مراحل ایمپلنت دندان - مطب دکتر جهاندیده در رشت
۲۱ آذر

ایمپلنت دندان یک نوع پیچ با آلیاژ تیتانیوم است که به فک متصل می‌شود. به فرآیند وصل کردن پیچ در دهان osseointegration می‌گویند. به طور معمول عمر یک پل، چیزی بین ۵ الی ۱۰ سال است همچنین میزان خرابی برای دندان‌هایی که دارای یک پل یا یک پروتز جزئی‌اند، چیزی حدود ۳۰ درصد است. در ادامه این مقاله به بررسی مراحل ایمپلنت دندان می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

ایمپلنت دندان چیست؟

کاشت ایمپلنت دندان تنها به معنی قرار دادن دندان‌های مصنوعی در دهان بیمار نیست. به طور کلی مراحل ایمپلنت دندان شامل جایگذاری دندان‌های خراب یا آسیب دیده با ریشه و دندان‌های مصنوعی می‌باشد. ایمپلنت‌ها را می‌توان یک جایگزین عالی و راحت برای پروتز‌های قدیمی دندان و دهان دانست.

بررسی مراحل ایمپلنت دندان - مطب دکتر جهاندیده در رشتچه کسانی می‌توانند ایمپلنت دندان انجام دهند؟

بهترین افراد برای کاشت ایمپلنت دندان، افرادی هستند که یکی از ویژگی‌های زیر را داشته باشند.

– یک یا چند دندان از دست داده‌اند.

– دندان آسیب دیده در دهان دارند.

– به واسطه عدم رعایت بهداشت، دندان مناسبی برای غذا خوردن ندارند.

– دارای استخوانی مناسب برای کاشت و حمایت از ایمپلنت‌ها در دهان دارند.

–  سلامت جسمانی آن‌ها کامل است و مشکل خاصی مانند بیماری حاد قلبی ندارند.

در مورد گزینه‌های ذکر شده در بالا می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید تا مورد معاینه قرار بگیرید و او تصمیم بگیرد آیا جراحی ایمپلنت برای شما مناسب است یا نه. البته همانطور که در بالا توضیح داده شد، اگر شما یک یا چند دندان آسیب دیده در دهان دارید، می‌توانید با کاشت ایمپلنت این آسیب‌دیدگی را به کل از بین ببرید.

مراحل ایمپلنت دندان

۱- مشاوره قبل از انجام ایمپلنت

اولین مرحله در انجام کاشت ایمپلنت این است که با پزشک خود مشورت کنید تا مراحل کاشت ایمپلنت دندان را به طور کامل به شما توضیح دهد. در طول این مشاوره پزشک بررسی جامع و کاملی از دهان و دندان شما انجام می‌دهد. همچنین شاید شما به رادیوگرافی اشعه ایکس از دهان هم نیاز داشته باشید. بعد از انجام معاینات اولیه، پزشک یک برنامه زمان‌بندی شده برای کاشت ایمپلنت به شما می‌دهد. این برنامه با توجه به نیاز به پیوند استخوان ارائه داده می‌شود.

مراحل ایمپلنت دندان - مطب دکتر جهاندیده در شهر رشت

۲- کشیدن دندان آسیب دیده

اگر برای کاشت ایمپلنت به دکتر مراجعه کنید در قدم اول دندان آسیب دیده را از دهان خارج می‌کند. این کشیدن دندان باید همراه با بی‌حسی انجام شود و این کار اصولاً روش خاصی دارد. اگر فک شما استخوان مناسبی برای کاشت ایمپلنت نداشته باشد دکتر جراح مقداری از استخوان ران یا چانه را به استخوان فک پیوند می‌دهد. همان طور که بیان شد این کار تنها در زمانی انجام می‌شود که استخوان مناسبی برای کاشت در فک شما وجود نداشته باشد. تیم پزشکی دکتر جهاندیده در رشت پس از تمام شدن فرآیند جوش خوردن استخوان، ایمپلنت‌های فلزی دندان را در فک قرار می‌دهند. این ایمپلنت‌ها معمولاً به استخوان وصل می‌شوند تا از استحکام بیشتری برخوردار باشند.

۳- انجام پیوند استخوان در صورت نیاز

اگر فک شما استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت نداشته باشد، نیاز به پیوند استخوانی خواهید داشت. قبل از اینکه فک برای اولین کاشت ایمپلنت آماده شود ۴ الی ۱۲ ماه زمان برای جوش خوردن این پیوند استخوان نیاز است. این زمان برای ترمیم استخوان لازم است.

۴- کاشت ایمپلنت دندان

در این مرحله شما برای کاشت ایمپلنت آماده می‌شوید. یک پیچ به استخوان فک شما وارد می‌شود و این پیچ به عنوان یک لنگر برای تمام پروتز عمل می‌کند. پس از کاشت ایمپلنت در استخوان، زمان لازم برای بهبود کامل فک پایین ۵ ماه می‌باشد. برای بهبود کامل فک بالا ۷ ماه زمان نیاز است. هرگاه دهان شما بهبود کامل خود را پیدا کرد. شما برای مرحله بعدی آماده می‌شوید.

۵- گذاشتن تاج موقت (healing cap)

پس از اتصال کامل ایمپلنت‌ها به استخوان دهان، وارد مرحله بعدی از مراحل کاشت ایمپلنت دندان می‌شوید. این مرحله به هیلینگ کپ معروف است. برای بهبود مناسب بافت لثه به نحوی اصولی، نیاز است تا دکتر دندان‌پزشک هیلینگ کپ را بر روی ایمپلنت قرار دهد. هیلینگ کپ یک قطعه فلزی است که لثه‌ها را از ایمپلنت‌ها دور نگه می‌دارد. این قطعه فلزی چیزی بین ۱۰ الی ۱۴ روز در دهان باقی خواهند ماند. بعد از این مرحله نیاز است که دکتر قطعه فلزی را حذف کند و مرحله بعدی انجام شود.

همچنین شما می‌توانید مطالب مفیدی در زمینه ایمپلنت فوری و مزایای ایمپلنت را در وب‌سایت دکتر جهاندیده متخصص پروتز ثابت و فلوشیپ ایمپلنت و لیزر مطالعه کنید.

انجام مراحل ایمپلنت دندان - مطب دکتر جهاندیده در رشت

۶- قرار دادن Abutment در ایمپلنت دندان

Abutment یک بخش کوچک است که به ایمپلنت پیچ می‌شود و کارکرد آن پشتیبانی از تاج است. پس از آن یک تاج به صورت موقت کار گذاشته می‌شود. در این زمان بافت دهان شما در حال بهبود است. این بافت به صورت طبیعی در اطراف دندان مصنوعی شما شکل می‌گیرد. برای بهبود کامل به ۴ الی ۶ هفته زمان نیاز دارید.

۷- گذاشتن تاج دائمی

آخرین مرحله از مراحل ایمپلنت دندان، قرار دادن تاج است. تاج‌ها بخش‌های بسیار مهمی از دندان‌ها هستند که می‌توانند به داخل abutment پیچ شوند یا در جای خود چسبیده شوند. هرچند چسباندن تاج‌ها بهتر و اصولی‌تر از پیچ کردن‌ آن است چرا که سوراخ پیچ در برخی از زاویه‌ها قابل مشاهده خواهد بود.

تاج‌های قابل جابه‌جایی: دندان‌های مصنوعی قابل جابه‌جایی، دندان‌های سفیدی‌اند که با مواد پلاستیکی صورتی رنگ برای شبیه‌سازی دندان و بافت لثه مورد استفاده قرار می‌گیرند. دندان‌های مصنوعی به صورت معمول روی یک قالب فلزی سوار می‌شوند؛ یعنی شما برای تمیز کاری روزانه آن را می‌توانید از دهان خود خارج سازید.

تاج‌های ثابت: این نوع تاج همان طور که از اسمش پیداست ثابت است و دندان مصنوعی با پیچ به abutment وصل می‌شود یا روی آن چسبانده می‌شود. این تاج‌ها از تاج‌های قابل جابجایی استحکام بیشتری دارند و ثابت‌اند یعنی شما نمی‌توانید برای تمیز کاری روزانه آن را از دهان خارج سازید. معمولاً کاشت ایمپلنت دندانی با فاصله چند هفته‌ای یا چند ماهه انجام می‌شود. باید بدانید که مراقبت از ایمپلنت مانند مراقبت از دندان طبیعی است. شما باید ۲ الی ۳ بار در روز مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. همچنین امکان استفاده از دهان‌شویه‌ غیرالکلی پس از انجام ایمپلنت وجود دارد.

سخن پایانی

مطب دکتر جهاندیده متخصص پروتز ثابت و فلوشیپ ایمپلنت و لیزر در شهر رشت با سال‌ها تجربه آماده خدمت‌رسانی به شما هم‌میهنان عزیز می‌باشد. همه نیاز‌های شما در یک مکان و با یک تیم حرفه‌ای انجام می‌شود.

این پست چه قدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید!

متوسط امتیازات / ۵٫ تعداد نظرات:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید