زیباسازی دندان با کامپوزیت چگونه انجام می شود
21 جولای

زیبایی دهان و سلامت دندان تاثیر مستقیم و بسیار زیادی بر روی زیبایی صورت ما دارد. از این رو مراقبت از دندان های امری بسیار مهم به شمار می آید. اما در نهایت با هرگونه مراقبتی امکان خرابی دندان وجود دارد و راه حل های حل این مشکل و باز گرداندند لبخند زیبا به صورت شما بسیار است. یکی از این راه حل ها کامپوزیت دندان می باشد. اما کامپوزیت دندان چیست و در چه شرایطی به کار ما می آید؟ فواید آن چیست؟ انواع مختلف آن کدامند؟ چگونه از کامپوزیت دندان مراقبت کنیم؟

برای پاسخ به تمامی این سوالات تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

 

کامپوزیت دندان را بهتر بشناسیم:

 

کامپوزیت دندان که گاها آن را ترمیم دندان نیز می نامند، راه کاری برای بر طرف سازی آسیب های دندان و از بین بردن فاصله های بین دندان ها می باشد.

کامپوزیت دندان اغلب برای پوسیدگی ها، ترک خوردگی ها، فاصله ما بین دندان ها و یا تغییر رنگ آن ها استفاده می شود. به این صورت که صمغ کامپوزیت دندان که همرنگ دندان شماست به دندان چسبانده می شود برای آن که زیبایی را به دهان شما باز گرداند.

 

فواید کامپوزیت دندان:

 

کامپوزیت دندان اغلب با تنها یکبار مراجعه به پزشک قابل انجام است. راه کاری سریع و موثر برای از بین بردن پوسیدگی ها و یا تغییر رنگ دندان های شما به شمار می رود. ماده صمغ مانند کامپوزیت توسط اشعه UV در همان لحظه که روی دندان اعمال می شود سفت می گردد و به سادگی می توانید بعد از چند ساعت از دندان خود استفاده کنید. از مزایای دیگر کامپوزیت دندان می توان به این اشاره کرد که عمل کامپوزیت عمل اصلا پیچیده ای نیست و نیاز به جراحی سختی ندارد؛ در واقع فقط سطح  دندان شما را درگیر می کند و ساختار و پایه کلی دندان به همان شکل اولیه باقی می ماند.

 

آیا راه کار دیگری وجود دارد؟

 

در پاسخ به این سوال باید گفت، بله. راه کار های معمول که جای گزین کامپوزیت دندان به شمار می روند دو دسته هستند:

  • روکش ها: روکش یک ساختار از جنس چینی می باشد، که با توجه به شمایل دندان شما توسط پزشک قالب بندی می شود و بر روی محل پوسیدگی یا آسیب قرار می گیرد. و همینطور می توان از روکش ها برای پوشاندن فاصله میان دندان ها نیز استفاده کرد.
  • تاج ها: تاج در واقع یک کلاهک شبیه دندان می باشد. تاج ها برخلاف روکش که تنها سطح بالایی دندان را می پوشاند، تمامی سطح قابل رویت دندان را پوشش می دهند. تاج ها می توانند به خوبی دندان اصلی شما عمل کنند و گاها حتی از دندان اصلی نیز، دشوار می توان آن ها را تشخیص داد.

اما ایرادی که هر دو این جایگزین ها نسبت به کامپوزیت دندان دارند این است که هر دو به ساختار دندان آسیب می رسانند. روکش ها انتخاب بسیار محبوبی می باشند که می توانند برای سال ها (اما نه برای همیشه) برای شما به خوبی کار کنند، اما به دلیل آنکه از پروسلین ساخته شده اند، پزشک مجبور است برای کار گذاری آن دندان را برش دهد، که این امر باعث برخی آسیب های بی بازگشت می شود. در ارتباط با تاج ها نیز سناریو تفاوت چندانی ندارد و باید قسمتی از دندان سالم شما برای جای گذاری صحیح تاج برداشته شود.

اما از طرف دیگر کامپوزیت دندان سریعتر، ارزان تر و با آسیب بسیار کمتری انجام می شود. و در عین حال عمر بسیار بالا تری نیز نسبت به روکش ها و تاج ها دارد.

 

کامپوزیت دندان چگونه سفیدی را به دندان باز میگرداند؟

 

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، کامپوزیت دندان جدای از ترمیم پوسیدگی ها، در کنار دیگر روش های سفید سازی دندان می تواند به شما برای داشتن لبخندی زیبا تر و درخشان تر نیز کمک کند.

اگر شما قصد دارید که عمل کامپوزیت دندان را انجام دهید. اغلب اوقات پزشک شما ابتدا به شما پیشنهاد سفید کردن دندان ها به وسیله کامپوزیت دندان را نیز می دهد. ابتدا صمغ کامپوزیت مطابق رنگ دندان های شما انتخاب می شود، و سپس عمل سفید سازی بر روی دندان های شما انجام خواهد شد. پس از اتمام کار سفید ترین حالت ممکن دندان ها را خواهید داشت.

 

پروسه درمانی در کامپوزیت دندان به چه صورت می باشد؟

 

همانطور که گفته شد، ابتدا دندان پزشک رنگ صمغ مطابق با رنگ دندان های شما را انتخاب می کند و پس از آن دندان شما با کمی تراش دادن سطح دندان، آماده انجام کار می گردد. در نهایت پزشک مطابق با قالب دندان شما صمغ را بر روی سطح دندان اعمال می کند و آن را شکل می دهد. در نهایت کامپوزیت توسط اشعه UV سفت شده و شکل دهی نهایی صورت می گیرد. مرحله پایانی پولیش و هماهنگ کردن سطح دندان شما با دندان های دیگر است که مدت زمان اندکی انجام می یابد.

 

چگونه از کامپوزیت دندان خود نگهداری کنیم؟

 

چند نکته اساسی را برای آنکه کامپوزیت دندان شما صحیح و سالم بماند برای شما جمع آوری کرده ایم:

  • تا ۴۸ ساعت از خوردن مایعات داغ مانند چای و قهوه پرهیز کنید. و مخصوصا از استعمال دخانیات در این بازه دوری کنید.
  • دندان های خود را مرتب مسواک بزنید و در نگهداری سلامت دهان و دندان های خود بسیار بکوشید. این امر به تمیز نگه داشتن و در نتیجه مقاومت دندان های شما کمک می کند.
  • از جویدن اجسام سخت بپرهیزید. اجسامی مانند ناخن، یا درب خودکار و از این دست. این امر ممکن است باعث ریزش مواد شود. به یاد داشته باشید که مواد کامپوزیت دندان به استحکام دندان های معمولی نیستند و باید از آن ها در برابر فشار و ضربه محافظت نمود.

 

بهترین مواد برای کامپوزیت دندان کدام اند؟

 

انتخاب بهترین مواد برای کامپوزیت دندان کاملا به آشنایی شما با انواع موادی دارد که امروزه دندان پزشکان برای کامپوزیت دندان از آن استفاده می کنند. مواردی که شما می بایست از آن اطلاع داشته باشید عبارتند از: مواد پایه ای تشکیل دهنده از نظر علمی، میزان توان و ماندگاری آن ها و همینطور نحوه دقیق اعمال آن ها بر روی دندان ها. در شرایط مختلفی که کامپوزیت دندان اعمال می شود، نیاز به مواد کاملا متفاوتی برای انجام صحیح عمل کامپوزیت می باشد. همینطور انتخاب بین نحوه خشک شدن صمغ که خودکار یا با استفاده از نور ثابت شود نیز اهمیت ویژه ای دارد.

 

مواد کامپوزیت دندان بسیار بیش از آن که  بنظر می رسند دارای تنوع می باشند، و همانطور که گفته شد آشنایی با آن ها از اهمیت ویژه ای برای انتخاب بهتر برخوردار است. باهم چند نمونه از مهم ترین آن ها بررسی می کنیم:

ماکروفیل ها:

ماکروفیل ها اولین نوع مواد کامپوزیت دندان بودند که روانه بازار شدند. ذرات ماکروفیل در سایز بندی های مختلف از ۱۰ تا ۵۰ میکرو متر عرضه می شوند (که نسبت به انواع دیگر درشت محسوب می گردند). این ذرات درشت قدرت فوق العاده ای هم در استحکام دندان و هم در ماندگاری دارند، اما از طرفی از نظر زیبایی شناسی بسیار ضعیف می باشند. همچنین در اعمال بر روی دندان و پولیش بسیار سخت هستند. مشکل پولیش کردن این نوع کامپوزیت به دلیل ذرات درشت آن می باشد. به صورتی که برخی از ذرات آنقدر درشت هستند که با چشم غیر مسلح نیز به سادگی می توان آن ها را تشخیص داد. با وجود آن که امروزه ماکروفیل ها منسوخ و از تقریبا تمامی کلینیک های دندانپزشکی بر چیده شده اند، اما گاها افرادی را خواهید دید که با استفاده از این نوع ماده دندان خود را کامپوزیت کرده باشد.

میکروفیل ها:

میکروفیل ها برای اولین بار در اواخر دهه هفتاد میلادی به دنبال منسوخ شدن ماکروفیل ها وارد بازار شدند. ذرات تشکیل دهنده میکروفیل ها کمتر از ۱۰ نانو متر ضخامت دارند. با وجود آن که میکروفیل ها بسیار پولیش پذیر تر و زیبا تر به نظر می رسیدند، اما از طرف دیگر در زمینه استحکام و مقاومت بسیار ضعیف بودند. ضعف آن ها به قدری بود که بعد از فشار زیاد و یا گذشت زمان طولانی از بین می رفتند. ماکروفیل ها اما امروزه بهبود بسیار چشمگیری در استقامت خود داشته اند و با دوام بسیار بیشتر در بسیاری از کلینیک های دندان پزشکی بدون ایجاد کمترین مشکل استفاده می شوند.

هیبرید ها:

هیبرید ها در دو نوع میکرو هیبرید و نانو هیبرید در بازار موجود می باشند. و ساختار آن ها به گونه ای طراحی شده است که استحکام و استقامت ماکروفیل ها و قابلیت پولیش پذیری و زیبایی میکروفیل ها را همزمان داشته باشند. هیبرید ها ترکیبی از ذرات مابین ۱۰ تا ۵۰ میکرو متر و همینطور ۴۰ نانو متر دارند. که این ترکیب اندازه ضخامت به آن ها این امکان را می دهد که در کنار پولیش پذیری و زیبایی، از استحکام و استقامت بالایی نیز برخوردار باشند. امروزه هیبرید ها یکی از محبوب ترین انواع مواد کامپوزیت دندان به شمار میروند.

نانو کامپوزیت ها:

جدید ترین نسل مواد کامپوزیت دندان که توسط شرکت ۳M ESPE به بازار معرفی شدند، نانو کامپوزیت ها هستند. نانو کامپوزیت ها با ضخامت ذراتی به اندازه ۲۰ نانو متر ظریف ترین ذرات امروزه در مواد کامپوزیت دندان به شمار می روند. خصوصیتی که نانو کامپوزیت ها را بسیار ویژه می کند همین ذرات با ضخامت بسیار کم می باشد. چرا که این ضخامت بسیار کم باعث می شود که نانو ذرات کنار هم قرار گیرند و ذرات ضخیم تری را شکل دهند. در نتیجه در کنار حداکثر پولیش پذیری و زیبایی، بیشترین استحکام و مقاومت را نیز دارند.

 

فاکتور هایی که تاثیر مستقیم بر ترمیم صحیح کامپوزیت های دندان دارند:

 

توان تحمل فشار:

یکی از مهمترین المان های کیفیت مواد کامپوزیت دندان توان تحمل فشار به هنگام استفاده بلند مدت از دندان می باشد. خصوصا اگر دندان های انتهایی کامپوزیت شده باشند.

توان تطبیق و کارکرد:

تا چه میزان دندان های شما با مابقی دندان ها سازگاری و همخوانی دارد؟ دیدن نتیجه نهایی کامپوزیت دندان در تصویر های رادیوگرافی جواب این سوال را خواهد داد. و همینطور کارکرد دندان کامپوزیت شده نیز بسیار حائز اهمیت است. اینکه شما تا چه اندازه با دندان هنگام جویدن راحت هستید. آیا به نتیجه دلخواه خود رسیده اید؟

شفافیت:

از آن جایی که مواد نا مرغوب و غیر استاندارد بسیاری در بازار موجود است. شما باید به کلینیک معتبری مراجعه کنید که کیفیت کار آن ها ثابت شده باشد. مواد غیر استاندارد در پوسیدگی های سطحی شفافیت مناسبی از خود نشان می دهند، اما اگر عمق بیشتر باشد و مواد بیشتری برای ترمیم دندان به کار روند، نا مرغوب و غیر استاندارد بودن مواد، نه تنها به زیبایی دندان شما آسیب میرساند بلکه در دراز مدت باعث آسیب جدی به سلامت دهان و دندان شما نیز می شود. دکتر جهاندیده در کلینیک تخصصی سروش کیفیت مواد اولیه را برای شما تضمین می کند.

آب رفتگی:

یکی دیگر از فاکتور هایی که در کامپوزیت دندان از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است، کوچک شدن یا در اصطلاح “آب رفتگی” کامپوزیت پس از مدت زمان طولانی پس از اعمال کامپوزیت است. آب رفتگی باعث خورده شدن دندان پس از مدتی و از بین رفتن جداره های آن می شود. دکتر جهاندیده با استفاده از بهترین مواد اولیه، تضمین می کند که این مشکل برای کامپوزیت دندان شما اتفاق نخواهد افتاد.

قابلیت پولیش پذیری:

میکروفیل ها و همینطور هیبرید ها، هر دو از قابلیت پولیش پذیری بالایی برخوردار هستند. اما بهترین گزینه برای کامپوزیت دندان شما نانوفیل یا همان نانو کامپوزیت ها هستند که هم قابلیت پولیش پذیری بالا در نتیجه زیبایی بیشتری دارند و هم از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار هستند. که باز هم دکتر جهاندیده در کلینیک تخصصی سروش این امکان را برای شما با استفاده از بهترین مواد اولیه فراهم می کند.

 

برای رزرو وقت معاینه حضوری و مشاوره، با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:


۰۱۳۳۳۲۳۳۷۹۰۰۱۳۳۳۲۳۷۱۱۶

شماره تماس اضطراری :۰۹۲۳۰۷۵۷۳۱

 

آدرس مطب:

رشت – خیابان مطهری – روبروی مدرسه مژدهی – ساختمان کاسپین – طبقه اول

 

این پست چه قدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید!

متوسط امتیازات ۰ / ۵٫ تعداد نظرات: ۰

به عنوان اولین نفر نظرتو بگو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید