ایمپلنت دندان جلو - مطب دکتر جهاندیده در شهر رشت
26 نوامبر

داشتن دندان‌هایی سالم و مرتب آرزوی بسیاری از افراد است و تاثیر به سزایی در زیبایی چهره آن‌ها دارد. از این رو مراقبت از دندان‌ها به خصوص دندان‌های جلوی دهان اهمیت ویژه‌ای دارد. اما گاهی بر اثر برخی حوادث مانند تصادف، ضربه و … دندان‌های جلوی دهان دچار شکستگی و آسیب می‌شوند. بعضی از این آسیب‌ها با استفاده از روش‌های درمانی مختلف قابل ترمیم‌اند اما در برخی موارد، آسیب‌ دندان فرد به قدری است که با ترمیم قابل رفع نمی‌باشد. برای این دسته از افراد بهترین راه حل ایمپلنت دندان جلو است. ایمپلنت یا کاشت دندان‌های جلویی باید با دقت و توسط دندان‌پزشکی مجرب انجام گیرد چراکه این دندان‌ها نقش موثری در زیبایی لبخند شما خواهند داشت.

ایمپلنت دندان چیست؟

در گذشته برای دندان‌هایی که به دلایل مختلف آسیب دیده و غیرقابل‌استفاده بودند از انواع پروتزها و پل‌ها استفاده می‌شده است. این پل‌ها پس از مدتی مشکلاتی را از قبیل حساسیت، عفونت و پوسیدگی، شکستگی دندان‌ها و … برای افراد ایجاد می‌کردند. اما امروزه با توجه به پیشرفت‌های علم پزشکی بهترین جایگزین برای دندان‌های آسیب‌دیده و غیر قابل ترمیم ایمپلنت دندان است. ایمپلنت در واقع نوعی میله از جنس موادی است که با بدن انسان سازگاری دارد و درون فک بالا یا پایین دهان به جای دندان از دست رفته قرار گرفته و به استخوان فک پیچ می‌شود، سپس دندان مصنوعی به آن متصل می‌گردد.

ایمپلنت دندان به طور کلی به دو دسته‌ی اندوستیال و ساب‌پریوستیال تقسیم بندی می‌شود. ایمپلنت‌های اندوستیال درون استخوان فک قرار می‌گیرند اما ایمپلنت‌های ساب‌پریوستیال زیر لثه و بر روی آرواره پیچ می‌شوند. بر اساس نتایج به دست آمده ایمپلنت‌های اندوستیال دوام و استحکام بیشتری نسبت به نوع ساب‌پریوستیال دارند از این رو طرفداران بیشتری داشته و استفاده گسترده‌تری از آن‌ها می‌شود.

ایمپلنت دندان جلو چگونه است - مطب دکتر جهاندیده در شهر رشت

ایمپلنت دندان جلو

نحوه انجام ایمپلنت دندان جلو نیز مانند سایر دندان‌ها می‌باشد با این تفاوت که برای دندان‌های جلو باید دقت و حساسیت بیشتری خرج شود زیرا همانطور که گفته شد این دندان‌ها نقش موثرتری در زیبایی لبخند افراد دارند. ماندگاری ایمپلنت بستگی به میزان مراقبت فرد از آن دارد و در صورت نگهداری صحیح از ایمپلنت تا سال‌ها کارایی خواهد داشت. همچنین به منظور جلوگیری از مشکلاتی مانند پوسیدگی و عفونت دندان پیشنهاد می‌شود قبل از انجام ایمپلنت دندان‌های خود را معاینه کرده و در صورت پوسیده بودن برخی دندان‌ها ابتدا آن‌ها را ترمیم کنید.

روش‌های انجام ایمپلنت دندان جلو

در بسیاری از موارد دندان طبیعی که قصد انجام ایمپلنت را برای آن دارید باید کشیده شود. این کشیدن دندان منجر به از بین رفتن و التهاب ریشه و دیواره جلویی استخوان فک خواهد شد. از این رو دندان‌پزشک باید میزان آسیب و تحلیل ریشه و همچنین سطح مخاط دندان را اندازه‌گیری کرده و روش مناسب برای انجام ایمپلنت را به فرد متقاضی پیشنهاد دهد. توجه داشته باشید در صورتی که سطح مخاط دندان فرد بیمار متقارن باشد می‌توان برای او از کاشت فوری استفاده نمود. روش‌های کاشت ایمپلنت عبارتند از:

روش اول

این روش زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که میزان آسیب و تحلیل ریشه دندان ۵ میلی‌متر و یا کمتر از آن باشد. در روش اول ایمپلنت فوری و نصب کاور اسکرو به صورت همزمان برای بیمار انجام می‌گیرد. در این روش پس از کشیدن دندان میزان آسیب دیدگی بافت لثه و استخوان فک زیاد نبوده و شرایط بسیار خوبی برای انجام ایمپلنت وجود دارد. از این رو اسکرو تنها یک روز پس از کاشت ایمپلنت بسته خواهد شد. پس از ۳ ماه از بسته شدن کاور اسکرو، پیچ‌های اسکرو بر روی ایمپلنت قرار می‌گیرند.

نحوه ایمپلنت دندان جلو - مطب دکتر جهاندیده در شهر رشت

روش دوم

در روش دوم میزان آسیب دیدگی استخوان فک و لثه بیشتر بوده و برای انجام ایمپلنت استخوان کافی وجود ندارد. از این رو ابتدا فرآیند هیلینگ بافت‌های نرم انجام شده و حدود دو هفته برای بازکردن بخیه‌ها زمان لازم است. پس از گذشت سه ماه از باز کردن بخیه‌ها کاورهای اسکرو قرار می‌گیرند و بعد از ۶ ماه نیز پیچ‌های اسکرو بسته خواهند شد.

روش سوم

در این روش نیز مانند روش قبلی برای کاشت ایمپلنت استخوان کافی وجود ندارد. به همین منظور دندان‌پزشک از استخوان خود بیمار و استخوان گاو با نسبت ۱ به ۱ برای حفره دهانی پیوند می‌زند. برای ترمیم بافت‌های نرم حدود یک هفته زمان لازم است و پس از آن می‌توان بخیه‌ها را باز کرد. پس از گذشت ۳ ماه از باز کردن بخیه‌ها کاشت ایمپلنت انجام می‌گیرد. یک روز بعد از کاشت، کاورهای اسکرو قرار داده شده و ۳ ماه پس از آن نیز پیچ‌های اسکرو نصب خواهند شد. در برخی از موارد آسیب‌دیدگی استخوان بسیار زیاد بوده و دندان‌پزشک باید پیوند استخوان بیشتری انجام دهد.

ایمپلنت دندان جلو برای چه افرادی مناسب نیست؟

پیش از انجام ایمپلنت دندان باید درباره سالم بودن استخوان فک و لثه بیمار اطمینان لازم حاصل شود زیرا در صورتی که فرد متقاضی دچار بیماری‌های لثه باشد ابتدا باید بیماری او معالجه گردد تا انجام ایمپلنت برای او موفقیت‌آمیز باشد. همچنین افرادی که سابقه رادیوتراپی و یا شیمی درمانی داشته‌اند باید توجه داشته باشند که با انجام ایمپلنت نتیجه بسیار مطلوبی به دست نخواهند آورد. بسیاری از دندان‌پزشکان از انجام ایمپلنت دندان جلو برای افرادی سیگاری خودداری می‌کنند زیرا در این افراد نیز احتمال موفقیت این روش درمانی کم است.

انجام ایمپلنت دندان جلو - مطب دکتر جهاندیده در شهر رشت

مراقبت از ایمپلنت دندان جلو

پس از انجام ایمپلنت، رعایت نکات بهداشت دهان و دندان به خصوص در روزهای ابتدایی تاثیر به‌سزایی در ماندگاری آن خواهد داشت. از این رو به مدت ۵ روز تا ۱ هفته پس از کاشت ایمپلنت روزانه ۳ بار و پس از هر وعده غذایی مسواک بزنید. پس از مسواک از دهان‌شویه کلر هگزیدین استفاده کرده و آن را حدود ۱ دقیقه داخل دهان خود بچرخانید.

بعد از استفاده از دهان‌شوی تا یک ساعت از مصرف غذا و حتی آب و انواع نوشیدنی‌ها خودداری کنید. همچنین بیماران تا دو روز پس از انجام ایمپلنت بهتر است غذاهای نرم با دمای متعادل استفاده کنند. استفاده از غذاهای بسیار گرم یا بسیار سرد تا هفته‌های اولیه برای افراد توصیه نمی‌شود. توجه داشته باشید افرادی که دندانپزشک برای آن‌ها داروی خاصی تجویز کرده است آن را به موقع مصرف کنند تا از بروز مشکلاتی مانند عفونت و درد جلوگیری شود.

این پست چه قدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید!

متوسط امتیازات ۳ / ۵٫ تعداد نظرات: ۳

به عنوان اولین نفر نظرتو بگو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید