هزینه ایمپلنت دندان رشت چقدر است؟
21 جولای

ایمپلنت دندان که امروزه روش موثری برای جای گزینی دندان ها می باشد، ابتدا توسط یک جراح دندانپزشک سوئدی به نام پیر اینگوار برانمارک ابداع شد. امروزه ایمپلنت  در علم دندانپزشکی، به عنوان جای گزین مناسبی برای پر کردن جای خالی دندان ها به شمار می رود. عمل ایمپلنت پروسه جراحی است، که طی آن پایه ای داخل استخوان فک تعبیه می شود که بعد از چند ماه با استخوان فک جوش می خورد. ایمپلنت در واقع جایگزین ریشه از دست رفته می شود. بدین تربیت این ریشه مصنوعی وظیفه نگهداری دندان جایگزین را دارد. استفاده از ایمپلنتبه جای ریشه اصلی، بهترین جای گزین برای ریشه طبیعی است؛ چرا که بدون نیاز به نگهداری و آسیب رساندن به دندان های دیگر پایدار می ماند و از ثبات عالی ای برخوردار است. پروسه جای گذاری ایمپلنت در استخوان فک را در اصطلاح ادغام (osseointegration) می نامند. اغلب ایمپلنت ها از جنس تیتانیوم هستند، که به آن ها این اجازه را می دهد که با استخوان به سادگی جوش بخورند، بدون آن که به عنوان جسمی خارجی توسط بدن شناسایی شوند. در کلینیک سروش ما با استفاده از بهترین مواد اولیه، با استاندارد های جهانی عمل ایمپلنت را انجام می دهیم.

در طول زمان علم پیشرفت چشم گیری در زمینه ایمپلنت داشته است، به صورتی که اکنون بیش از ۹۸% ایمپلنت های دندان با موفقیت انجام می شوند.

 

چه زمانی شما به ایمپلنت دندان نیاز دارید؟

 

ایمپلنت  می تواند برای جایگزینی یک، چند و یا حتی تمامی دندان ها استفاده شود. هدف از جایگزینی دندان در علم دندانپزشکی پیش از بازگرداندن زیبایی دهان، در واقع بازگرداندن کارایی آن است. که ما با به روز ترین تجهیزات پزشکی این امر را میسر می کنیم.

هنگامی که از جایگزینی دندان صحبت می کنیم، در نهایت سه گزینه پیش رو داریم:

دندان مصنوعی متحرک (برای تمامی دندان ها یا قسمتی از آن)

بریج ثابت

ایمپلنت دندان

دندان های مصنوعی نسبت به ایمپلنت ، از نظر اقتصادی ارزان تر هستند. اما در عین حال به دلیل راحت نبودن در دهان، کم طرفدار ترین نوع دندان جایگزین می باشند. علاوه بر این دندان مصنوعی می تواند به حساسیت دهان و همینطور حس طعم غذا آسیب بزند.

بریج ثابت نیز در برخی مواقع به ایمپلنت  ترجیح داده می شد. اما مشکل اصلی آن این است که به یک دندان طبیعی سالم برای پر کردن جای خالی دندان نیاز دارد. اما ایمپلنت ها فقط به استخوان فک اتکا دارند، و هیچ تاثیری بر دندان های طبیعی مجاور خود ندارند.

در نهایت انتخاب هر کدام از این گزینه های به فاکتور های زیادی وابسته است. مخصوصا برای ایمپلنت  این فاکتور ها عبارتند از:

  • مکان دندان از دست رفته
  • کمیت و کیفیت استخوان فک برای انجام عمل ایمپلنت
  • سلامتی بیمار
  • هزینه
  • و البته ترجیح بیمار برای انتخاب

جراح دندانپزشک، محلی که قرار است عمل ایمپلنت انجام بشود را بررسی می کند، و طی گزارشی اعلام می دارد که آیا بیمار مناسب برای این  عمل هست یا خیر.

انتخاب ایمپلنت دندان مزایای بسیاری نسبت به دو مورد دیگر که به آن ها شاره شد دارد. همانطور که گفته شد ایمپلنت دندان به سادگی و بدون آسیب رساندن به دندان های مجاور انجام می شود؛ علاوه بر این ایمپلنت دندان به دلیل آن که به استخوان فک جوش می خورد از ثبات بسیار بالایی برخوردار است و شباهت بسیاری به دندان طبیعی شخص دارد.

 

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چه انواعی دارد و هر یک چه کاربردی دارند؟

در واقع در کل دو نوع ایمپلنت دندان وجود دارد:

 

داخل استخوانی (endosteal)

 

زیر پریوست (Subperiosteal)

 

همانطور که از نامش پیداست، ایمپلنت داخل استخوانی به ایمپلنتی گفته می شود که داخل استخوان فک قرار می گیرد. و ایمپلنت تحت فشار بالاتر از استخوان فک، و زیر بافت لثه قرار می گیرد. که البته ایمپلنت های تحت فشار امروزه به دلیل ایرادات بلند مدتی که برای آن ها پیش می آمد منسوخ شده اند.

در حالی که هدف اصلی از ایمپلنت این است که جایگزین دندان طبیعی در فرد شوند، گاهی اوقات ایمپلنت می تواند به دیگر مراحل درمان دندان نیز کمک کند. به دلیل ثبات، ایمپلنت می تواند به عنوان پشتیبانی برای دندان های مصنوعی نیز باشد، و به فیکس شدن راحت تر آن ها در دهان کمک کند. مینی ایمپلنت  می تواند به عنوان “لنگرگاه موقت (TAD)” استفاده شود، که به دندان های دیگر برای جای گیری بهتر کمک کند. این مینی ایمپلنت ها بسیار کوچک تر هستند و به صورت موقت در فک فیکس می شوند برای آنکه لنگرگاهی باشند برای حرکت دندان های دیگر، و پس از جای گیری صحیح دندان برداشته می شوند.

 

همه بر روی ۴:

 

برای بیمارانی که تمامی دندان های خود را به دلیل پوسیدگی یا بیماری لثه از دست داده اند، حال چه در لثه بالایی، پایینی یا هر دو؛ گزینه ای برای ایمپلنت دندان ها با کمترین تعداد ایمپلنت نیز میسر است. این تکنیک که “همه بر روی ۴” نام دارد توسط کمپانی ساخت ایمپلنت نوبل بایوکر ابداع شد. دلیل این نام گذاری آن است که تمامی دندان های یک فک (بالایی یا پایینی) می توانند تنها با ۴ ایمپلنت جای گذاری شوند. تکنیک “همه بر روی ۴” به شما این امکان را می دهد که یک ردیف دندان بسیار طبیعی تر و راحت تر نسبت به دندان های مصنوعی داشته باشید.

بی شک ایمپلنت  راه کار های بسیار بهتر و بیشتری برای جای گزین کردن یک، یا چند دندان را ارائه می کند. و نسبت به روش های قدیمی تر مانند دندان مصنوعی از ثبات بسیار بیشتری برخوردار است و علاوه بر این به سلامت دهان نیز کمک می کند.

 

قبل، در حین انجام و بعد از عمل ایمپلنت دندان چه اتفاقاتی می افتد؟

 

در مرحله ارائه مشاوره توسط کارشناسان، جراح دندان به صورت بصری، دهان و محیطی که قرار است ایمپلنت بر روی آن انجام شود را معاینه می کند و پس از آن تصاویر انجام شده از دندان را بررسی می نماید (تصاویر ایکس ری، سی تی اسکن دندان و…)

در این زمان کمیت و کیفیت استخوان فک بررسی می شود که آیا به فک به استخوان بیشتری برای ایمپلنت نیاز دارد یا خیر. زمانی که تمامی این فاکتور ها بررسی شد، عمل ایمپلنت  می تواند در محل مورد نظر انجام شود. بیمار پس از تعیین وقت از سوی مرکز برای انجام عمل ایمپلنت باز خواهد گشت. پیش از شروع درمان، محل قرار گیری ایمپلنت دندان با استفاده از تکنولوژی جدید بی حسی ما توسط کامپیوتر، بی حس می شود. و همینطور اگر به تشخیص پزشک بی حس کننده های دیگر نیز نیاز بود اعمال خواهد شد.

اولین مرحله جراحی دندان:

اغلب اوقات جراحی دندان با کشیدن یک یا چند دندان شروع می شود؛ چرا که اغلب در محل قرار گیری ایمپلنت دندان هنوز یک یا چند دندان پوسیده وجود دارد. در نتیجه برای آماده شدن محل، برای قرار گیری ایمپلنت دندان، دندان قبلی باید کشیده شود.

عمل پیوند استخوان فک:

در برخی شرایط نادر نسبت به وضعیت فک، عمل پیوند استخوان فک نیاز است (استخوان طبیعی یا مصنوعی). نترسید، این عمل بسیار از عمل پیوند استخوان معمولی راحت تر است. در این عمل همانطور که گفته شد از استخوان طبیعی یا مصنوعی استفاده می شود؛ به این صورت که تکه ای از آن را بر بروی استخوان اصلی فک قرار می دهند که سطحی صاف و همدست به وجود بیاید و در نتیجه محل، آماده این عمل  شود. این استخوان به نسبت وضعیت استخوان فک و لثه، در بازه زمانی ۲ الی ۶ ماه عمل می کند. زمانی که استخوان به اندازه کافی موجود باشد، دندان به سادگی خارج می شود و در همان جلسه ایمپلنت پایه گذاری می گردد. که به این عمل نیز “ایمپلنت آنی” گفته می شود.

لیفت سینوس:

در شرایطی که ایمپلنت قرار است در قسمت های انتهایی فک بالایی قرار بگیرد. گاهی اوقات ممکن است مقدار استخوان مورد نیاز توسط سینوس فک بالایی محدود گردد. در این شرایط عمل “تقویت سینوس” یا “لیفت سینوس” برای بالا بردن زاویه و دسترسی به استخوان بیشتر برای ایمپلنت دندان انجام می شود.

مراحل عمل ایمپلنت دندان:

زمانی که استخوان کافی و قوی در دسترس باشد، آن گاه محل دندان برای این عملآماده است. در جلسه جای گذاری ایمپلنت، ما توسط دریل و ابزار مخصوصی که در سطح کیفیت جهانی می باشند؛ یک ایمپلنت دندانی (تیرک تیتانیومی) در محل جای گذاری می کنیم. پس از آن یک روکش ترمیم کننده روی ایمپلنت کار گذاشته می شود، لثه را بخیه می زنیم و مرحله ترمیم آغاز می گردد. در طول مدت ترمیم، میتوان یک دندان مصنوعی موقت را روی محل قرار داد که دهان زیبایی خود را از دست ندهد. پروسه ترمیم بستگی بسیاری به کیفیت دندان دارد. و معمولا ۲ تا ۶ ماه زمان می برد، که در این زمان ایمپلنت با استخوان ادغام می شود. نکته بسیار مهم این است که فشار یا ضربه ای در طول مدت ترمیم به ایمپلنت وارد نشود. در حین پروسه ترمیم جلسات دیگری برای اطمینان از اینکه محل ایمپلنت عفونت نکرده باشد، و بررسی پیشرفت ترمیم برای شما در نظر گرفته می شود.

قرار دادن دندان (تاج) پس از مرحله ترمیم:

پس از مدت زمان ترمیم پزشک معالج بررسی می کند که آیاایمپلنت با موفقیت با استخوان ادغام شده است یا خیر. پس از تایید این موضوع، یک دندان مصنوعی به ایمپلنت پیچ می شود. این دندان جدید وظیفه دندان اصلی شما را انجام خواهد داد. قبل از جای گذاری دندان جدید، دندانپزشک با برسی وضعیت دهان و دندان بیمار، شکل و حالت دندان را انتخاب می کند و بر اساس آن دندان به ایمپلنت چسبانده یا پیچ می شود.

 

ریسک های احتمالی، و مشکلات ایمپلنت دندان

ریسک های احتمالی، و مشکلات ایمپلنت دندان:

 

با هر عمل جراحی ای همیشه احتمال ریسک یا بروز مشکلات بعد از عمل وجود دارد. بهترین راه برای پیشگیری از این مشکلات احتمالی بررسی دقیق سلامت بیمار و برنامه ریزی دقیق پیش از عمل ایمپلنت دندان می باشد. مانند همه جراحی های دهان و دندان بررسی دقیق خونریزی های غیر معمول، عفونت، آلرژی ها، بیماری های خاص، و استفاده از دارو های خاص پیش از شروع به کار نیازی مبرم و اساسی است که توسط کادر مجرب کلینیک ما این امر تحقق می یابد.

خوشبختانه درصد موفقیت ایمپلنت  بسیار بالا می باشد و درصد شکست احتمالی تنها در شرایط نادر عفونت دندان، ترک برداشتن ایمپلنت، آسیب رسیدن به محدوده اطراف ایمپلنت (عصب های، رگ های خونی یا دندان های مجاور)، نصب ضعیف ایمپلنت ، و کمیت یا کیفیت پایین استخوان فک اتفاق می افتد. در نهایت باز هم اعلام می کنیم که برنامه ریزی دقیقی که توسط کادر پزشکی مجرب ما انجام می شود از وقوع این اتفاقات جلوگیری خواهد کرد. و حتی در شرایطی که ایمپلنت نیز آسیب ببیند، جایگزینی آن بسیار ساده خواهد بود.

 

آیا جراحی ایمپلنت دندان با درد همراه است؟

 

جراحی ایمپلنت معمولا با بی حسی های موضعی با استفاده از جدید ترین تکنولوژی های کامپیوتری انجام می شود و به همین سبب شما دردی را حین عمل متوجه نمی شوید. هرچند پس از، از بین رفتن بی حسی موضعی، بیمار احساس ناراحتی خواهد کرد که میزان آن برای هر شخص متفاوت است. البته این مورد هم جای نگرانی ندارد زیرا پزشک برای شما مسکن تجویز خواهد کرد که درد را به میزان زیادی تسکین خواهد داد. پس از انجام عمل نیز یک کیسه یخ بر روی محل قرار داده خواهد شد که از ورم جلو گیری نماید.

جدای از مسکن های تجویز شده پزشک برای شما انتی بیوتیک و شوینده دهان تجویز خواهد کرد که برای روند ترمیم نیاز است. (معمولا برای چند هفته اول)

 

باید ها و نباید های پس از عمل ایمپلنت دندان:

 

این عمل ریسک به وجود آمدن مشکلی به اسم “peri-implantitis” یا بیماری لثه را دارند. این اتفاق برای لثه و استخوان احاطه کننده ایمپلنت ممکن است اتفاق بیافتد. این اتفاق درصورت جویدن زیاد با قسمت ایمپلنت شده یا عفونت های باکتریایی، در بازه زمانی دوره ترمیم ممکن است اتفاق بیافتد، که گاها باعث از دست رفتن ایمپلنت در صورت درمان نشدن می شود. برای جلوگیری از احتمال وقوع این اتفاق پیروی از دستورات تیم پزشکی در منزل و زندگی روزمره بسیار ضروری است.

تمیز نگاه داشتن دندان یکی دیگر از کار هایی است که بیمار باید به آن بسیار دقت کند. شستشوی مرتب و استفاده از مسواک برای دور نگه داشتن مانده های غذایی و جرم ها بسیار مهم است.

 

بهترین دکتر ها در زمینه ایمپلنت دندان:

 

این عمل توسط هر فردی با مدرک پزشکی معتبر قابل انجام است. اما از آن جایی که این عمل شامل جای گذاری یک استخوان مصنوعی در فک است، نیازمند تخصص ویژه و تجربه بالا نیز می باشد. در کلینیک تخصصی سروش دکتر جهان دیده با سابقه کاری بالا و تخصص در زمینه ایمپلنت ، با استفاده از به روز ترین دستگاه ها و با کیفیت ترین مواد، سلامت دندان های شما را تضمین می کند.

 

برای مشاوره حضوری و اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

۰۱۳-۳۳۲۳۷۱۱۶

۰۱۳-۳۳۲۳۳۷۹۰

 

آدرس: رشت – خیابان مطهری – روبروی مدرسه مژدهی – ساختمان کاسپین – طبقه اول

 

این پست چه قدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید!

متوسط امتیازات ۰ / ۵٫ تعداد نظرات: ۰

به عنوان اولین نفر نظرتو بگو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید