ونیر کامپوزیت بهتر است یا لمینت سرامیکی؟
03 آوریل

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت ونیر؟ این سوال ذهن بسیاری از افرادی که قصد ترمیم لبخند خود را دارند به خود درگیر می‌کند. اولین قدم برای ارتقای زیبایی دندان‌ها و دستیابی به لبخند دلخواه، انتخاب بهترین روش است. شما از بین لمینیت سرامیکی یا کامپوزیت کدام را انتخاب می‌کنید؟

این دو روش از رایج‌ترین روش‌ها برای روکش دندان هستند. یک دندانپزشک اگر از مهارت کافی برخوردار باشد، می‌تواند با هر یک از این روش‌ها لبخند شما زیباتر کند. ولی چطور متوجه شویم کدام روش برای ما مناسب‌تر می‌باشد؟

هزینه، طول مدت درمان، میزان ماندگاری، کیفیت، عوارض کمتر و… از مسائلی است که در انتخاب هر یک از این روش‌ها موثر می‌باشد. در نتیجه شما باید با کسب اطلاعات درباره هر یک از این روش‌ها، یکی از آنها را با راهنمایی دندانپزشک خود انتخاب کنید.

امروز در این مقاله از وب سایت دکتر یوسف جهاندیده قصد داریم تا شما را با دو مفهوم ونیر کامپوزیت و لمینیت سرامیکی آشنا کنیم. همچنین در انتهای مطلب به بررسی مزایا و معایب هر کدام می‌پردازیم تا شما با اطلاعات کامل بتوانید روش بهتر را انتخاب کنید.

دکتر یوسف جهاندیده، از بهترین متخصصان دندان پزشکی و ایمپلنت در رشت هستند. برای دریافت نوبت ویزیت از جناب دکتر یوسف جهاندیده، متخصص پروتز ثابت و فلوشیپ ایمپلنت و لیزر، می‌توانید با شماره تلفن ۰۱۳۳۳۲۳۷۱۱۶  و یا ۰۱۳۳۳۲۳۳۷۹۰ تماس گرفته و نوبت بگیرید.

شما عزیزان می‌توانید با مطالعه مقاله انواع ایمپلنت و بهترین مرکز ایمپلنت در رشت با انواع مختلفی از ایمپلنت دندان در رشت آشنا شده و اطلاعات بیشتری کسب کنید.

ونیر کامپوزیت یا لمینت سرامیکی

همانطور که در بخش مقدمه نیز اشاره کردیم، هر دو روش برای روکش دندان و زیباسازی لبخند می‌باشند. البته روش‌های مختلفی برای روکش دندان استفاده می‌شود. اما لمینت و کامپوزیت از پر طرفدارترین روش‌ها هستند.

کامپوزیت ونیر، روشی برای روکش دندان‌هاست که از رزین سفید تهیه شده است. این روکش توسط دندانپزشک مستقیما روی دندان‌های فرد شکل داده خواهد شد. سپس با استفاده از چسب‌هایی که به شدت قوی هستند، روی دندان‌ها فیکس می‌شوند.

لمینت سرامیکی یا پرسلن ونیر ماده‌ای همرنگ دندان‌هاست که برای ترمیم از آنها استفاده می‌شود. این ماده توسط دندان‌ساز در لابراتوار تولید می‌شود. سپس دندانپزشک آن را روی دندان‌های بیمار قرار می‌دهد. بدشکلی‌ها و نامرتبی‌های دندان‌ها با استفاده از لمینت سرامیکی از بین می‌روند. به عبارت بهتر، لمینت این نامرتبی‌ها را اصلاح می‌کند.

مزایا و معایب ونیر کامپوزیت

مزایا و معایب ونیر کامپوزیت

مزایا

هزینه این روش ترمیم از لمینت سرامیکی کمتر است. چرا که لمینت دندان نیاز به چند جلسه لابراتوار دارد تا ساخته شود. این روند اصولا دو هفته طول می‌کشد. اما کامپوزیت اصولا تنها یک جلسه زمان لازم دارد. این مسئله نیز از دیگر مزایای کامپوزیت در مقابل لمینت است. البته توجه داشته باشید کامپوزیت تا حد زیادی به سلیقه دندانپزشک برمیگردد. چرا که او این مواد را روی دندان‌های شما فرم می‌دهد. بنابراین لبخند شما به مهارت دست او و سلیقه‌اش مستقیما مرتبط است.

معایب

این روش نیز همچون دیگر روش‌ها در کنار مزایا، معایبی هم دارد. رزینی که در کامپوزیت ونیر استفاده می‌شود ضعیف‌تر از لمینت‌های سرامیکی است. در نتیجه تراشیدگی و خراشیدگی در آن سریع‌تر دیده می‌شود. از طرف دیگر، کامپوزیت نسبتا راحت انجام می‌شود ولی سریع‌تر شفافیت خود را از دست خواهد داد. البته امروزه روش‌های جدیدی برای جلا دادن به کامپوزیت‌ها به کار گرفته می‌شود. به همین دلیل با کمی هزینه می‌توان شفافیت آنها را بازگرداند.

تیره شدن کامپوزیت ونیر با گذشت زمان از اساسی‌ترین معایب آن است. همچنین زودتر نیز دچار لکه خواهد شد. هر فرد می‌تواند از کامپوزیت دندان خود حدود ۷ تا ۱۰ سال استفاده کند. اما بعد از اینکه این زمان به اتمام رسید، باید آن را کاملا برداشته و مجددا از نو کامپوزیت کرد.

عوارض این روش ترمیمی دندان، افزایش حساسیت دندان‌هاست. از طرف دیگر، ممکن است این روکش‌ها تطابق کاملی با رنگ دندان‌های شما نداشته باشد. به همین دلیل انتخاب رنگ ممکن است برای شما تا حدی دشوار باشد. اگر روکش کامپوزیت به هر دلیلی دچار آسیب شد، باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا آن را اصلاح کند. اما عموما چنین مشکلی برای لمینت‌های سرامیکی پیش نمی‌آید.

مزایا و معایب لمینت سرامیکی

مزایا

این روکش‌ها بسیار قوی هستند. در نتیجه می‌توانند برای شما ۱۵ تا ۲۰ سال عمر کنند. در مقابل، متناسب با کارکرد آنها، هزینه‌شان نیز بیشتر است. لمینت‌های سرامیکی به ندرت دچار تغییر رنگ می‌شوند. لایه سرامیکی که روی دندان‌ها قرار داده می‌شود بسیار نازک است. در نتیجه فرد را معذب نمی‌کند. همچنین حین لبخند زدن، بیش از حد از فک بیرون نمی‌زند.

برخی از افراد به سختی می‌توانند از دندان‌های خود مراقبت کنند. به عبارت دیگر، رعایت بهداشت دهان و دندان برای برخی از افراد دشوار است. اگر این افراد از کامپوزیت ونیر استفاده کرده باشند، هزینه زیادی را در بازه‌های زمانی کوتاه متحمل می‌شوند. اما عموما لمینت‌های سرامیکی به دلیل مقاومت بالایی که دارند، بادوام‌تر هستند. البته این عبارت به این معنا نیست که می‌توان پس از لمینت، بهداشت دهان و دندان را کنار گذاشت. بلکه تحت هر شرایطی باید مراقب دندان‌های اصلی و طبیعی خود نیز بود.

معایب

اصلی‌ترین ایرادی که مشتریان را از انجام لمینت سرامیکی منصرف می‌کند، هزینه آن است. هزینه کامپوزیت تقریبا نیمی از هزینه لمینت را دارد. اما دوام آن به شدت بالاست می‌تواند تا مدت‌ها لبخند شما را تضمین کند.

و همچنین این نکته را مد نظر داشته باشید که کامپوزیت به شدت نسبت به لمینت آسیب پذیر است. به همین دلیل ممکن است شما بعد از هزینه اولیه، متحمل هزینه‌های دیگری نیز باشید. اما لمینت دندان با وجود هزینه بالایی که دارد، هزینه‌های جانبی نخواهد داشت. یعنی این روکش‌ها به ندرت دچار آسیب دیدگی، خراشیدگی و تراشیدگی می‌شوند. به همین دلیل است که انجام لمینت دندان و روکش بیشتر از کامپوزیت پیشنهاد می‌شود.

انجام کامپوزیت یا لمینت سرامیکی در رشت توسط دکتر یوسف جهاندیده

روکش دندان به روش کامپوزیت دقیقا مثل کاشت ناخن است. اما لمینت دندان شبیه ناخن مصنوعی عمل می‌کند. شکل دهی روکش دندان در روش لمینت در لابراتوار و با دستگاه‌های خاص صورت می‌گیرد. از آنجا که شما هزینه بالایی برای آن می‌کنید، باید به متخصصی مراجعه کنید که در کنار قیمت مناسب، این روکش را با بالاترین کیفیت برای شما فیکس کند.

اما کامپوزیت مثل کاشت ناخن است. شکل دهی آن به سلیقه دندانپزشک مستقیما وابسته است. به همین دلیل است که باید قبل از مراجعه به دندانپزشک نمونه کارهای او را ملاحظه کنید. در این صورت می‌توانید از سلیقه او مطمئن شده و لبخند خود را به او بسپارید.

پیشنهاد ما به شما برای تمام این موارد، مراجعه به دکتر یوسف جهاندیده واقع در رشت می‌باشد. مطب دندانپزشکی دکتر یوسف جهاندیده در رشت با دارا بودن تجهیزات مدرن و به‌روز، در طی این سال‌ها خدمات شایان توجهی را به مراجعه کنندگان عزیز عرضه نموده است. کلیه لوازم مصرفی کلینیک دندانپزشکی ایشان مطابق استانداردهای جهانی و توسط دستگاه‌های پیشرفته، استریل می‌شوند و مراجعه کنندگان محترم می توانند نظارت مستقیم بر روند استریلیزاسیون داشته باشند.
همچنین در این کلینیک دندانپزشکی از بهترین مواد دندانپزشکی روز دنیا و بهترین برندهای موجود در بازار استفاده می شود و همیشه ارائه خدمات و مواد با کیفیت، مهم ترین هدف این کلینیک بوده است.

در صورت نیاز به مشاوره برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش ایمپلنت اوردنچر و گرفتن نوبت برای انجام ایمپلنت اوردنچر توسط دکتر یوسف جهاندیده در رشت لطفا با ما تماس بگیرید.

این پست چه قدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید!

متوسط امتیازات ۳ / ۵٫ تعداد نظرات: ۲

به عنوان اولین نفر نظرتو بگو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید