ایمپلنت چیست و چند جلسه به طول می‌انجامد؟
19 مارس

مزایای ایمپلنت دندان چیست؟ چرا باید ایمپلنت کنیم؟ امروزه علی‌رغم پیشرفت‌های بسیار خدمات مراقبت از دندان، هر ساله تعداد کثیری از ایرانیان دندان‌های خود را از دست می‌دهند. بهترین روش برای تکمیل دندان‌های از دست رفته آنها ایمپلنت دندان است. از این روش برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته یا اصطلاحا کاشت دندان استفاده می‌کنند. این روش بسیار مناسب است. نکته بسیار مهم در ایمپلنت این است که ماندگاری زیادی دارد و مثل دندان‌های طبیعی خراب نمی‌شود. بلکه تا سال‌ها سالم می‌ماند.

در ادامه با دکتر یوسف جهاندیده همراه باشید تا تمام ابعاد و مزایای جراحی ایمپلنت دندان را بررسی کنیم.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان یک روش برای  کاشت دائمی دندان است که در آن ایمپلنت جایگزین ریشه دندان می‌شود. ایمپلنت یک پایه محکم ایجاد می‌کند که ثابت یا قابل جابجایی است. همچنین با دندان‌های شما سازگاری دارد. این قطعه که در لثه جایگذاری می‌شود از جنس تیتانیوم خالص است. در نتیجه با بدن انسان سازگاری دارد. شکل آن به صورت یک میله باریک است که تا استخوان فک فرو می‌رود. سپس به محکم‌ترین روش بست می‌شود. گاهی انجام این عمل تنها راه برای داشتن دندان محسوب می‌شود. البته بهترین و مطمئن‌ترین را نیز هست.

 انواع ایمپلنت دندان

اندوستیال

این نوع از ایمپلنت به نوعی گفته می‌شود که درون استخوان قرار نصب می‌شود. این روش جدیدترین و بهترین روش محسوب می‌شود و نتایج مطلوب و محکم‌تری را به جای می‌گذارد.

ساب پریوستیال

ساب پریوستیال ایمپلنتی است که روی استخوان و زیر بافت لثه قرار می‌گیرد که امروزه استفاده از آن بسیار کاهش یافته است.

مزایای ایمپلنت دندان

  • یکی از مهم‌ترین مزایای ایمپلنت دندان بازگشت زیبایی به صورت و دهان است که این به دلیل شباهت بسیار زیاد این دندان‌ها، به دندان‌های طبیعی فرد است.
  • مزیت دیگر این روش درمانی ماندگاری و استحکام آن است. از آنجایی که این دندان‌ها به صورت دائمی به استخوان فک متصل می‌شوند و جنس بسیار باکیفیتی دارند، نتایج بسیار مثبتی بر جای می‌گذراند. این روش لق زدن دندان یا جلوگیری از قدرت تکلم را ندارد. پس باعث می‌شود فردی که از آن استفاده می‌کند با اعتماد به نفس کامل به فعالیت‌های عادی خود ادامه دهد.
  • از مزایای اصلی ایمپلنت دندان این است که جزئی از دهان هستند. یعنی هیچگاه دچار خرابی یا از دست رفتن ظاهر نمی‌شوند.
  • برخلاف دندان‌های مصنوعی نیازی به هیچگونه ابزار یا دندان اضافی برای پشتیبانی ندارند و به تنهایی از  خود حمایت می‌کنند.
  • طول عمر ایمپلنت بسیار زیاد است و با ماندگاری بالای خود باعث می‌شود شخص تا آخر عمر خود از آن استفاده کند.
  • هیچ آلودگی ندارند و برای افراد عادی عوارضی را به وجود نمی‌آورند. به مراقبت‌های خیلی سخت و تجهیزات درمانی بعد از عمل احتیاجی ندارند.
  • مراحل انجام عمل درد یا سختی خاصی ندارد و به راحتی انجام می‌شود. همچنین بعد از کاشت ایمپلنت، مطمئن خواهید بود که دندان شما هیچگاه درد نمی‌گیرد یا آسیب شیمیایی نمی‌بیند.

مراقبت‌های قبل از عمل ایمپلنت دندان

مراقبت‌های قبل از عمل ایمپلنت دندان

در جلسات اول باید به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید تا علاوه بر آشنایی و ارائه راه‌حل درمانی، با او در مورد ایمپلنت‌های دندان مشورت کنید.  یک دندانپزشک حرفه‌ای پرونده درمانی برای شما تشکیل می‌دهد و تمام اطلاعات شما و پیشنهادات خود را در آن یادداشت می‌کند. به خاطر داشته باشید که مشاوره دقیق با دندانپزشک و صحبت با وی تاثیر زیادی بر روی موفقیت درمان شما دارد.

آزمایش‌های پزشکی و دندانپزشکی لازم مثل عکس‌های رادیولوژی تجویز می‌شود که شما باید آنها را به صورت کامل انجام دهید. دندانپزشک بعد از معاینه و اطمینان کامل از سلامت عمومی شما، پزشک عکس‌ها را بررسی می‌کند تا مواردی مثل ضخامت استخوان، محل عبور اعصاب و سینوس‌ها را بررسی کند تا محل دقیق ایمپلنت دندان مشخص شود.

در آخرین مراحل قبل از عمل دندانپزشک با شما در مورد نقطه نظرات خود صحبت می‌کند و برای شما وقت تعیین می‌کند. همچنین نکاتی را در مورد قبل، بعد و حین کاشت ایمپلنت به شما تذکر می‌دهد که حتما باید به آنها توجه کنید.

فرایند جراحی ایمپلنت دندان

مدت زمان انجام عمل به تعداد ایمپلنت‌ها،  پیچیدگی‌ها و تخصص پزشک بستگی دارد. به همین دلیل برای هر کس متفاوت است. ممکن است عمل یک جلسه طول بکشد یا اینکه برای انجام آن چندین جلسه در نظر گرفته شود. این موارد به پزشک مربوط است و نیازی نیست خود را نگران آن کنید.

مراحل انجام ایمپلنت دندان

  1. ابتدا بی‌حسی موضعی بر روی محل انجام جراحی انجام می‌شود تا درد حین جراحی کاملا از بین برود. خوبی این عمل این است که شما در حین آن بیدار هستید و فرایند آن را می‌بینید. ممکن است قبل از عمل به شما یک داروی آرامبخش داده شود تا دچار اضطراب نشوید.
  2. بعد از بی‌حسی دندانپزشک یک سوراخ بر روی لثه شما ایجاد می‌کند که تا فک شما ادامه پیدا می‌کند و البته استخوان فک هم سوراخ می‌شود. قطر این سوراخ بسیار کم است و تنها برای قرار دادن ایمپلنت ایجاد می‌شود.
  3. بعد دندانپزشک با استفاده از ابزار مخصوص خود ایمپلنت را در محل مورد نظر نصب می‌کند و کاملا آن را محکم می‌کند.

عمل ایمپلنت ممکن است یک جلسه یا چند جلسه طول بکشد. در یک روش ابتدا زیر لثه کار گذاشته می‌شود و سپس دندان اصطلاحا روی آن سوار می‌شود؛ و در تکنیک بعدی ابتدا زیر لثه کار گذاشته می‌شود. چند ماه بعد، پس از بهبود لثه مرحله دوم یعنی کارگذاشتن دندان که سبک‌تر است انجام می‌شود. خود جراحی ایمپلنت ممکن است چند جلسه بسته به تراکم استخوان فک، تعداد ایمپلنت‌ها، جنس لثه و نوع ایمپلنت، به و طول بیانجامد. به طور کُلی فرایند ایمپلنت گذاری احتمالا چند ماه طول خواهد کشید که در این صورت باید برای نتیجه خوب صبور باشید.

در شرایطی می‌توان کشیدن دندان و ایمپلنت را در یک جلسه انجام داد اما همیشه نه. گاهی اوقات دندانپزشک بین این دو عمل ۴ تا ۶ ماه فاصله می‌اندازد تا لثه کاملا ترمیم شود. همچنین باید گفت که در مواردی ممکن است عمل ایمپلنت تحت بی‌هوشی انجام شود که در این حالت فرد متوجه درد عمل نشود.

مراقبت‌های بعد از جراحی ایمپلنت دندان

بعد از اینکه جراحی ایمپلنت دندان انجام شد، لازم است برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی و همچنین برای موفقیت عمل، یک سری نکات رعایت شوند که احتمالا دندانپزشک آنها را به شما یادآوری می‌کند اما ما نیز در اینجا به این نکات می‌پردازیم.

بعد از انجام عمل ایمپلنت، می‌توانید به خانه برگردید و هیچ مشکلی برای انجام فعالیت‌های روزانه مثل رانندگی ندارید. اما لازم است مقداری استراحت کند تا اثر بی‌حسی دهان شما کاملا از بین برود. ممکن است بعد از اتمام بی‌حسی به مسکن‌های ضعیفی احتیاج داشته باشید که دندانپزشک آنها را برای شما تجویز می‌کند.

اگر در هنگام جراحی تحت بی‌هوشی قرار داشته‌اید بهتر است تا ۲۴ ساعت یک نفر  مراقب شما باشد.

در چند روز بعد از ایمپلنت که در حال استراحت هستید از غذاهای نرم استفاده کنید و سعی کنید کمتر به دندان ایمپلنت شده خود فشار وارد کنید. تا زمانی که بی‌حسی کاملا برطرف نشده غذا و نوشیدنی گرم مصرف نکنید؛ چراکه ممکن است متوجه داغی آن نشوید و دهان خود را بسوزانید.

از مسواک زدن تا ۲۴ ساعت پرهیز کنید اما بعد از آن همیشه با مسواک و نخ دندان سلامت دندان‌های خود را حفظ کنید.

مراقبت‌های بعد از جراحی ایمپلنت دندان

خطرات و عوارض ایمپلنت دندان

ممکن است ایمپلنت دندان عوارض کوچک و بزرگی را برای شما به وجود بیاورد. توصیه می‌کنیم برای پیشگیری و به حداقل رساندن آنها دندانپزشک معتبر انتخاب کنید، نکات قبل و بعد از عمل را کاملا رعایت کنید و بعد از عمل به طور مرتب دندان و دهان خود را چک کنید. برخی از عوراض ایمپلنت شامل:

ممکن است بعد از جراحی تورم و درد داشته باشید که طبیعی است و سریع بهبود می‌یابد. می‌توانید برای اینکه راحت‌تر باشید از مسکن‌های سبک مثل ایبوبروفن استفاده کنید.

ممکن است اگر دندانپزشک تخصص کافی نداشته باشد، با آسیب به عصب‌های لثه بی‌حسی موقت یا دائمی قسمتی از لثه را داشته باشید.

اگر ایمپلنت به درستی وارد استخوان فک نشود ممکن است تا حدودی شل باشد. در این صورت عمل باید دوباره انجام شود.

هزینه ایمپلنت دندان

در رابطه با هزینه ایمپلنت دندان باید گفت که این مورد به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر به مطب دندانپزشک مراجعه کنید، بعد از بررسی دندان‌ها به شما گفته می‌شود که هزینه دقیق ایمپلنت چه مبلغی می‌‌باشد. به طور کلی با توجه به نوع ایمپلنت، تخصص دندانپزشک، کلینیک درمانی و کمپانی سازنده آن هزینه ایمپلنت دندان بین ۳ تا ۷ میلیون تومان است که برای هر شخص متفاوت است. توجه داشته باشید که ایمپلنت‌ها انواع مختلفی دارند و جنس‌های مرغوب و بی‌کیفیت آنها موجود است؛ بنابراین نوسان قیمت آنها تقریبا بالاست.

دکتر یوسف جهاندیده بهترین دندانپزشک رشت در حال حاظر می‌باشند که با سال‌ها تجربه و تخصص خود هر گونه جراحی ترمیمی و زیبایی دندان‌ها را با کمترین هزینه برای شما اجرا می‌کنند. ایشان با دارا بودن مدارک تخصصی از معتبرترین مراکز ایران و جهان (آمریکا) بهترین گزینه برای ایمپلنت دندان‌های از دست رفته شما می‌باشند.  شما عزیزان می‌توانید برای دریافت نوبت ویزیت و مشاوره با دکتر جهاندیده، از طریق بخش تماس با ما با مطب ایشان تماس برقرار کنید.

سلامت و خوشحال باشید.

این پست چه قدر مفید بود؟

برای امتیاز دهی روی ستاره ها کلیک کنید!

متوسط امتیازات ۲ / ۵٫ تعداد نظرات: ۱

به عنوان اولین نفر نظرتو بگو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس بگیرید