کامپوزیت یا ارتودنسی
30 سپتامبر

هدف ما از ارائه ی این مقاله بیان ویژگی های دو متد درمانی کامپوزیت و ارتودنسی می باشد تا ازاین طریق بتوان به پرسش کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی پاسخ داد.  همان گونه که می دانید برخورداری از دندان هایی سالم و زیبا از خواسته های تمامی مردم می باشد تا بتوانند زیبایی و سلامت هرچه بیشتر خود را تثبیت نمایند. امروزه متدهای درمانی بسیاری توسط پزشکان فعال دراین زمینه ارائه گردیده است که کامپوزیت و ارتودنسی نیز جزء همین راه کارهای درمانی محسوب می گردند. کامپوزیت یا ارتودنسی هر کدام با ویژگی های خاص خود می توانند در این زمینه به شما کمک های شایانی نمایند تا بتوانید به اهداف خود به بهترین حالت ممکن دست یابید و دندان هایی یک دست و زیبا را برای خود به ارمغان آورید. در ادامه ی این مقاله به پاسخ و بررسی هرچه بیشتر پرسش کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی می پردازیم تا با دانش و آگاهی بیشتری نسبت به انجام این متدهای درمانی اقدام کنید پس تا انتهای این مقاله ما را همراهی نمایید.

 

متد درمانی کامپوزیت به چه صورت می باشد ؟

 

قبل از بیان برتری کامپوزیت یا ارتودنسی بهتر است با ویژگی ها و مزیت های این درمان ها آشنا گردید تا بهتر بتوانید تفاوت های این دو را تشخیص دهید. متد درمانی کامپوزیت از جمله راهکارهایی به شمار می رود که امروزه در علم پزشکی با استقبال چشمگیری از مردم مواجه گردیده است به گونه ای که می توان شاهد افراد بسیاری بود که از این راهکار برای درمان و زیبایی لبخند خود استفاده می نمایند. این متد عوارض جانبی زیادی را برای شما به دنبال ندارد و شما می توانید با خیالی آسوده مقدمات برخورداری از آن را فراهم نموده و از مزیت های آن بهره مند شوید.

شما می توانید با استفاده از کامپوزیت دندان تمامی دندان های پوسیده، ترک خورده و دندان های دارای سیاه شدگی را بازسازی نموده و آن ها را ترمیم کنید. علاوه بر تمامی مواردی که در زمینه ی کامپوزیت دندان بیان شد این راهکار درمانی می تواند به بهترین شکل ممکن زیبایی دندان های شما را فراهم نموده و لبخندی جذاب را به شما هدیه نماید. در ادامه به بررسی هر چه بیشتر کامپوزیت دندان می پردازیم.

اغلب کامپوزیت را به دو دسته ی کامپوزیت دندانی و کامپوزیت ونیر دندان تقسیم می نمایند که تفاوت هایی با یک دیگر دارند. کامپوزیت دندانی در واقع مواد خمیری را شامل می گردد که با استفاده از آن ها می توان تمامی پوسیدگی ها و شکستگی های دندان را برطرف نموده و آن را ترمیم کرد اما کامپوزیت ونیر دندان جنبه ی زیبایی بیشتری برای شما به همراه دارد به گونه ای که می توانید با استفاده از آن به اصلاح طرح لبخند خود پرداخته و میزان جذابیت خود را ارتقا بخشید.

ممکن است برخی با واژه ی کامپوزیت یا ارتودنسی مواجه شده باشند زیرا روش کامپوزیت ونیر را ارتودنسی فوری نیز می دانند به این دلیل که شما می توانید با استفاده از این متد درمانی قسمت های جلویی دندان های خود که دارای فاصله می باشند را ترمیم نموده و تمامی پوسیدگی و لب پریدگی های آن را برطرف کنید. جالب است بدانید متد کامپوزیت ونیر به راحتی بر روی دندان های شما صورت می پذیرد و درحین درمان شما هیچ گونه تراشی را بر روی سطح دندان خود مشاهده نخواهید نمود. علاوه بر این با استفاده از این روش می توانید سلامت دندان های خود را تضمین کنید زیرا هیچ آسیبی به دندان های شما وارد نمی آید.

 

اجرای کامپوزیت بر روی دندان چه مزیت هایی به همراه دارد ؟

 

آشنایی شما با مزیت های کامپوزیت دندانی و کامپوزیت ونیر دندان می تواند به شما در انتخاب کامپوزیت یا ارتودنسی کمک های بسیاری نماید. قبل از بیان مزیت های کامپوزیت جالب است بدانید در ترکیب مواد به کار رفته برای کامپوزیت دندان های شما از ذراتی با نام فیلر استفاده می گردد که تمامی این ذرات از یک ویژگی با عنوان مقاومت بالا برخوردار می باشند. این مواد خمیری را طی مراحلی خاص با استفاده از امواج مختلفی همچون امواج نوری استحکام می بخشند تا بتوانید با استفاده از آن زیبایی هرچه بیشتر خود را تثبیت نمایید.

از مزیت های این راهکار درمانی فراهم نمودن زیبایی هرچه بیشتر برای لبخند شما می باشد تا با استفاده از آن علاوه بر ترمیم و درمان دندان های خود زیبایی را نیز به خود هدیه نمایید. تمامی ونیرهایی که در طول درمان با استفاده از کامپوزیت ونیر به کار می روند همرنگ دندان های شما بوده و شما می توانید براساس سلیقه ی شخصی خود این رنگ ها را انتخاب و بر روی دندان های خود پیاه سازی کنید. این مواد استحکام بسیار بالایی دارند به گونه ای که شما در طول استفاده هیچ گونه اخلالی را مشاهده نخواهید نمود. اجرای کامپوزیت یا ارتودنسی بر روی دندان های شما را دکتر تشخیص خواهد داد زیرا در صورتی که نتوانید با استفاده از کامپوزیت درمان و برطرف شدن ایرادات دندان های خود را فراهم نمایید و این متد به صلاح شما نباشد باید اقدام به انجام ارتودنسی کنید.

 

کامپوزیت یا ارتودنسی ؟

دوام و ماندگاری کامپوزیت چقدر می باشد ؟

 

در زمینه ی میزان دوام و ماندگاری کامپوزیت باید گفت که این روش درمانی نیاز به مراقبت های جدی دارد و در صورتی که تمامی نکات و مراقبت های لازم در این باره را بر روی دندان های خود اجرا کنید دوام بیشتری را از این متد درمانی می توانید شاهد باشید. تمامی این مراقبت ها می توانند سبب شوند تا شما بتوانید سلامت و ماندگاری کامپوزیت را به بالای ده سال رسانده و از زیبایی های آن نهایت لذت را ببرید.

همچنین بهتر است در انتخاب پزشک خود دقت عمل بالایی را به کار گیرید تا بتواند نیاز شما به هر یک از متدهای کامپوزیت یا ارتودنسی را تشخیص داده و در صورت نیاز به کامپوزیت آن را به بهترین حالت بر روی دندان های شما پیاده سازی کند. در صورت انتخاب اشتباه ممکن است به مینای دندان شما آسیب وارد گردد و یا نتوانید نتایج دلخواه خود را کسب نمایید. دکتر جهاندیده به عنوان یک دندان پزشک با تجربه در این حوزه می تواند به شما کمک های بسیاری نماید تا بتوانید از دندان هایی زیبا و سالم بهره مند شوید.

 

کامپوزیت دندان نیاز به چه مراقبت هایی دارد ؟

 

از جمله مراقبت هایی که برای کامپوزیت درنظر گرفته شده است می توان به مسواک زدن مرتب دندان ها اشاره نمود که باید حتما آن را رعایت نمایید. حتما از نخ دندان نیز درکنار مسواک نمودن دندان های خود استفاده کنید زیرا مسواک نمودن نمی تواند به تنهایی تمامی دندان های شما را تمیز کند. از مصرف مواد غذایی سفت پرهیز کنید زیرا این مواد غذایی می توانند به دندان های کامپوزیت شده آسیب وارد نموده و میزان ماندگاری آن ها را کاهش دهند.

بهتر است بدانید در صورت استفاده از کامپوزیت یا ارتودنسی باید حتما پس از مصرف مواد غذایی که دارای مواد رنگی می باشند و یا استفاده از قهوه، دندان های خود را مسواک بزنید زیرا این مواد می توانند تاثیر بسیاری بر روی تغییر رنگ دندان های شما داشته باشند. در ادامه ی این مقاله به بررسی ویژگی های ارتودنسی دندان می پردازیم تا با این متد درمانی نیز آشنا شوید.

 

ارتودنسی دندان به چه صورت می باشد ؟

 

همان گونه که بیان شد آشنایی با ارتودنسی و کامپوزیت می تواند به شما کمک نماید تا بتوانید در انتخاب کامپوزیت یا ارتودنسی دقت بیشتری به خرج داده و به راحتی به اهداف خود در این حوزه دست یابید. ارتودنسی نیز همانند کامپوزیت دندان می تواند زمینه های بهره مندی از لبخندی زیبا و جذاب را فراهم نماید. این متد درمانی دندان های شما را یک دست و مرتب نموده و فواصل آن را از بین می برد. همان گونه که بیان شد در صورتی که نتوان با استفاده از کامپوزیت دندان ها را اصلاح نمود از متد درمانی ارتودنسی برای این امر استفاده می گردد که مزیت های بسیاری نیز برای شما به همراه دارد.

ارتودنسی در واقع به عنوان یکی از تخصص های علم دندان پزشکی شناخته می شود که ویژگی های خاص خود را به همراه دارد. از جمله مواردی که سبب گریده تا پزشکان فعال در این عرصه برای ترمیم دندان ها بر روی ارتودنسی تمرکز داشته باشند می توان به موارد زیراشاره نمود که هر کدام درجای خود اهمیت ویژه ای دارند.

 

– ترمیم و برطرف نمودن فواصل بین دندانی

 

– مرتب نمودن بخش های فوقانی دندان ها

 

– ترمیم دندان های کج

 

– بهبود اختلالات گفتاری و افزایش میزان توانایی درجویدن

 

– افزایش میزان سلامت بخش های مختلف دهان از جمله لثه ها و دندان های شما

 

– جلوگیری از عارضه هایی همچون ساییدگی دندان ها

 

– برطرف نمودن مشکلات مربوط به بایت های دندان

 

انواع مختلف ارتودنسی دندان به چه صورت می باشد ؟

 

معمولا ارتودنسی را به دو شکل متحرک و یا ثابت بر روی دندان های شما اجرا می نمایند. پیاده سازی هرکدام از این دو مورد براساس نوع دندان های شما می باشد اما می توانید در برخی موارد سلیقه ی شخصی خود را نیز به کار گیرید. ارتودنسی های ثابت با استفاده ازموادی با نام براکت انجام می دهند که این براکت ها در کنار سیم بر روی دندان های شما قرار می گیرند تا از این طریق بتوان مراحل ترمیم و مرتب نمودن دندان ها را طی نمود. این دسته از ارتودنسی ها کاملا ثابت می باشند و تا پایان دوره ی درمان بدون تحرک بر روی دندان های شما به کار گرفته می شوند.

از دیگر انواع مختلف ارتودنسی های مربوط به دندان می توان به ارتودنسی نامریی، ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی سرامیکی و ارتودنسی دیمون اشاره نمود که هر کدام ویژگی های بارزی برای شما به همراه دارند و می توانید ازمزیت های آن ها نهایت لذت را ببرید.

 

دندان ها چه زمانی نیازمند ارتودنسی می گردند ؟

 

دراین بخش قصد داریم به مواردی بپردازیم که شما را از میان کامپوزیت یا ارتودنسی ملزم به انتخاب ارتودنسی می نماید و باید بدانید تشخیص این موارد تنها به واسطه ی پزشک صورت می پذیرد تا بتوانید با استفاده از این متد درمانی نیازمندی های دندان خود را برطرف کنید. در صورتی که فک های شما با مشکلات متعددی همچون بزرگی و یا کوچکی مواجه باشد پزشک ارتودنسی را به جای کامپوزیت به شما پیشنهاد می کند تا بتوانید علاوه بر فراهم نمودن زیبایی به بهبود مشکلات فک خود نیز بپردازید.

ارتودنسی علاوه بر بهبود بزرگی، کوچکی، برآمدگی و یا عقب رفتگی فک می تواند نامرتب بودن دندان ها، فواصل دندانی و عدم رویش دندان های نهفته را نیز برای شما برطرف نماید تا از این طریق بتوانید به اهداف خود دست یافته و بهترین ها را برای خود رقم بزنید.

 

کامپوزیت یا ارتودنسی را انتخاب کنیم

کامپوزیت یا ارتودنسی ؟

 

برای انتخاب کامپوزیت یا ارتودنسی تنها باید طبق صلاحدید پزشک خود عمل نمایید. برخی با این پرسش که کدام متد درمانی برای رفع و بهبود مشکلات دندان مناسب می باشد مواجه هستند که برای پاسخ به این پرسش باید گفت که شما با استفاده از کامپوزیت دندان تنها می توانید مشکلات سطحی دندان های خود همچون نامرتب بودن، کجی و فواصل بین دندان ها را برطرف کنید اما در موارد حاد تر نمی توان از کامپوزیت به جای ارتودنسی استفاده کرد. از طرفی کامپوزیت شما را متحمل هزینه های کمتری نسبت به ارتودنسی می نماید.

همان گونه که بیان شد در صورتی که دندان های شما با مشکلات حادتری مواجه باشند یا با مشکلات ناحیه ی فک و لثه مواجه باشید پزشک شما از میان کامپوزیت یا ارتودنسی قاعدتا ارتودنسی را برای بهبود شما انتخاب می نماید. تغییر موقعیت دندان ها شما را ملزم به استفاده از ارتودنسی برای برطرف نمودن و اصلاح لبخند شما می نماید که علاوه بر آن می توانید ناهنجاری های فک و لب خود را نیز بهبود بخشید.

در صورتی که تنها مشکل دندان شما ساییدگی و یا بلندی و کوتاهی آن می باشد کامپوزیت بهترین راهکار به جای ارتودنسی قلمداد می گردد زیرا با استفاده از آن می توانید طی مدت زمان کمتری با صرف بودجه ی پایین تری این دسته از مشکلات خود را برطرف کنید. در صورت تمایل می توانید با مراجعه به وب سایت https://drjahandideh.com/ اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نموده و اقدام به دریافت نوبت و برخورداری از خدمات این دندان پزشک نمایید.

 

این پست چه قدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید!

متوسط امتیازات ۰ / ۵٫ تعداد نظرات: ۰

به عنوان اولین نفر نظرتو بگو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید