ایمپلنت دندان چیست؟ دکتر جهاندیده با چه روش هایی از ایمپلنت برای جایگزین کردن دندان ها استفاده میکنه؟
20 اکتبر

آیا اخیراً دندان پزشکتان به شما اطلاع داده است که نیاز به کاشت دندان دارید؟ آیا شما نیز به علت انبوه انتخاب‌های ممکن دچار سردرگمی شده‌اید؟ خب به شما اطمینان می‌دهیم مطالعه‌ی این مقاله انتخاب را برای شما تا حدودی آسان‌تر خواهد کرد. با مطالعه ادامه‌ی مطلب در مورد انواع ایمپلنت دندان در دسترس و گزینه‌های موجود و اینکه اصلاً ایمپلنت دندان چیست اطلاعات مفیدی کسب خواهید کرد. برای یافتن بهترین متخصص پروتز ثابت در رشت و فلوشیپ ایمپلنت و لیزر که خدمات مربوط به ایمپلنت دندان در رشت را ارائه می‌دهد، ادامه این پست را بخوانید. دکتر یوسف جهاندیده عضو آکادمی لیزر ایران و آلمان ، عضو آکادمی ایمپلنتولوژی آمریکا و ایران و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان مفتخر است خدمات ایمپلنت دندانی را خدمت بیماران گرامی ارائه می‌دهد.

ایمپلنت دندان چیست ؟

اول از همه باید گفت که ایمپلنت‌ها از تیتانیوم خالص ساخته می‌شوند، تا حد زیادی کوچک بوده و طوری در استخوان و زیر لثه‌ها جاگذاری می‌شوند که بتوانند مثل ریشه‌های دندان‌های معمولی عمل کنند.

این کاشت‌های دندانی برای جبران هر نوع از دست دادن دندان کاربرد دارند و حتی می‌توان آن‌ها را برای رفع نیاز‌های شما شخصی سازی کرد. تا اینجای مطلب شما درک بهتری از اینکه ایمپلنت دندان چیست دارید، در ادامه می‌خواهیم انواع ایمپلنت دندان در دسترس که می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید را به شما معرفی کنیم.


مقاله مرتبط: ایمپلنت خوب در رشت توسط پزشکی توانمند 

                   علائم پس زدن و شکست ایمپلنت دندان


انواع ایمپلنت دندان

سه نوع رایج ایمپلنت دندانی وجود دارد که شما می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید: آندوستئال، ساب پریوستال و زیگوماتیک.

ایمپلنت آندوستئال ایمن‌ترین و رایج‌ترین نوع ایمپلنت دندانی مورد استفاده است. پس از آن ایمپلنت ساب پریوستال در جایگاه دوم قرار می‌گیرد و در رتبه‌ی بعدی ایمپلنت زیگوماتیک قرار دارد که پیچیده‌ترین نوع ایمپلنت می‌باشد و کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ایمپلنت‌های آندوستئال

ایمپلنت‌های آندوستئال رایج‌ترین نوع ایمپلنت مورد استفاده می‌باشند. این ایمپلنت‌ها برای استفاده در بیشتر بیماران مناسب هستند، هرچند برای کسب نتایج مطلوب، استخوان فک باید عرض و عمق کافی برای اتصال تکیه‌گاه داشته باشد.

این تکیه‌گاه‌های نگهدارنده به شکل پیچ هستند و در فک قرار می‌گیرند و دندان‌های کاذب روی آن‌ها سوار می‌شوند. پس از اتمام عمل جاگذاری، به اندکی زمان برای بهبودی نیاز است. در واقع جوش خوردن این دو به یکدیگر و ایجاد یک تکیه‌گاه محکم نیاز به زمان دارد. به محض بهبود می‌توان دندان‌های کاذب را به طوری که با دندان‌های اطراف متناسب باشد، در محل خود قرار داد.

اما اگر تصور اینکه چیزی در فک شما تعبیه شود را دوست ندارید، شاید از دومین نوع ایمپلنتی که معرفی خواهم کرد،‌ خوشتان بیاید.

ایمپلنت‌های ساب پریوستال

نوع دیگر ایمپلنت دندانی ایمپلنت‌های ساب پریوستال هستند. این نوع ایمپلنت اصلی‌ترین جایگزین ایمپلنت‌های آندوستئال است.

بجای اینکه ایمپلنت‌ در داخل استخوان قرار بگیرد روی آن‌ها سوار می‌شود، البته توجه داشته باشید که این ایمپلنت‌ها نیز زیر لثه قرار خواهند گرفت.

در این نوع ایمپلنت یک قاب فلزی زیر لثه قرار می‌گیرد و مثل نوع قبلی یک پایه‌ی نگهدارنده به آن متصل می‌شود. پس از مدتی لثه‌ی موجود در اطراف قاب فلزی بهبود پیدا می‌کند. دندان‌های کاذب به زائده‌هایی که از سطح قاب فلزی بیرون آمده متصل می‌شود.

از این نوع ایمپلنت زمانی استفاده می‌شود که فرد عمق استخوان فک کافی برای جاگذاری ایمپلنت ندارد یا اینکه بیمار به هر دلیلی علاقه‌ای به این جراحی تهاجمی برای اضافه کردن استخوان به فک خود را ندارد.

اگر همچنان برای انتخاب ایمپلنت مورد نظر خود قانع نشده‌اید،‌ شاید ایمپلنت دندانی بعدی انتخاب بهتری برای شما باشد.

ایمپلنت‌های زیگوماتیک

این نوع از ایمپلنت چندان برای استفاده در دسترس نیستند. پیچیده‌ترین نوع ایمپلنت دندانی می‌باشند و تنها در صورتی از این نوع ایمپلنت استفاده می‌شود که بیمار استخوان فک کافی برای ایمپلنت آندوستئال نداشته باشد. در این نوع بجای اینکه ایمپلنت در استخوان فک قرار بگیرد در استخوان گونه تعبیه می‌شود.

ما در این پست در ابتدا به این سوال که ایمپلنت دندان چیست پاسخ دادیم و سپس به انواع ایمپلنت دندان پرداختیم. در ادامه به سایر تکنیک‌ها در این زمینه می‌پردازیم که در صورت عدم امکان استفاده از ایمپلنت دندان، این روش‌ها می‌توانند روش‌های جایگزین باشند.

ایمپلنت دندان چیست؟ دکتر جهاندیده با چه روش هایی از ایمپلنت برای جایگزین کردن دندان ها استفاده میکنه؟

سایر تکنیک‌های جایگزین

اگر عارضه‌ای بوجود آید و فک شما نتواند از این ایمپلنت پشتیبانی کند و یا گزینه‌ی کاشت زیگوماتیک کاملاً دور از ذهن باشد، در این حالت دندانپزشک ممکن است گزینه‌های دیگری را به شما پیشنهاد کند.

اضافه کردن استخوان

در صورتی که استخوان نتواند از ایمپلنت پشتیبانی کند،‌ احتمالاً دندانپزشک شما گزینه‌ی بازیابی استخوان فک را مد نظر قرار خواهد داد. برای بازیابی استخوان می‌توان از بعضی مواد افزودنی استخوان استفاده کرد. البته شاید این کار به نظر شما تخیلی و فیلم گونه به نظر برسد اما واقعا می‌تواند کارساز باشد.

بالابردن سینوس‌ها

این روش شامل افزودن استخوان به زیر سینوس است و زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که استخوان موجود در این قسمت به دلیل از دست دادن دندان‌های فوقانی پشتی، خراب شده باشد.

افزایش فضای ستیغ دهان

ممکن است فک شما فضای کافی برای کاشت نداشته باشد. در این حالت، دندانپزشک می‌تواند موادی را به فضای ایجاد شده در قسمت بالای فک شما پیوند بزند و به این ترتیب به اندازه‌ی آن اضافه کند.

هر سه این روش‌ها می‌توانند در ایجاد فضای کاشت موثر باشند، با این حال، اگر دندانپزشک فکر می‌کند که این ایده‌ها کارساز نیستد،‌ امید خود را از دست ندهید، هنوز چند روش دیگر برای پیشنهاد به شما باقی مانده است.

تصویرسازی سه بعدی

بازهم شاید به نظر برسد این تکنیک یکی از تکنیک‌های فیلم‌های علمی تخیلی باشد اما این فناوری به اندازه کافی تکامل یافته است که امکان مشاهده‌ی یک مدل سه بعدی از فک شما را برای دندانپزشکتان فراهم کند. با مطالعه این نرم افزار، دندانپزشک می‌تواند بهترین روش عمل کاشت را برای شما برنامه ریزی کند و به این ترتیب موجب صرفه جویی در هزینه و زمان بهبودی شود.


مقاله مرتبط: قالب گیری دیجیتال روشی جدید قالب گیری دندان در رشت

                  انجام اسکنر دندان در رشت


ایمپلنت‌های دندانی بدون واسطه‌ی بار

این نوع ایمپلنت دندانی تقریباً مانند افزودن لاستیک اضافی به اتومبیل است با این تفاوت که دندانپزشک همین تکنیک را روی دندان‌های شما پیاده می‌کند.

با استفاده از این تکنیک امکان قرار دادن موقتی دندان‌های موقت در همان روز قرار دادن ایمپلنت میسر می‌شود. اگر استخوان کافی داشته باشید و ایمپلنت به اندازه کافی ایمن باشد تا بتواند از قرارگیری و وارد شدن فشار به دندان موقت پشتیبانی کند، استفاده از این گزینه برای شما عملی است.

کاشت دندان‌های کوچک

این ایمپلنت‌ها به اندازه‌ی خلال دندان و بسیار باریک هستند. کاربرد اصلی آنها ایجاد ثبات پروتز دندان پایین است. ابتکار عمل در استفاده از این ایمپلنت‌ها نسبت به بقیه کمتر است، اما با این وجود یک گزینه کاملاً قابل قبول برای بررسی بیشتر می‌باشند.

چهار دندان یکجا

این تکنیک به عنوان یک گزینه جایگزین برای قرار دادن یک مجموعه کامل از دندان‌های موقتی بالا یا پایین استفاده می‌شود. چهار ایمپلنت دندانی در استخوان موجود قرار می‌گیرد و به این ترتیب انجام این کار نیاز به پیوند استخوان را از بین می‌برد. همچنین می‌توان یک مجموعه موقتی از دندان‌های جایگزین را همان روز جاگذاری کرد.

نکته منفی این تکنیک این است که تا زمان بهبود بافت و جوش خوردن استخوان‌ها باید رژیم غذایی خاصی را دنبال کنید. پس از سپری شدن ۶ ماه، یک مجموعه دائمی از دندان‌های جایگزین در دهان شما تعبیه شده و به این ترتیب در نهایت می‌توانید رژیم معمولی خود را از سر بگیرید.

لبخند زیبای خود را پیدا کنید!

یادتان باشد داشتن یک لبخند بی‌نقص هیچگاه غیر ممکن نیست. چندین نوع مختلف ایمپلنت دندانی وجود دارد که شما می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. البته توصیه می‌کنم حتما از دندان‌پزشک خود برای یافتن بهترین نوع ایمپلنت کمک بگیرید. امیدواریم در این مقاله به سوالاتتان در مورد اینکه ایمپلنت دندان چیست ، انواع مختلف آن و تکنیک‌های جایگزین این روش توضیحات مختصر و مفیدی داده باشیم.

حرف آخر

در صورتی که شما یا یکی از نزدیکانتان در شهر رشت یا دیگر مناطق نزدیک ساکن هستید و از مشکلات مربوطه به دندان رنج می‌برید و به دنبال متخصصی برای ایمپلنت دندان در رشت می‌گردید؛ می‌توانید با مراجعه به مطب دکتر یوسف جهاندیده، متخصص پروتز ثابت در رشت و فلوشیپ ایمپلنت و لیزر، واقع در رشت ، خیابان مطهری ، روبروی مدرسه مژدهی ، ساختمان کاسپین ، طبقه اول تحت درمان قرار گرفته و از طریق مشاوره با ایشان بهترین روش درمانی برایتان انتخاب گردد. لازم به ذکر است که خدمات مربوط به پروتز دندان ، ایمپلنت دندان و خدمات بلیچینگ ، کامپوزیت و لمینت دندان جهت داشتن لبخندی زیبانتر توسط دکتر یوسف جهاندیده به بیماران گرامی ارائه می‌شود.

این پست چه قدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید!

متوسط امتیازات ۴ / ۵٫ تعداد نظرات: ۸

به عنوان اولین نفر نظرتو بگو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید