آیا کامپوزیت دندان در دوران بارداری خطرناک است؟
30 مارس

کامپوزیت دندان در بارداری مشکل ساز است؟ برخی از مادران در دوران بارداری تصمیم می‌گیرند تا لبخند خود را زیباتر کنند. به همین دلیل در دوران بارداری تصمیم به کامپوزیت دندان‌های خود می‌گیرند. همه چیز در این دوران بارداری باید تحت کنترل پزشک و با مراعات باشد. در نتیجه حتما باید برای انجام کامپوزیت دندان ابتدا با متخصصین دندانپزشک و زنان خود مشورت کنید. همچنین با افزایش مطالعه خود، آگاهی خود را در این زمینه ارتقا دهید.

کامپوزیت ونیر، روشی برای روکش دندان‌هاست که از رزین سفید تهیه شده است. این روکش توسط دندانپزشک مستقیما روی دندان‌های فرد شکل داده خواهد شد. سپس با استفاده از چسب‌هایی که به شدت قوی هستند، روی دندان‌ها فیکس می‌شوند.

امروز در این مقاله از وب سایت دکتر یوسف جهاندیده قصد داریم تا شما را با مفهوم ونیر کامپوزیت و در دوران بارداری آشنا کنیم. همچنین در انتهای مطلب به این نتیجه نیز خواهیم رسید که آیا می‌توان در دوران بارداری کامپوزیت کرد یا خیر.

دکتر یوسف جهاندیده، از بهترین متخصصان دندان پزشکی و ایمپلنت در رشت هستند. برای دریافت نوبت ویزیت از جناب دکتر یوسف جهاندیده، متخصص پروتز ثابت و فلوشیپ ایمپلنت و لیزر، می‌توانید با شماره تلفن ۰۱۳۳۳۲۳۷۱۱۶  و یا ۰۱۳۳۳۲۳۳۷۹۰ تماس گرفته و نوبت بگیرید.

شما عزیزان می‌توانید با مطالعه مقاله انواع ایمپلنت و بهترین مرکز ایمپلنت در رشت با انواع مختلفی از ایمپلنت دندان در رشت آشنا شده و اطلاعات بیشتری کسب کنید. اگر سوالی در این زمینه داشتید نیز می‌توانید از طریق شماره تلفن‌های درج شده در مطلب، پاسخ خود را دریافت نمایید.

کامپوزیت ونیر چیست؟

روش‌های مختلفی امروزه برای روکش کردن دندان‌ها به کار گرفته می‌شود. یکی از این روش‌ها، کامپوزیت است. کامپوزیت دندان روشی از روکش دندان است که در آن روکش‌هایی آماده برای هر دندان توسط دندانپزشک فیکس می‌شود. در این روش از رزین سفید استفاده شده است. این روکش توسط دندانپزشک مستقیما روی دندان‌های فرد شکل داده خواهد شد. سپس با استفاده از چسب‌هایی که به شدت قوی هستند، روی دندان‌ها فیکس می‌شوند.

این روکش‌ها توسط دندانساز در لابراتوار در رنگ‌های مختلف تولید نمی‌شوند. بلکه دندانپزشک شما مواد آن را روی دندان‌های شما شکل می‌دهد. بنابراین نتیجه‌ی کار تا حد زیادی به سلیقه او وابسته است. هر بیمار می‌تواند بر اساس سلیقه خود رنگ مورد نظر خود را برای کامپوزیت دندان انتخاب کند. گاهی این رنگ‌ها مشابه دندان‌های اصلی است. گاهی نیز با دندان‌های اصلی فرد تفاوت رنگ مشهودی دارد.

روکش‌های کامپوزیت دارای عمر ۱۰ ساله هستند. اما ممکن است در این دوران ۱۰ ساله نیز خراش‌هایی روی آن ایجاد شود. به همین دلیل است که هزینه آن معمولا در مقابل لمینت سرامیکی و یا دیگر روش‌های روکش دندان پایین‌تر است. روکش دندان کامپوزیت آسیب کمی به دندان‌های اصلی رسانده و سلامت فرد را عموما به خطر نمی‌اندازند.

از عوارض این روش ترمیمی دندان، افزایش حساسیت دندان‌هاست. از طرف دیگر، ممکن است این روکش‌ها تطابق کاملی با رنگ دندان‌های شما نداشته باشد. به همین دلیل انتخاب رنگ ممکن است برای شما تا حدی دشوار باشد. اگر روکش کامپوزیت به هر دلیلی دچار آسیب شد، باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا آن را اصلاح کند. اما عموما چنین مشکلی برای لمینت‌های سرامیکی پیش نمی‌آید. همچنین تیره شدن کامپوزیت ونیر با گذشت زمان از اساسی‌ترین معایب آن است. همچنین زودتر نیز دچار لکه خواهد شد. هر فرد می‌تواند از کامپوزیت دندان خود حدود ۷ تا ۱۰ سال استفاده کند. اما بعد از اینکه این زمان به اتمام رسید، باید آن را کاملا برداشته و مجددا از نو کامپوزیت کرد.

انجام کامپوزیت دندان در دوران بارداری

انجام کامپوزیت دندان در دوران بارداری

برخی از روش‌ها در ماه‌های مشخصی از بارداری پیشنهاد نمی‌شوند. به عنوان مثال، سفید کردن دندان‌ها در سه ماه اول بارداری مناسب نیست. اما روکش‌های دندان عموما آسیبی به مادر و جنین نمی‌زنند. به همین دلیل ممانعتی برای انجام آنها وجود ندارد. البته هر مادر بسته به شرایط فیزیکی خود و جنین باید ابتدا با متخصص خود صحبت کند.

اصلی‌ترین نگرانی دندانپزشک و مادر در این خصوص این است که ترکیبات شیمیایی حاصل از امور دندانپزشکی به جنین برسد. در روش کامپوزیت و حتی لمینت‌های سرامیکی گاهی از روش‌های بیهوشی و یا بی‌حسی‌های موضعی استفاده می‌شود. به همین دلیل افراد نگرانند که این داروی بیهوشی یا بی‌حسی به جنین برسند. چرا که آنها قطعا برای این دوران خطرناک خواهند بود.

اصلی‌ترین ماده بی‌حسی که در دندانپزشکی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، لیدوکائین است. خوشبختانه بر اساس آزمایشات متفاوتی که روی این ماده در دوران بارداری انجام شده، متخصصین به این نتیجه رسیده‌اند که لیدوکائین برای مادر و جنین بی‌ضرر است. بنابراین مادران می‌توانند با خیال راحت در دوران بارداری برای کامپوزیت دندان به دندانپزشکی مراجعه کنند.

هزینه کامپوزیت دندان در سال 1400

هزینه کامپوزیت دندان در سال ۱۴۰۰

همانطور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، هزینه کامپوزیت دندان در مقایسه با روش‌هایی همچون لمینت سرامیکی معقول‌تر است. البته لمینت در مقابل کامپوزیت از مزایای دیگری برخوردار است. به عنوان مثال، عمر مفید لمینت سرامیکی ۲۵ سال است. جنس آن نیز از سرامیک است و استحکام بیشتری دارد. در نتیجه دیرتر آسیب می‌بیند اما هزینه آن کمی بیشتر است.

لمینت و کامپوزیت تفاوت‌های اساسی دیگری نیز با یکدیگر دارند. لمینت سرامیکی یا پرسلن ونیر ماده‌ای همرنگ دندان‌هاست که برای ترمیم از آنها استفاده می‌شود. این ماده از قبل آماده است و به سلیقه دندانپزشک روی دندان کشیده نمی‌شود. یعنی توسط دندان‌ساز در لابراتوار تولید می‌شود. سپس دندانپزشک آن را روی دندان‌های بیمار قرار می‌دهد. بدشکلی‌ها و نامرتبی‌های دندان‌ها با استفاده از لمینت سرامیکی از بین می‌روند. به عبارت بهتر، لمینت این نامرتبی‌ها را اصلاح می‌کند.

شما عزیزان می‌توانید بهترین کامپوزیت و لمینت را در دوران بارداری و یا خارج از آن توسط دکتر یوسف جهاندیده تجربه کنید. به همین منظور می‌توانید با شماره تلفن‌های موجود در ابتدای مطلب تماس گرفته و نوبت خود را دریافت کنید.

انجام کامپوزیت در بارداری در رشت توسط دکتر یوسف جهاندیده

روکش دندان به روش کامپوزیت دقیقا مثل کاشت ناخن است. اما لمینت دندان شبیه ناخن مصنوعی عمل می‌کند. شکل دهی روکش دندان در روش لمینت در لابراتوار و با دستگاه‌های خاص صورت می‌گیرد. از آنجا که شما هزینه بالایی برای آن می‌کنید، باید به متخصصی مراجعه کنید که در کنار قیمت مناسب، این روکش را با بالاترین کیفیت برای شما فیکس کند.

اما کامپوزیت مثل کاشت ناخن است. شکل دهی آن به سلیقه دندانپزشک مستقیما وابسته است. به همین دلیل است که باید قبل از مراجعه به دندانپزشک نمونه کارهای او را ملاحظه کنید. در این صورت می‌توانید از سلیقه او مطمئن شده و لبخند خود را به او بسپارید.

پیشنهاد ما به شما برای تمام این موارد، مراجعه به دکتر یوسف جهاندیده واقع در رشت می‌باشد. مطب دندانپزشکی دکتر یوسف جهاندیده در رشت با دارا بودن تجهیزات مدرن و به‌روز، در طی این سال‌ها خدمات شایان توجهی را به مراجعه کنندگان عزیز عرضه نموده است. کلیه لوازم مصرفی کلینیک دندانپزشکی ایشان مطابق استانداردهای جهانی و توسط دستگاه‌های پیشرفته، استریل می‌شوند و مراجعه کنندگان محترم می توانند نظارت مستقیم بر روند استریلیزاسیون داشته باشند.
همچنین در این کلینیک دندانپزشکی از بهترین مواد دندانپزشکی روز دنیا و بهترین برندهای موجود در بازار استفاده می شود و همیشه ارائه خدمات و مواد با کیفیت، مهم ترین هدف این کلینیک بوده است.

در صورت نیاز به مشاوره برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش ایمپلنت اوردنچر و گرفتن نوبت برای انجام ایمپلنت اوردنچر توسط دکتر یوسف جهاندیده در رشت لطفا با ما تماس بگیرید. همچنین برای دریافت نوبت ویزیت از جناب دکتر یوسف جهاندیده، متخصص پروتز ثابت و فلوشیپ ایمپلنت و لیزر، می‌توانید با شماره تلفن ۰۱۳۳۳۲۳۷۱۱۶  و یا ۰۱۳۳۳۲۳۳۷۹۰ تماس گرفته و نوبت بگیرید.

این پست چه قدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید!

متوسط امتیازات ۰ / ۵٫ تعداد نظرات: ۰

به عنوان اولین نفر نظرتو بگو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید