نحوه قالب گیری دیجیتال نسبت
14 سپتامبر

در عصری که ما زندگی می کنیم اسکن دیجیتال دندان تحول بزرگی را در دندان پزشکی ایجاد کرده است، دلیل قالب گیری دیجیتال دندان  گرفتن یک مدل از حالت های دندان و دهان و ارسال به لابراتوار می باشد، با این وجود  دیگر  نیاز به  خمیر های مختلفی که برای قالب گیری دندان مورد استفاده قرار می گرفت، نیست. اسکن دیجیتال به صورت سه بعدی انجام می شود که در موارد مختلفی اعم از دندان پزشکی ترمیمی، ارتودنسی و حتی درمان زیبایی به کار گرفته می شود.

 

نحوه انجام قالب گیری دیجیتال دندان

 

با پیشرفت تکنولوژی درعلم دندانپزشکی و با توجه به روی کارآمدن قالب گیری دیجیتال دندان در این  حرفه، پزشکان ماهر و زبده بسیاری وجود دارند که این فعالیت را انجام می دهند اما  به جرات می توان گفت هیچکدام از آن ها به خوبی دکتر جهاندیده نمی توانند عمل قالب گیری را برای شما انجام دهند. در روش دیجیتال با استفاده از دستگاه اسکنر داخلی دهان که در مدل های متنوعی ساخته شده، از قسمت های مختلف اعم از سخت و نرم دهان بیمار اسکن گرفته می شود و اطلاعات لازم به کامپیوتر انتقال داده می شود.

 

نحوه قالب گیری دیجیتال نسبت به نوع سنتی

 

در روش سنتی  از مواد های مختلفی  استفاده می کنند که در اکثر مواقع مراحل بیشتری نسبت به قالب گیری دیجیتال دارد که باتوجه به  قالب گیری کاری بسیار ظریف و ماهرانه می باشد ، در روش سنتی که با استفاده از دست انجام می شود امکان بروز خطاهای زیاد در این کار وجود دارد که در مراحل مختلف به دلیل خطاهای انسان و نقص هایی در مواد مانند حفره یا حباب های هوا به  وجود می آید.

قالب گیری دیجیتال نیاز پزشکان را به قرار دادن مواد در داخل دهان به مدتی تقریبا ۵ دقیقه که در روش های معمولی صورت می گرفت را برطرف نموده علاوه بر آن این روش به  آن دسته از بیمارانی که از عق زدن و خفگی ترس داشتند کمک می کند تا به راحتی عمل قالب گیری خود را انجام دهند و به دندان های خود رسیدگی بیشتری کنند.

دستگاه های قالب گیری دیجیتال میزان زیادی از خطا ها و حدس هایی که در روش سنتی انجام می گرفت کاهش می دهد همچنین باعث کم شدن میزان زمان در قالب گیری  و مدتی که برای تحویل روکش  انجام می گرفت می شود، به این صورت که با استفاده از این دستگاه ها  سرعت ساخت روکش ها  و رضایت بیماران نیز روند رو به افزایشی داشته است.

در قالب گیری فیزیکی یا همان سنتی  دندان پزشکان قالب گرفته شده را به طور معمول با لوپ یا عینک هایی مخصوص با درشت نمایی  تا اندازه ای حدود ۲٫۵ تا ۳٫۵ برابر  مورد بررسی قرار می دهند و پس از تایید به لابراتوار ارسال می شود تا مراحل بعدی ساخت قالب انجام گیرد باتوجه به این که در این روش یک قالب نگاتیور یا منفی تهیه می شود شناسایی کردن اشتباهات در آن نیز بسیار سخت خواهد شد

اگر فرض کنیم اشتباهی رخ داده باشد  دندانپزشک  باید مراحل اولیه قالب گیری  را مجددا تکرار کند که این کار باعث بروز ناراحتی برای بیمار می شود زیرا می بایست مجدد مراحل قالب گیری را تحمل کند و هزینه ی بیشتری  صرف حضور در مطب کند.

در سوی دیگر قالب گیری دیجیتال با استفاده از دستگاه های سه بعدی اسکن این امکان را برای پزشکان فراهم آورده تا پس از اسکن دندان و دهان بیماران آن را در اندازه های دو الی سه برابر مشاهده کنند  و در نتیجه توان تشخیص خطاها بلافاصله پس از اسکن دندان  مهیا می شود و پس از رفع خطا ها آن را به لابراتوار ارسال نمایند.

با قالب گیری دیجیتال  پس از آنکه  قالب نهایی اسکن و تماس های بین دندان های صورت پذیرفت، یک مدل مجازی بر روی مانیتور قابل مشاهده خواهد بود  این مدل  نحوه قرار گیری دندان ها را بر روی هم به نمایش می گذارد. همچنین با استفاده از رنگ های خاص، بخش هایی از دندان که به میزان لازم تراش نخورده باشند را به خوبی نشان می دهد و دندان پزشکان با مشاهده آن خیلی سریع در میزان تراش دندان تغییر ایجاد می کنند که پس از ترمیم نهایی و می توان از قرار گرفتن درست دندان ها در کنار هم و عملکرد صحیح آن ها اطمینان حاصل می کنند.

اگر پزشک  در منطقه ای از اسکن دیجیتال اولیه متوجه شود که نمونه مورد بررسی از بین رفته نگران نباشید زیرا دستگاه هایی مانند the.Lava.C.O.S به اوپراتور این اجازه را می دهند تا پس از قالب گیری بدون آنکه نیاز به قالب گیری دیجیتال مجدد داشته باشد آن را اصلاح کند.

با استفاده از فناوری قالب گیری دیجیتال، می توان  برای نمایش بهتر تصاویر، اسکن هایی که اضافه گرفته شده اند را  به صورت لایه ای  بر روی مدل اصلی مجازی قرار داد، بد نیست بدانید تکرار اسکن برای گرفتن یک تصویر جدید باعث  می شود  پزشک در تصمیم خود تجدید نظر کند. در نتیجه  این عمل باعث  می شود مدل مجازی قبلی  بدون بروز اشتباهات جدید بهبود یابد و تنها آن دسته از داده هایی که  در اسکن قبلی از قلم افتاده بودند به مدل اضافه شود در واقع هرچقدر که اسکن ها بیشتر باشد  مدل مجازی به دست آمده دقیق تر خواهد بود  و این نکته دقیقا برعکس قالب گیری سنتی است.

 

سی تی پرتو مخروطی

 

این روش نوعی توموگرافی کامپیوتری می باشد  یا همان( سی تی ) که با استفاده از این روش یک تصویر سه بعدی در اختیارپزشک شما قرار می دهد که می تواند بر اساس آن یک مبنا برای جراحی ایمپلنت مشخص نمود. این چنین روش هایی در تصویر برداری دیجیتال قبل از عمل جراحی باعث شده اند تا کاشت ایمپلنت ساده شود  و در نتیجه  احتمال موفقیت در درمان نیز افزایش پیدا می کند.

 

نحوه قالب گیری دیجیتال نسبت به نوع سنتی

روش قالب گیری در سیستم دیجیتال

 

لازم به ذکر است که با استفاده از یک سیستم قالب گیری دیجیتال دندان پزشک یا کسی که در نقش دستیار دندان پزشک فعالیت دارد می تواند تصویری از یک دندان یا دندانی که تراش خورده را ضبط می کند بد نیست بدانید که در بسیاری از سیستم های قالب گیری  قدیمی  بعد از آنکه  منطقه ای که می خواهیم مورد درمان قرار دهیم بی حس  و از بزاق و خون پاک گردید دندان ها را با مقداری پودر تیتانیوم با یک فرمولاسیون خاص پوشش می دهند تا بتوان از هر دو قوس دندان ها اسکن گرفته شود .

در بسیاری از سیستم  ها مانند ۳shape,Cadent iTero,  با استفاده از فناوری سه بعدی  برای ترمیم دندان  در مطب دکتر جهاندیده که یکی از بهترین دکتر های حال حاضر در ایران می باشد بدون آنکه نیاز به  استفاده از پودر بر روی دندان و یا دندان ها  باشد  عمل اسکن صورت می پذیرد شایان ذکر است که این قالب دیجیتال به طور معمول به وسیله یک  ابزار داخل دهانی عمل می کند، به این صورت که ابزار  را داخل دهان بیمار قرار می دهند سپس آن را بر روی سطح دندان ها به حرکت در می آورند که در اکثر سیستم ها یک مانیتور  بر روی دستگاه وجود دارد تا تمامی حرکات را به نمایش در می آورد.

علاوه بر نکات مذکور بسیاری از سیستم های قالب گیری دیجیتال عمل ضبط کردن تصاویر را با استفاده از یک پرینتر و کلیک انجام می دهند  که در این روش  تصاویر ضبط شده  را برای  ایجاد یک تصویر نهایی در کنار هم قرار می دهند. بد نیست بدانید تنها سیستمی که از تصاویر سه بعدی به صورت همزمان بر روی مانیتوری که صفحه لمسی دارد استفاده می کند  سیستم the .Lava C.O.S می باشد که در نهایت ضبط زنده را بدون نیاز به قرار دادن اطلاعات در کنار هم ایجاد می کند. همچنین برای تصویر برداری از یک دندان تراش خورده حدود ۱٫۵ دقیقه زمان لازم است تا یک تصویر دیجیتال ثبت شود، البته برای قالب گیری از دندان آنتاگونیست در  قوس مقابل به زمانی حدود ۴۵ ثانیه نیاز است.

هنگامی که پزشک مشغول محاسبه  زمان واقعی در تصویر الکترونیکی است این شرایطی فراهم شده که بتواند با زوم و بزرگ نمایی تصویر دستکاری های لازم را اعمال نماید و جزئیاتی که نیاز به بهبود دارد را قبل از آنکه به صورت الکترونیکی قالب دیجیتال  را به لابراتوار دندان پزشکی ارسال کند اصلاح نماید.

 

نحوه عملکرد سیستم های قالب گیری دیجیتال  همانند Cadent iTero، M ESPE Lava Chairside Oral Scanner (C.O.S.)  و  Sirona CEREC Connect

 

این سیستم ها  به صورت دیجیتال تمامی مراحلی که مربوط به آماده سازی دندان  و دندان های کناری در قوس  یا ربع قوس  و همچنین تصاویر در دندان آنتاگونیست  و تماس دندان ها بایکدیگر را  ضبط می کند  و پس از انجام این عمل  داده ها به روش الکترونیکی  به لابراتوار دندان پزشکی  انتقال داده می شود  تا در ساخت روکش مورد استفاده قرار گیرند.

 

سیستم های iTero و Lava Cos

 

این سیستم ها تنها دستگاه هایی هستند که می توانند  اسکن های دیجیتال خود را  برای تمام ترمیم های دندان  مانند بریج، روکش، اینله و انله و نیر ها انجام دهند، بد نیست بدانید که سایر سیستم های قالب گیری دیجیتال به منظور اسکن سرامیکی و کامپوزیتی طراحی شده اند.

 

هزینه ی قالب گیری  دیجیتال

 

در ایران برای خرید دستگاه های مخصوص اسکن دیجیتال دندان با توجه به نوع و مدلی سفارش شده، دارای هزینه های متفاوتی هستند، در روش های دیجیتال هزینه  ای که مربوط به قالب گیری و انتقال آن به لابراتوار دندان پزشک وجود داشت حذف خواهد شد، و با توجه به ساده بودن اسکن دیجیتال در زمان و هزینه های مالی صرفه جویی می شود.

 

قالب گیری دیجیتال

 

آموزش کار با دستگاه های اسکن دیجیتال

 

با توجه به آنکه این دستگاه ها به صورت دیجیتال عمل می کنند نحوه استفاده از آن نیاز به آموزش های لازم دارد تا بتوان بدون حضور پزشک به خوبی و درستی از آن استفاده کرد تا در اسکن مشکلات احتمالی به وجود نیاید، بنابر این تولید کنندگان این دستگاه ها  پس از تحویل دادن آن به  پزشکان به مدت حدود دو الی سه روز  نحوه کار با دستگاه، نصب و راه اندازی،  و در نهایت صدور گواهینامه را ارائه می دهند .

 

دندان پزشکی دیجیتال و کد / کم

 

کد کم مخفف عبارت  Computer assisted design, computer assisted manufacture می باشد می توان با استفاده از این روش ترمیم هایی که مربوط به دندان است مانند روکش، لمینت، اینلی و آنلی را به کمک دستگاه های تراش دیجیتالی  با سرعت بالا ساخت در نتیجه ترمیم دندان  در یک روز آماده خواهد شد و شما می توانید در  جلسه اول مراجعه به دکتر  نسبت به ترمیم دندان های خود اقدام کنید.

 

لیزر دندان پزشکی  قبل از قالب گیری

 

اگر قبل از قالب گیری دیجیتال دندان  نیاز به درمان  بیماری خود داشتید به کار گیری لیزر می تواند در روند درمان ساختار دندان های سخت  و بافت های نرم لثه  شما سریع تر عمل کند، درمان هایی که در اکثر مواقع  آنقدر پیچیده می شوند که گویی قابل درمان نیستند و غیر ممکن به نظر می رسند  با لیزر به راحتی امکان پذیر است.

استفاده از لیزر سبب می شود بافت های لثه کمتر آسیب ببینند  و با سرعت بیشتری بهبود پیدا کنند در نتیجه دوره دردناک ذر زمان بهبود یافتن بافت ها برای شما پیش نمی آید علاوه بر نکات مذکور خون ریزی و  جراحت در ناحیه نزدیک محل درمان در زمان استفاده از لیزر به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند، درمان با استفاده از لیزر هم باعث بالا رفتن دقت در کار و هم کاهش عوارض ناشی از  عمل جراحی می شود.

امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات کافی در رابطه با نحوه اسکن و قالب گیری دیجیتال  را کسب کرده باشید همچنین شما می توانید با مراجعه به سایت دکتر جهاندیده https://drjahandideh.com/ از نحوه دریافت شماره تماس و تعیین وقت ویزیت آگاه شوید به علاوه می توانید با مراجعه حضوری به مطب ایشان به منظور دریافت پاسخ سوالات خود اقدام نمایید

 

این پست چه قدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید!

متوسط امتیازات ۰ / ۵٫ تعداد نظرات: ۰

به عنوان اولین نفر نظرتو بگو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید