روش‌های ایمپلنت فوری - مطب دکتر جهاندیده در رشت
11 نوامبر

دندان‌های سالم و زیبا از فاکتورهای مهم زیبایی صورت به شمار می‌آیند. زمانی که یک یا تعدادی از دندان‌های جلویی در اثر پوسیدگی یا شکستگی از دست می‎روند، استفاده از روش‌های پروتز دندان برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته از نظر بسیاری از افراد بخصوص جوانان، خوشایند نیست. آن‌ها به دنبال راهکاری هستند که به دندان‌های طبیعی خودشان نزدیک‌تر باشد. ما در این مقاله قصد داریم در مورد ایمپلنت و انجام ایمپلنت فوری توضیحاتی را به شما ارائه دهیم.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت که تقریبا دو دهه پیش معرفی شد، یک روش عالی برای کاشت دندان به جای استفاده از پروتزهای متحرک است. در این روش یک پیچ تیتانیومی داخل استخوان فک بیمار کار گذاشته می‌شود سپس دندانی از پروتز ساخته شده و بر روی این پیچ قرار می‌گیرد. به این صورت دندان جدید به اصطلاح کاشته می‌شود. برای اینکه ایمپلنت با استخوان جوش بخورد، با توجه به شرایط بیمار زمانی حدود ۲ تا ۶ ماه نیاز خواهد بود.

از مزایای ایمپلنت می‌توان به ثابت بودن آن اشاره کرد. ایمپلنت همانند دندان طبیعی است و حس خوبی را منتقل می‌کند. از طرفی زمانی که از پروتز برای جایگزینی دندان از دست رفته استفاده می‌شود از دندان‌های مجاور به عنوان تکیه‌گاه استفاده می‌شود که باعث آسیب به دندان‌های مجاور می‌شود. در حالی که در روش ایمپلنت، پایه و تکیه‌گاه استخوان فک است. همچنین ایمپلنت طول عمر و کارایی بسیار بالایی نسبت به پروتز‌های دیگر دارد.

ایمپلنت فوری - مطب دکتر جهاندیده در شهر رشتایمپلنت فوری چیست؟

کاشت ایمپلنت در گذشته به این صورت بود که دندان باید کشیده می‌شد و پس از گذشت دو الی سه ماه برای ترمیم جای خالی دندان، کاشت ایمپلنت انجام می‌گرفت. اما امروزه با وجود تکنولوژی‌های پیشرفته، می‌توان همزمان با کشیدن دندان، کاشت ایمپلنت را انجام داد که به آن ایمپلنت فوری نیز گفته می‎شود. در این روش بلافاصله بعد از کشیدن دندان پوسیده، ایمپلنت داخل فک کار گذاشته می‌شود و نیازی به گذشت زمان ندارد. تشخیص این موضوع که بهتر است ایمپلنت فوری انجام گیرد یا ایمپلنت معمولی بستگی به شرایط بیمار و تشخیص پزشک دارد. البته تجربه ثابت کرده است که ایمپلنت‌های فوری درصد موفقیت بالایی دارند.

این نوع ایمپلنت در تکنیک کاشت، با ایمپلنت‌ معمولی متفاوت است. برای مثال برای کاشت این نوع ایمپلنت باید طول و عرض و همچنین تراکم استخوان در محل کارگذاری ایمپلنت مناسب باشد. ایمپلنت فوری برای کسانی که از سلامت دهان و لثه برخوردارند و دخانیات استعمال نمی‌کنند، بسیار ایده آل است. از طرفی کاشت ایمپلنت فوری، نیاز به مهارت و دانش بالای دندانپزشک متخصص در زمینه ایمپلنت دارد. کاشت این نوع ایمپلنت زمانی که عفونت، تراکم استخوانی کم، بیماری لثه، و بیماری‌هایی مانند دیابت وجود دارند، امکان پذیر نخواهد بود.

مزایای استفاده از روکش ایمپلنت موقت

ایمپلنت چه به روش ایمپلنت فوری انجام گیرد چه معمولی، برای اینکه با استخوان پیوند بخورد و بتوان پروتز رویی آن‌ را کار گذاشت، نیاز به مدت زمانی چند ماهه دارد. بسیاری از بیماران با این موضوع مشکل دارند و اصلا نمی‌خواهند که در طول این مدت بی‌دندانی را تجربه کنند.  منظور از روکش ایمپلنت موقت، قرار دادن تاج ایمپلنت بر روی ایمپلنت است که حداکثر پس از ۴۸ ساعت از کاشت ایمپلنت انجام می‌گیرد.

ایمپلنت فوری - مطب دکتر یوسف جهاندیده در رشتدر کاشت دندان فوری، روکش ایمپلنت موقت پس از یک یا دو روز از کاشت ایمپلنت بر روی آن قرار داده می‌شود تا فرایند یکپارچگی ایمپلنت و استخوان فک، تکمیل شود. پس از اینکه استخوان جوش خورد و دوره بهبودی تکمیل شد، تاج دائمی جایگزین آن خواهد شد. مزیت روکش ایمپلنت موقت این است که از پلاستیک سبک ساخته شده و از جنس فلز یا چینی سنگین نیست و بطور معمول کوتاه‌تر از سطح دیگر دندان‌ها است تا فشار کمتری به آن وارد شود. روکش ایمپلنت موقت معمولا برای دندان‌های جلویی به کار گرفته می‌شود و در طی چندین ماه پیوند ایمپلنت با استخوان، بیمار بی‌دندانی را تجربه نمی‌کند.

روکش ایمپلنت موقت، از استخوان آلوئول دور دندان، محافظت کرده و از تحلیل آن در نبود دندان محافظت می‌کند. همچنین به دلیل اینکه روکش ایمپلنت موقت با انجام جراحی به استخوان فک وصل می‌شود، تا زمان کار گذاشتن پروتزهای ثابت ایمپلنت، از تحلیل استخوان دندان جلوگیری می‌کند. این روکش‌های موقت، بطور معمول مشکل‌ساز نخواهند بود و قابل تعویض نیز هستند. همچنین در صورت آسیب‌دیدگی و پوسیده شدن، پزشک می‌تواند روکش جدیدی را جای‌گذاری کند.

پیش‌نیازهای کاشت ایمپلنت فوری

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، این نوع ایمپلنت نیازمند شرایط خاصی است و تا حدودی با ایمپلنت معمولی متفاوت است. شرایط لازم برای اجرای ایمپلنت فوری شامل موارد زیر می‌شود:

– عدم وجود عفونت و بیماری‌های لثه و التهاب در محل کاشت ایمپلنت فوری

– تراکم استخوانی بالا و مناسب در محل کاشت ایمپلنت

– در برخی افراد که فک آن‌ها از تراکم استخوانی کافی برخورداز نیست، از پیوند استخوان یا ایمپلنت‌های مینی استفاده می‌شود.

– وضعیت سلامت عمومی بیمار باید برای جراحی ایمپلنت مناسب باشد.

– عدم مصرف سیگار و الکل

– عدم ابتلا به دیابت کنترل نشده

– پرهیز از دندان قروچه و فشار دندان‌ها

مزایای ایمپلنت فوری نسبت به ایمپلنت معمولی

۱- اعتماد به نفس

مطمئناً همه دوست دارند تا لبخند زیبایی داشته باشند. از دست دادن دندان‌ها به خصوص دندان‌های جلویی بر روی اعتماد به نفس افراد تاثیر می‌گذارد. بلافاصله بعد از کاشت، روکش‌ موقت جایگزین دندان از دست رفته می‌شود و بدین صورت بیمار احساس بهتری خواهد داشت.

ایمپلنت فوری - مطب دکتر جهاندیده در رشت

۲- دوره بهبودی کوتاه‌تر

در روش ایمپلنت فوری مراحل کشیدن دندان پوسیده و کاشت ایمپلنت در یک روز انجام می‌گیرد و نصب پروتز دائمی، پس از چند ماه انجام خواهد گرفت. بهبودی در این روش نسبت به ایمپلنت معمولی که چندین ماه برای ترمیم جای خالی دندان کشیده شده صرف می‌شود، زمان کمتری خواهد برد.

۳- تعداد جراحی کم‌تر

در ایمپلنت فوری، کاشت ایمپلنت و تاج هر دو در یک عمل انجام می‌گیرند. تعداد کم جراحی‌ها به درد و تورم کم‌تری نسبت به روش معمولی می‌انجامد.

۴- تحلیل کم استخوان

در این روش تحلیل استخوان و لثه کمتر خواهد بود و در نتیجه زیبایی آن نیز بیش‌تر است. همچنین شما می‌توانید مطالب مفیدی در زمینه لمینت دندان و بلیچینگ دندان در وب‌سایت دکتر جهاندیده مطالعه کنید.

سخن پایانی

با توجه به موارد گفته شده، کاملا مشخص است که کاشت ایمپلنت، جراحی بسیار حساسی است و حتما باید توسط پزشک متخصص ایمپلنت انجام گیرد. دکتر یوسف جهاندیده در رشت با سابقه درخشان در زمینه زیبایی دندان می‌توانند به شما مشاوره دقیقی ارائه دهند.

این پست چه قدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید!

متوسط امتیازات ۰ / ۵٫ تعداد نظرات: ۰

به عنوان اولین نفر نظرتو بگو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید