انواع نخ بخیه ایمپلنت و زمان کشیدن بخیه ایمپلنت - مطب دکتر یوسف جهاندیده در شهر رشت
10 فوریه

هر فردی در طول زندگی خود ممکن است به دلایل مختلفی تعدادی از دندان‌های خود را از دست بدهد. با توجه به نقشی که دندان‌ها در زیبایی چهره و همین‌طور جویدن غذا دارند، بهتر است برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته اقدامی انجام شود. یکی از روش‌هایی که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، کاشت ایمپلنت است. در ادامه این مقاله از وب‌سایت دکتر جهاندیده متخصص پروتز ثابت فلوشیپ ایمپلنت و لیزر در شهر رشت اطلاعات مفیدی در زمینه انواع نخ بخیه ایمپلنت و زمان کشیدن بخیه ایمپلنت در اختیار شما قرار خواهیم داد؛ پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت یک قطعه از جنس تیتانیوم و به اندازه ریشه دندان است. ایمپلنت‌ها بر اساس کیفیتی که دارند، درجه‌بندی‌ می‌شوند اما خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی ایمپلنت‌های دندان‌پزشکی نسبت به گذشته بسیار باکیفیت‌تر هستند بنابراین نباید در این خصوص نگرانی خاصی داشته باشید.

آیا پس از کاشت ایمپلنت لثه بخیه زده می‌شود؟

یکی از سؤالات رایج در زمینه انواع نخ بخیه ایمپلنت و زمان کشیدن بخیه ایمپلنت این است که آیا پس از کاشت ایمپلنت استفاده از بخیه برای لثه‌ها امری ضروری است یا خیر. در اغلب موارد پس از جراحی‌های مربوط به لثه از بخیه استفاده می‌شود. بخیه زدن باعث می‌شود تا بافت لثه زودتر بهبود پیدا کند. در کاشت ایمپلنت پس از قرار دادن فیکسچر از بخیه‌های جذبی استفاده می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید بخیه‌های جذبی بعد از سه الی پنج روز خود به خود توسط لثه جذب می‌شوند البته باید در نظر داشته باشید که در برخی موارد از بخیه‌هایی استفاده می‌شود که پس از بهبود بافت لثه، نیاز است که به مطب دندان‌پزشک مراجعه کنید تا بخیه‌ها کشیده شوند. شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که چرا برای کاشت ایمپلنت، لثه جراحی می‌شود و به بخیه زدن نیاز پیدا می‌کند؟ در پاسخ به این سؤال باید به شما بگوییم که دندان‌پزشک برای دسترسی بهتر به فک نیاز دارد تا بخشی از لثه را جراحی کند و در انتها دو طرف لثه را به‌وسیله بخیه به یکدیگر متصل کند تا جراحت ایجاد شده سریع‌تر بهبود یابد.

انواع نخ بخیه ایمپلنت و زمان کشیدن بخیه ایمپلنت - مطب دکتر جهاندیده در رشتانواع نخ بخیه ایمپلنت و زمان کشیدن بخیه ایمپلنت

از بخیه‌های مختلفی برای محل کاشت ایمپلنت استفاده می‌شود که ما در ادامه قصد داریم تا تعدادی از آن‌ها را به شما معرفی کنیم.

۱- نخ بخیه سنتتیک

این مدل نخ بخیه به صورت غیرقابل جذب و قابل جذب در بازار وجود دارد. از مزایای نخ بخیه سنتتیک می‌توان به سازگاری آن با بافت دهان و خصوصیات فیزیکی مطلوب آن مانند خاصیت ارتجاعی بالا اشاره کرد. این مدل نخ بخیه را به دو دسته منوفیلامنت (تک ‌رشته‌ای) و پلی فیلامنت (چند رشته‌ای) نیز تقسیم‌بندی می‌کنند. همچنین به دلیل اینکه نخ‌های بخیه پلی فیلامنت می‌توانند سبب عفونت زخم شوند بنابراین دندان‌پزشکان ترجیح می‌دهند تا از نخ‌های منوفیلامنت استفاده کنند.

۲- نخ بخیه سیلک

این مدل نخ بخیه بسیار مقاوم است و به دلیل خاصیت ارتجاعی بسیار خوبی که دارد، مورد استفاده دندان‌پزشکان قرار می‌گیرد؛ اما باید این نکته را در نظر داشت که با وجود تمام مزایایی که نخ بخیه سیلک دارد، این نخ بخیه سازگاری بسیار اندکی با بافت‌های بدن انسان دارد و به همین علت نباید به صورت طولانی مدت در دهان باقی بماند.

۳- نخ بخیه کات گوت

نخ بخیه کات گوت از روده گوساله و گوسفند تهیه می‌شود. از معایب این نوع نخ بخیه می‌توان به تحلیل رفتن آن پس از یک تا دو هفته و همچنین ایجاد التهاب در بافت‌های نرم مانند لثه اشاره کرد. به همین دلیل از این مدل نخ بخیه برای جراحی لثه تنها در موارد بسیار اندکی استفاده می‌شود.

اقدامات لازم پس از کشیدن بخیه

– پس از هفت الی ده روز پس از کشیدن بخیه‌ها به مطب دندان‌پزشک خود مراجعه کنید تا معاینات لازم توسط ایشان انجام شود.

– تا یک هفته پس از کشیدن بخیه‌ها به هیچ عنوان از نخ دندان استفاده نکنید.

– در مدت زمانی که بخیه‌ها در دهان شما قرار دارند از دهان‌شویه استفاده کنید.

– سعی کنید تا حد امکان از غذاهای نرم و آبکی استفاده کنید تا لثه‌ها دچار آسیب و خونریزی نشوند.

انواع نخ بخیه ایمپلنت و زمان کشیدن بخیه ایمپلنت - مطب دکتر جهاندیده در شهر رشت

نکاتی درباره مراقبت از انواع نخ بخیه ایمپلنت و زمان کشیدن بخیه ایمپلنت

استفاده از بخیه پس از کاشت ایمپلنت امری ضروری می‌باشد و نیاز است تا بیماران نکاتی را پس از بخیه زدن به منظور نگهداری از بخیه در دهان تا زمان بهبودی کامل رعایت کنند. در ادامه تعدادی از نکات مهم درباره مراقبت کردن از بخیه‌ها را با شما در میان خواهیم گذاشت. همچنین شما می‌توانید مطالب مفیدی در زمینه هزینه ایمپلنت دندان و مراحل انجام کاشت ایمپلنت را در وب‌سایت دکتر جهاندیده مطالعه کنید.

۱- استفاده از آنتی‌بیوتیک

پس از کاشت ایمپلنت، دندان‌پزشک برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد کرد. شما باید مطابق دستور او در بازه‌های زمانی مشخص و به صورت کامل آنتی‌بیوتیک‌ها را مصرف کنید. همان‌طور که می‌دانید این نوع داروها از ایجاد عفونت جلوگیری می‌کنند و مانع از بروز آسیب‌های احتمالی در اطراف ناحیه بخیه زده و استخوان فک می‌شوند.

۲- مسواک زدن بخیه‌ها

رعایت بهداشت دهان و دندان پس از جراحی کاشت ایمپلنت بسیار ضروری است و شما می‌توانید بیست و چهار ساعت پس از کاشت ایمپلنت مسواک زدن را شروع کنید. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که تا جای ممکن از مسواک کشیدن بر روی بخیه‌ها اجتناب کنید تا آسیبی به آن‌ها وارد نشود. استفاده از آب‌نمک نیز یکی از روش‌های بسیار خوب برای ضدعفونی کردن دهان می‌باشد. در ضمن اکثر دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند که تا دو هفته پس از کاشت ایمپلنت از دهان‌شویه‌های دارای هیدروژن پراکسید استفاده نکنید.

۳- کشیدن بخیه‌ها

در مورد انواع نخ بخیه ایمپلنت و زمان کشیدن بخیه ایمپلنت توجه داشته باشید که اگر دندان‌پزشک برای شما از بخیه‌های جذبی استفاده نکرده باشد، شما باید برای کشیدن بخیه‌ها به مطب ایشان مراجعه کنید. با توجه به شرایط لثه‌ها ممکن است زمان بهبودی کوتاه یا طولانی باشد. به شما توصیه می‌کنیم در این باره به نظر دندان‌پزشکتان توجه کنید. همچنین در نظر داشته باشید که معمولاً زمان مناسب برای کشیدن بخیه‌ها زمانی است که دندان‌پزشک از جوش خوردن ایمپلنت به استخوان فک اطمینان داشته باشد.

بررسی انواع نخ بخیه ایمپلنت و زمان کشیدن بخیه ایمپلنت - مطب دکتر یوسف جهاندیده در شهر رشتسخن پایانی

در حال حاضر استفاده از کاشت ایمپلنت برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته امری بسیار رایج است. در این مطلب ما سعی کردیم نکاتی در زمینه انواع نخ بخیه ایمپلنت و زمان کشیدن بخیه ایمپلنت در اختیار شما قرار دهیم. دکتر یوسف جهاندیده متخصص پروتز ثابت در شهر رشت با تخصص و تجربه فراوان در زمینه کاشت ایمپلنت می‌توانند به شما مشاوره‌های سودمندی در این زمینه ارائه دهند. برای رزرو نوبت معاینه با مطب ایشان در تماس باشید.

این پست چه قدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید!

متوسط امتیازات ۳٫۲ / ۵٫ تعداد نظرات: ۵

به عنوان اولین نفر نظرتو بگو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید