20 اکتبر

تا همین اواخر، ایمپلنت کردن دندان‌ها کاری خارق العاده و لوکس به نظر می‌رسید. اما با پیشرفت‌های اخیر دندانپزشکی،‌ ایمپلنت دندان به عمل نسبتاً رایجی تبدیل شده است که هر روزه دندانپزشکان زیادی اقدام به انجام این عمل جراحی می‌کنند. به نظر بسیاری از دندانپزشکان، استفاده از لیزر قرار است آینده‌ی دندانپزشکی را رقم بزند. برای یافتن بهترین متخصص پروتز ثابت در رشت و فلوشیپ ایمپلنت و لیزر که خدمات مربوط به ایمپلنت دندان با لیزر در رشت را ارائه می‌دهد، ادامه این پست را بخوانید. دکتر یوسف جهاندیده عضو آکادمی لیزر ایران و آلمان ، عضو آکادمی ایمپلنتولوژی آمریکا و ایران و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان مفتخر است خدمات ایمپلنت دندان با لیزر را خدمت بیماران گرامی ارائه می‌دهد.

استفاده از روش ایمپلنت دندان با لیزر می‌تواند بهترین نتیجه ممکن را برای بیمار فراهم کند. با استفاده از این روش زخم ناشی از آن بهتر و سریع‌تر بهبود پیدا کرده، کاملاً استریل بوده و موجب خونریزی کمتری می‌شود.  عمل ایمپلنت دندان با لیزر ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. این عمل تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شود. متخصص ایمپلنت با استفاده از لیزر مخاط دهان را برش می‌زند و به این ترتیب بهترین نتیجه، امکان بهبود بهتر و سریعتر با خونریزی کمتر با استفاده از یک وسیله‌ی کاملاً استریل برای شما فراهم می‌شود. سپس در ادامه با استفاده از تجهیزات خاص عمل ایمپلنت دندان انجام می‌شود.

ایمپلنت دندانی خود از میله‌ای استوانه‌ای شکل از جنس تیتانیوم ساخته می‌شود. سپس ایمپلنت از بالا توسط مخاط پوشانده شده و محل زخم و ایمپلنت با بخیه بسته می‌شود.

 

کاشت دندان با استفاده از لیزر چه مزایایی دارد؟

بعد از ایمپلنت دندان، باید به مدت ۳ تا ۶ ماه برای کاشت دندان دائمی صبر کرد و در این زمان دندانپزشک می‌تواند تاج کاشت موقتی را برای شما تعبیه کند. در طی این مدت ایمپلنت‌ها با استخوان فک شما ادغام شده و از تکیه‌گاه ایجاد شده برای کاشت دندان دائمی استفاده می‌شود. در ادامه مخاط کشیده شده روی ایمپلنت با استفاده از لیزر برش داده شده و فقط قسمتی که در محل ایمپلنت قرار دارد، تبخیر می‌شود و متعاقباً به جای آن یک تاج دائمی قرار می‌گیرد.

استفاده از روش ایمپلنت دندان با لیزر مزایای قابل توجهی را برای شما به همراه خواهد داشت. استفاده از لیزر در ایمپلنت دندان باعث ایجاد آسیب کمتری می‌شود و خونریزی کمتری در پی خواهد داشت.

پس از انجام ایمپلنت دندان با لیزر، یک پوشش فتوکواگولاسیون (یا خون‌بندی نوری که در این روش با استفاده از پرتوهای پرانرژی؛ ضایعات رگی خونریزی دهنده را خون بندی می­ کنند.) تولید می‌شود که به شکل یک پانسمان بیولوژیکی از زخم در برابر تهاجم میکروارگانیسم‌ها محافظت می‌کند.

در مرحله دوم کاشت دندان با لیزر، در صورت نیاز به باز کردن ایمپلنت برای نصب اباتمنت، نیازی به استفاده از چاقوی جراحی که از فولاد ضد زنگ ساخته می‌شود، نیست. زیرا ذرات اسکالپل ممکن است بر روی سطح کاشت باقی بمانند، که این ممکن است به نوبه‌ی خود باعث ایجاد جریان‌های گالوانیکی بین فلزات غیر مشابه (ایمپلنت تیتانیومی و چاقوی جراحی از جنس استیل ضد زنگ) شود.

 

هزینه جراحی ایمپلنت دندان با لیزر چقدر است؟

استفاده از لیزر در ایمپلنت دندان باعث می‌شود که عمل کاشت برای بیمار آسان‌تر شده و نتایج بهتری به دست آید. هزینه‌ی ایمپلنت دندان با لیزر به سیستم کاشت و تجربه ایمپلنتولوژیست بستگی دارد. دندانپزشکان از ایمپلنت‌های دندانی مختلفی استفاده می‌کنند. تنوع موجود به آن‌ها این امکان را می‌دهد که با استفاده از لیزر امکانات مختلفی به بیمار خود ارائه دهند.  در صورت ابتلا به اختلالات متابولیکی شدید و برخی بیماری‌های مزمن که در مرحله جبران شده قرار دارند ‌نباید عمل ایمپلنت دندان انجام شود.

پیش از این، عدم وجود استخوان فک کافی یکی از مواردی بود که مانع از کاشت دندان می‌شد. اما امروزه، به لطف روش‌های جدید کاشت دندان که امکان پیوند استخوان معدنی با استفاده از سلول‌های بنیادی را فراهم کرده است، این مشکل دیگر یکی از  موانع کاشت دندان محسوب نمی‌شود. بعد از عمل کاشت دندان در طی ۳ روز اول، ممکن است دچار تورم جزئی در ناحیه عمل و ناراحتی و درد محل جراحی شوید. به همین دلیل بهتر است از مواجهه با سرما و فعالیت‌های شدید جسمی اجتناب کنید. بعد از ۳ روز این اثرات جراحی از بین می‌رود و شما به کلی وجود آن‌ها را فراموش خواهید کرد!

ایمپلنت دندان به شما این امکان را می‌دهد که از شر دندان‌های مصنوعی ناراحت کننده راحت شوید و مهم‌تر اینکه به دندان‌های مجاور سالم  شما در حین ترمیم این دندان‌ها آسیبی وارد نمی‌شود. بسیاری از دندانپزشکان فکر می‌کنند استفاده از لیزر آینده دندانپزشکی را رقم خواهد زد. اگر قصد انجام ایمپلنت دندان با لیزر را دارید،‌ بهتر است در این مورد از دندانپزشک خود سوال کنید.

چه زمانی باید ایمپلنت دندان انجام دهیم؟ 

این موضوع که استفاده از ایمپلنت‌های دندانی پیشرفته‌ترین روش ترمیم دندان‌های کاملاً از دست رفته است، بر هیچ کس پوشیده نیست. طبق آمار بین المللی، این ایمپلنت‌ها کارایی بسیار بالایی دارند و مهم‌تر از همه طول عمر ایمپلنت پس از درمان دندان بیشتر از روش‌های کلاسیک دیگر مثل استفاده از پروتز‌های دندانی است.

اما هیچ آتشی بدون دود نیست. دندانپزشکی مدرن می‌گوید: کاشت دندان تنها در صورتی باید انجام شود که شرایط دقیق یا (علائم) ضروری لازم برای این کار وجود داشته باشد. این بدان معناست که درمان هیچ استثنایی را نمی‌پذیرد. یعنی اگر هیچ لزومی برای درمان وجود ندارد، یا انجام ایمپلنت برای شما منع مصرف دارد، ‌بهتر است به دلیل خطرات موجود یا دوام کمتر ساختار از ایمپلنت دندان خودداری کنید.

آیا در رشت ایمپلنت دندان با لیزر انجام میشه؟

چه زمانی پزشک به شما توصیه می‌کند که ایمپلنت دندان انجام دهید؟

  • مهمترین توصیه برای استفاده از ایمپلنت‌های دندانی، نقص در یک دندان منفرد است به طوری که دندان‌های اطراف سالم باشند. این بدان معنی است که زمانی که دندان‌های مجاور شما سالم هستند و شما تمایل به حفظ سلامت آن‌ها دارید است بهتر است با استفاده از تاج و یا بریج و سایر ساختارها موجب خرد شدن یا آسیب بیشتر به دندان‌های سالم خود نشوید.
  • مورد بعدی که ممکن است دندانپزشک کاشت دندان را به شما توصیه کند،‌ نقص‌های محدود کننده‌ی دندان است. مثلا اگر ۲ یا ۳ دندان خود را از دست داده باشید، می‌توانید با استفاده از ایمپلنت‌های دندان عملکرد آن‌ها را بازیابی کنید. در این حالت، دندانپزشک و بیمار آزادی عمل بیشتری برای انتخاب نوع ایمپلنت از گزینه‌های موجود دارند.
  • عدم وجود کامل دندان‌ها، به ویژه زمانی که زایده‌ی آلوئولار ارتفاع پایین‌تری داشته باشد. در این نوع بی‌دندانی می‌توان ایمپلنت دندان انجام داد یا از پروتزهای متحرک استفاده کرد. اما اگر از نظر ذهنی آماده‌ی استفاده از پروتز‌های متحرک نیستید یعنی نمی‌توانید هر شب دندان مصنوعی را از دهان خود بیرون بیاورید و آن را روی تاقچه بگذارید، در این صورت می‌توانید از ایمپلنت‌های دندانی به عنوان یک روش درمانی جایگزین استفاده کنید.
  • عدم تحمل دندان مصنوعی در نتیجه افزایش حساسیت به آکریلات (ماده‌ی اصلی تشکیل دهنده‌ی پروتز) یا رفلکس واگ واضح. در این صورت دیگر همه چیز روشن است؛ اگر فردی نتواند از پروتزهای دندانی استفاده کند، تنها گزینه‌‌ی موجود ‌ایمپلنت دندان است.
  • جفت نشدن کامل دندان‌ها که باعث درد می‌شود.

اگر مانعی برای کاشت دندان وجود داشته باشد چه باید کرد؟

اولین چیزی که شما به آن نیاز دارید این است که هیچ یک از این موارد منع مصرف ایمپلنت دندانی را نداشته باشید. اما نگران نباشید حتی اگر بعضی از این موارد منع مصرف وجود داشته باشد، دندانپزشک می‌تواند گزینه‌هایی را برای خلاص شدن از این مشکلات به شما آنها پیشنهاد کند، زیرا همه‌ی موارد منع مصرف مطلق و یا تغییر ناپذیر نیستند.

مسئله‌ی مهم دیگر تمایل و امکانات بیمار است. این مسئله که هزینه عمل ایمپلنت دندان زیاد است، بر هیچ کس پوشیده نیست. در نتیجه، توجه کنید که یک مجموعه‌‌ی کامل ایمپلنت دندانی می‌تواند نیاز به هزینه‌ی قابل توجهی داشته باشد. در صورت تمایل شما، طب جدید می‌تواند معجزه کند و ردیف دندان‌ها را بازیابی کرده و به این ترتیب لبخندی زیبا و زندگی سالم‌تر را به شما هدیه کند.

حرف آخر

در صورتی که شما یا یکی از نزدیکانتان در شهر رشت یا دیگر مناطق نزدیک ساکن هستید و از مشکلات مربوطه به دندان رنج می‌برید و به دنبال متخصصی برای ایمپلنت دندان در رشت می‌گردید؛ می‌توانید با مراجعه به مطب دکتر یوسف جهاندیده، متخصص پروتز ثابت در رشت و فلوشیپ ایمپلنت و لیزر، واقع در رشت ، خیابان مطهری ، روبروی مدرسه مژدهی ، ساختمان کاسپین ، طبقه اول تحت درمان قرار گرفته و از طریق مشاوره با ایشان بهترین روش درمانی برایتان انتخاب گردد. لازم به ذکر است که خدمات مربوط به پروتز دندان ، ایمپلنت دندان و خدمات بلیچینگ ، کامپوزیت و لمینت دندان جهت داشتن لبخندی زیبانتر توسط دکتر یوسف جهاندیده به بیماران گرامی ارائه می‌شود.

این پست چه قدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید!

متوسط امتیازات ۰ / ۵٫ تعداد نظرات: ۰

به عنوان اولین نفر نظرتو بگو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید