اوردنچر

دندان پزشک یا جراح ابتدا پایه ها را جای گذاری می کند. بعد از جایگذاری پایه ها باید یک مدتی بگذرد تا پایه ها به درستی در استخوان آرواره جایشان را پیدا کنند. سپس دندان های مصنوعی روی پایه ها قرار می گیرند. طوری که لبخند طبیعی به نظر می رسد و اصلا معلوم نیست دندان مصنوعی دارید.

 

جایگذاری 4 پایه ایمپلنت اوردنچر در بیمار بی دندان
جایگذاری ۴ پایه ایمپلنت اوردنچر

جایگذاری 4 پایه در ایمپلنت اوردنچردر بیمار بی دندان

جایگذاری 4 پایه در ایمپلنت اوردنچردر بیمار بی دندان

قرار گرفتن دندان مصنوعی در ایمپلنت اوردنچر
قرار گرفتن دندان مصنوعی در ایمپلنت اوردنچر

 

طراحی پروتز ثابت و متحرک (قابل برداشتن)

ایمپلنت اوردنچر می تواند ثابت یا متحرک باشد. هردو نوع، از نظر راحتی و سلامتی، بهتر از دندان مصنوعی های معمولی هستند. وقتی کسی این نوع ایمپلنت را انجام می دهد، باید همانند دندان های طبیعی، به خوبی از آنها مراقبت کند. یعنی باید طبق معمول، مرتبا از مسواک و نخ دندان استفاده کند.

اکثر بیماران به طراحی های ثابت تمایل دارند تا همان حس دندان های طبیعی را داشته باشند. در بیشتر مواقع درصورتی که بیمار توانایی لازم را داشته باشد، با کوچک کردن کم تا متوسط استخوان، می توان گفت که پرکردن ایمپلنت ثابت گزینه مناسبی است. در موقعیت هایی که شاهد از دست دادن بخش قابل توجهی از استخوان باشیم، اوردنچرimplant-retained معمولا گزینه مطلوبی است. معمولا ایمپلنت دندان ثابت هزینه بسیار بیشتری نسبت به implant-retained دارد. اگرچه، ایمپلنت دندان ثابت نسبت به implant-retained زحمت نگهداری کمتری دارد و نیازی نیست بیمار هر روز دندان ها را از دهانش خارج کند.

ممکن است سوال پیش بیاید که آیا زمانی که ایمپلنت دندان ثابت، با هزینه زیادی که دارد، انجام دهیم، ضمانتی برای کارایی طولانی مدت آنها وجود دارد. برای موفقیت طولانی در این زمینه، بهداشت دهان و دندان و مراقب صحیح، عوامل بسیار ضروری هستند. به هرحال بعضی از بیماران نیازهایشان با ایمپلنت ثابت برطرف نمی شود مثلا نگرانی شان برای مسائل زیبایی که با بهداشت و مراقب های دندانی حل نمی شوند. طبیعتا ایمپلنت اوردنچر retainedیا supported همیشه نیازمند معاینات و ترمیم های روتینی هستند که بیمار باید در نظر بگیرد.

مزایای اوردنچر

اوردنچر ثابت و متحرک

 

در بعضی از بیماران که مشکلات سختی یا نرمی بافت دارند و نمی توانند ایمپلنت ثابت برای زیبایی انجام دهند، دسترسی و قابلیت های تولید صوت و مسائل بهداشت دندان باید در نظر گرفته شوند. در این بیماران، که از کارآمدی کامل دندان های مصنوعی محروم هستند، ایمپلنت اوردنچر نیازمند نگهداری و پایداری و جابه جایی بافت های سخت یا نرم از دست رفته است؛ آن هم طوری که ملاک های زیبایی شناسی، صوت نگاری و عملکردی حفظ شوند.

بیمارانی که ایمپلنت اوردنچر انجام داده اند از قابلیت های جویدن و عملکردی بیشتر و همچنین امتیازاتی در زندگی برخوردار هستند که بیماران دارای دندان مصنوعی معمولی از آنها محروم اند.

علاوه براین، درمقایسه با پروتز ایمپلنت ثابت، رعایت بهداشت دهان هم آسان تر است.

ثبات و پایداری

ایمپلنت اوردنچر، نسبت به سایر مدل های دندان مصنوعی، ثبات و پایداری بیشتری دارد. پس نیازی نیست که نگران افتادن یا خرابی دندانتان باشید. اگر دندان ثابت گذاشته شده، فقط توسط دندانپزشک قابل برداشتن خواهد بود. اگر متحرک یا قابل برداشت باشند، می توانید خودتان آنها را از دهان خارج کرده و تمیز کنید. به هر حال، در این متود دندان ثبات بیشتری دارد.

محافظت از استخوان

با دندان های مصنوعی implant-retained، استخوان های آرواره شخص توسط ایمپلنت پشتیبانی می شوند. در نتیجه، برخلاف دندان مصنوعی معمولی، چهره بیمار اصلا تغییری نمی کند. زیرا نمونه های معمولی به هیچ شکلی فک یا آرواره شخص را پشتیبانی نمی کنند. به همین علت، نبود دندان، تغییر زیادی در چهره شخص ایجاد می کند.

هیچ دندانی نمی افتد

با انجام دادن ایمپلنت اوردنچر، هنگام جویدن، دیگر نگران افتادن یا صدای آزار دهنده تلق تلق دندان نخواهید بود. وقتی ایمپلنت ایمن شود، دندان در جایش نگه داشته می شود. به طور مشابه، بسیاری از مردم که از دندان های مصنوعی معمولی استفاده می کنند باید از جویدن چیز های سخت پرهیز کنند.

با اوردنچر چنین ماجراهایی وجود ندارد؛ دندان ها مانند نمونه های طبیعی به طور ایمن و محکم در آرواره ثابت شده اند و از پس هر نوع خوردنی بر می آیند.

راه حل با دوام

ایمپلنت های اوردنچر از جنس تیتانیم هستند. تقریبا در همه موارد، تا پایان عمر برایتان کار خواهند کرد. درخانه به خوبی از این دندان های مصنوعی مراقبت کنید که تا پایان عمر لبخند زیبایتان حفظ شود. بعد از چندسال، از دندان هایتان ناراضی یا پشیمان نخواهید شد.

هزینه کمتر، نسبت به دیگر روش های جایگزینی دندان

دندان مصنوعی های معمولی، نیاز به تعویض دوره ای دارند، بویژه دندان های ارزان تر. بنابراین در مدت زمان طولانی هزینه های هنگفتی به شما تحمیل خواهد شد. اما یکبار که از اورنچر استفاده کردید تا آخر عمر کارایی شان را حفظ خواهند کرد و خیالتان بابت هزینه های سنگین راحت خواهد بود.

باعث زیبایی و افزایش اعتماد به نفس افراد بی دندان می شود.

ایمپلنت اوردنچر گزینه مناسبی برای بی دندان هاست. ایمپلنت ها دندان هایتان را ثابت و از استخوان صورتتان محافظت خواهند کرد. همچنین اعتماد به نفس شما بالاتر خواهد رفت چون ظاهری همانند دندان های طبیعی دارند.

مهمترین مواردی که باید درباره ایمپلنت اوردنچر بدانیم؟

  • ایمپلنت های اوردنچر درمانی عالی برای افراد بی دندان است.
  • این نوع پروتز زمانی استفاده می شود که بیمار نه می تواند ایمپلنت پروتز ثابت انجام دهد و نه یک دست کامل دندان بکارد.
  • نگهداری، به کمک اتصالاتی مستقیما روی ایمپلنت یا رویه(superstructure) انجام میشود.
  • برای موفقیت طولانی، تمیز کردن، بهداشت، و حفاظت از دندان ها عناصر مهمی هستند.

آیا افراد سیگاری هم می توانند از ایمپلنت اوردنچر استفاده کنند؟

توصیه ما این است که بیماران قبل از ایمپلنت اوردنچر، دخانیات را ترک کنند. سیگار کشیدن، بهبود و شکل گرفتن لثه با ایمپلنت را خیلی سخت می کند و به همین علت گاهی ایمپلنت موفق صورت نمی گیرد.

خدمات اوردنچر بر پایه ایمپلنت توسط دکتر یوسف جهاندیده

مطب دندانپزشکی دکتر یوسف جهاندیده در رشت با دارا بودن تجهیزات مدرن و به‌روز، در طی این سال‌ها خدمات شایان توجهی را به مراجعه کنندگان عزیز عرضه نموده است. کلیه لوازم مصرفی کلینیک دندانپزشکی سروش مطابق استانداردهای جهانی و توسط دستگاه‌های پیشرفته، استریل می شوند و مراجعه کنندگان محترم می توانند نظارت مستقیم بر روند استریلیزاسیون داشته باشند.
همچنین در کلینیک دندانپزشکی سروش از بهترین مواد دندانپزشکی روز دنیا و بهترین برندهای موجود در بازار استفاده می شود و همیشه ارائه خدمات و مواد با کیفیت، مهم ترین هدف این کلینیک بوده است.

در صورت نیاز به مشاوره برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش ایمپلنت اوردنچر و گرفتن نوبت برای انجام ایمپلنت اوردنچر توسط دکتر یوسف جهاندیده در رشت لطفا با ما تماس بگیرید.

این پست چه قدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید!

متوسط امتیازات ۴٫۴ / ۵٫ تعداد نظرات: ۱۰

به عنوان اولین نفر نظرتو بگو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید