لمینت و کامپوزیت دندان چه عوارضی دارد؟
18 ژوئن

معایب لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟ افراد برای برطرف کردن ناهمواری‌های دندانی و یا زیباتر کردن لبخند خود به سراغ لمینت و کامپوزیت دندان می‌روند. اما این دو روش روکش دندان با همه مزایا و زیبایی که به لبخند شما می‌بخشند، عوارض و معایبی هم دارند. این عوارض از یک طرف و هزینه لمینت و کامپوزیت از طرف دیگر باعث می‌شوند تا افراد از تصمیم خود پشیمان شده و به سراغ لمینت و کامپوزیت دندان نروند. اما بهتر است در این شرایط از شایعات دوری کرده و این عوارض را درست بشناسیم.

امروز در این مقاله از وب سایت دکتر یوسف جهاندیده قصد داریم تا شما را با عوارض کامپوزیت و لمینت دندان آشنا کنیم. همچنین در انتهای مطلب به بررسی آسیب‌های وارده بر دندان‌ها نیز می‌پردازیم تا شما با اطلاعات کامل بتوانید روش بهتر را انتخاب کنید.

دکتر یوسف جهاندیده، از بهترین متخصصان دندان پزشکی و ایمپلنت در رشت هستند. برای دریافت نوبت ویزیت از جناب دکتر یوسف جهاندیده، متخصص پروتز ثابت و فلوشیپ ایمپلنت و لیزر، می‌توانید با شماره تلفن ۰۱۳۳۳۲۳۷۱۱۶  و یا ۰۱۳۳۳۲۳۳۷۹۰ تماس گرفته و نوبت بگیرید.

کامپوزیت دندان باعث پوسیدگی می‌شود؟ بسیاری از افراد از ظاهر دندان‌های خود ناراضی هستند. اما از ترس اینکه دندان‌های طبیعی خود خراب شوند، به سراغ روکش‌های دندان نمی‌روند. چرا که شایعات مختلفی درباره این روکش‌ها وجود دارد. افراد نیز از این افکار و شایعات نگرانند. به همین دلیل شما عزیزان می‌توانید در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، مقاله آیا انجام کامپوزیت دندان موجب پوسیدگی دندان خواهد شد؟ را مطالعه کنید. چنانچه در این زمینه سوالی داشتید، با شماره تلفن مطب تماس گرفته و پاسخ خود را دریافت کنید.

معایب ناشی از لمینت دندان

۱٫ عدم امکان ترمیم دندان‌های لمینت در صورت شکستگی و یا پریدگی دندان 

این عیب شامل کامپوزیت دندان نمی‌شود. اما جنس مخصوص موادی که با استفاده از آن لمینت ساخته می‌شود به گونه‌ای است که اگر لب پر شوند باید به طور کلی دندان را عوض کرد. یعنی نمی‌توان این دندان را با مواد مخصوص مجدد ترمیم کرد. این مورد از معایب جدی لمینت دندان محسوب می‌شود. چون هزینه زیادی را برای هر بار تعویض روی دست افراد می‌گذارد.

۲٫ عدم برگشت پذیری لمینت دندان

لمینت دندان برگشت پذیر نمی‌باشد. چون برای اینکه این دندان‌های مصنوعی روی دندان‌های طبیعی قرار بگیرند، باید دندان‌های طبیعی تا حدی تراشیده شوند. در نتیجه فرد باید یک تصمیم بگیرد و نمی‌تواند آن را عوض کند. بعد از گذشت چند سال از لمینت دندان، نمی‌توان تصمیم را عوض کرد. در نتیجه فرد باید تا اخر عمر خود دندان‌های لمینت داشته باشد.

۳٫ عدم تغییر پذیری دندان‌ها و تغییر شکل‌

دندان‌های لمینت از قبل از اینکه روی دندان‌های طبیعی فرد نصب شوند، بر اساس قالب گیری که انجام شده به طور دقیقی در لابراتوار ساخته می‌شوند. در نتیجه فرد نمی‌تواند بعد از اینکه تصمیم خود را گرفت، آن را عوض کند. موادی که لمینت از آن ساخته می‌شوند بسیار مستحکم هستند و ماندگاری بالایی دارند. جنس آن از سرامیک است. در نتیجه نمی‌توان به دلیل این مقاومت، شکل آن را  تغییر داد. مقاومت لمینت‌ها در مقابل تغییر رنگ نیز به دلیل همین مقاومت است. اما کامپوزیت دندان چنین نیست. مواد کامپوزیت دندان روی دندان‌ها شکل دهی می‌شوند. در نتیجه می‌توان شکل آنها را بر اساس نظر فرد تغییر داد.

کامپوزیت دندان باید بعد از عمل بینی انجام شود یا قبل از آن؟ همانطور که می‌دانید بازار جراحی‌های زیبایی این روزها داغ است. بسیاری از افرادی که از چهره خود رضایت کافی ندارند سعی می‌کنند  با این جراحی‌ها اعتمادبه‌نفس خود را ارتقا دهند. به همین دلیل شما عزیزان می‌توانید در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، مقاله کامپوزیت دندان بهتر است قبل از عمل بینی انجام شود یا بعد از آن را مطالعه کنید. چنانچه در این زمینه سوالی داشتید، با شماره تلفن مطب تماس گرفته و پاسخ خود را دریافت کنید.

هزینه بسیار بالای لمینت دندان در مقایسه با دیگر روکش‌های دندانی

۴٫ هزینه بسیار بالای لمینت دندان در مقایسه با دیگر روکش‌های دندانی

هزینه لمینت دندان از کامپوزیت بیشتر است. البته که این هزینه به دلیل متریالی است که در ساخت لمینت به کار رفته است. لمینت دندان مقاومت بسیار بالایی دارد. اگر فرد از آن به درستی مراقبت کند، تا ۲۵ الی ۳۰ سال می‌تواند از آن استفاده کند. اما قیمت و هزینه آن از دیگر روش‌های زیبا سازی لبخند همچون کامپوزیت، بلیچینگ یا سفید سازی دندان‌ها و… بیشتر است. البته این مورد چندان جزء معایب لمینت محسوب نمی‌شود. چون بر اساس همین هزینه، مزایای مهمی از جمله مقاومت بالا و ثبات رنگ را به فرد ارائه می‌کند.

۵٫ حساسیت به گرما و سرما بعد از لمینت

این مورد از شایع ترین عوارض و معایب لمینت دندان است که اکثر افراد را درگیر می‌کند. در این مورد، دندان‌های فرد به شدت به گرما و سرما حساس می‌شود و درد می‌گیرد. البته این مسئله برای مدت کوتاهی است که بعد از آن برطرف می‌شود. اما اگر بعد از مدت طولانی بعد از لمینت این مشکل برطرف نشد، حتما مسئله را با متخصص خود درمیان بگذارید.

۶٫ پوسیدگی دندان‌های طبیعی در زیر لمینت

دندانپزشک شما محبور است تا برای قرار گرفتن لمینت‌ها روی دندان شما، کمی آنها را بتراشد. اما این مسئله آسیبی به دندان وارد نکرده و عامل پوسیدگی دندان نیست. پوسیدگی دندان بعد از لمینت با مهارت متخصص دندانپزشک شما ارتباط مستقیم دارد. اگر لمینت در جایگاه درست خود قرار نگیرد، مواد غذایی به دندان‌های طبیعی رسیده و آنها را دچار پوسیدگی می‌کند. در نتیجه مهارت متخصص و تجهیزاتی که در مطب از آنها استفاده می‌کند، تضمین کننده سلامت دندان‌های طبیعی شما خواهد بود.

معایب ناشی از کامپوزیت دندان

۱٫ حساسیت دندان‌ها، اصلی ترین معایب کامپوزیت

این مورد شامل کامپوزیت‌ها نیز می‌شود. دندان‌ها عموما بعد از روکش دچار حساسیت نسبت به گرما و سرما می‌شوند. این مسئله بیشتر در مواقعی بروز می‌کند که متخصص برای قرار دادن روکش مجبور شود تا حدی مینای دندان را بتراشد. این شرایط اکثرا برای لمینت رخ می‌دهد اما برای کامپوزیت نیز ممکن است ایجاد شود. اگر متخصص این کار را انجام دهد، فرد باید منتظر پوسیدگی دندان نیز باشد.

۲٫ تغییر رنگ کامپوزیت، از معایب کامپوزیت

ونیر کامپوزیت مقاومت کمتری نسبت به لمینت دارد. در نتیجه در فاصله زمانی کمتری نیز دچار تغییر رنگ می‌شود. چون بزاق دهان دارای خاصیت اسیدی است. مواد غذایی نیز باعث تغییر رنگ می‌شوند. مقاومت کامپوزیت در مقابل این دو مورد کمتر از لمینت است. در نتیجه زودتر از آن دچار تغییر رنگ می‌شود.

۳٫ ماندگاری کوتاه، از معایب کامپوزیت 

عمر متوسط لمینت دندان تقریبا ۲۵ تا ۳۰ سال است. اما فردی که از کامپوزیت دندان استفاده می‌کند، نهایتا تا ۱۰ سال می‌تواند از آن استفاده کند. این نوع روکش در مقابل موارد مختلفی که ممکن است پیش آید مقاومت کمتری دارند و ممکن است خطوط مختلفی روی آنها ایجاد شود. همچنین از دیگر مواردی که نشان دهنده ماندگاری کم این روکش‌هاست تغییر رنگ آنهاست که در مورد قبلی درباره آن توضیح داده شد. این روکش‌ها را نمی‌توان لکه گیری کرد و در صورت بروز مشکل و خطوط مختلف باید روکش را عوض کرده و روکش جدید جایگزین کرد.

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت ونیر؟ این سوال ذهن بسیاری از افرادی که قصد ترمیم لبخند خود را دارند به خود درگیر می‌کند. اولین قدم برای ارتقای زیبایی دندان‌ها و دستیابی به لبخند دلخواه، انتخاب بهترین روش است. شما از بین لمینیت سرامیکی یا کامپوزیت کدام را انتخاب می‌کنید؟ شما عزیزان می‌توانید در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، مقاله ونیر کامپوزیت دندان بهتر است یا لمینت سرامیکی را مطالعه کنید. چنانچه در این زمینه سوالی داشتید، با شماره تلفن مطب تماس گرفته و پاسخ خود را دریافت کنید.

هزینه لمینت و کامپوزیت دندان در سال 1400

انجام لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت دندان در رشت توسط دکتر یوسف جهاندیده

بسیاری از عوارض و معایب لمینت و کامپوزیت دندان با مراجعه با دندانپزشک خوب و حرفه‌ای از میان برداشته می‌شوند. پیشنهاد ما به شما، مراجعه به دکتر یوسف جهاندیده واقع در رشت می‌باشد. مطب دندانپزشکی دکتر یوسف جهاندیده در رشت با دارا بودن تجهیزات مدرن و به‌روز، در طی این سال‌ها خدمات شایان توجهی را به مراجعه کنندگان عزیز عرضه نموده است. کلیه لوازم مصرفی کلینیک دندانپزشکی ایشان مطابق استانداردهای جهانی و توسط دستگاه‌های پیشرفته، استریل می‌شوند و مراجعه کنندگان محترم می توانند نظارت مستقیم بر روند استریلیزاسیون داشته باشند.
همچنین در این کلینیک دندانپزشکی از بهترین مواد دندانپزشکی روز دنیا و بهترین برندهای موجود در بازار استفاده می شود و همیشه ارائه خدمات و مواد با کیفیت، مهم ترین هدف این کلینیک بوده است.

در صورت نیاز به مشاوره برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش ایمپلنت اوردنچر و گرفتن نوبت برای انجام ایمپلنت اوردنچر توسط دکتر یوسف جهاندیده در رشت لطفا با ما تماس بگیرید. همچنین برای دریافت نوبت ویزیت از جناب دکتر یوسف جهاندیده، متخصص پروتز ثابت و فلوشیپ ایمپلنت و لیزر، می‌توانید با شماره تلفن ۰۱۳۳۳۲۳۷۱۱۶  و یا ۰۱۳۳۳۲۳۳۷۹۰ تماس گرفته و نوبت بگیرید.

کامپوزیت دندان در بارداری مشکل ساز است؟ برخی از مادران در دوران بارداری تصمیم می‌گیرند تا لبخند خود را زیباتر کنند. به همین دلیل در دوران بارداری تصمیم به کامپوزیت دندان‌های خود می‌گیرند. همه چیز در این دوران بارداری باید تحت کنترل پزشک و با مراعات باشد. شما عزیزان می‌توانید در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، مقاله آیا کامپوزیت دندان در دوران بارداری خطرناک است؟ را مطالعه کنید. چنانچه در این زمینه سوالی داشتید، با شماره تلفن مطب تماس گرفته و پاسخ خود را دریافت کنید.

این پست چه قدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید!

متوسط امتیازات ۰ / ۵٫ تعداد نظرات: ۰

به عنوان اولین نفر نظرتو بگو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید