مفصل گیجگاهی فکی (TMJ )

 

این عضو از بدن از سر مفصل (کندیل)و حفره مفصلی (فوسا)، دیسک مفصلی و لیگامان ها تشکیل شده است. مفصل گیجگاهی فکی به منزله مرکز فعالیت های سیستم جونده است. حرکت این مفصل به وسیله عضلات جونده، فکی و عضلات کمکی انجام می گیرد. باید این مطلب را یادآور شد که هر نوع حرکت فک پایین توسط عضلات و اعصاب کنترل می شوند. ویژگی اصلی این مفصل، فعالیت همزمان و یکسان مفصل های چپ و راست هنگام باز و بسته شدن دهان است، یا به عبارت دیگر هر نوع حرکتی در مفصل یک طرف به همراه حرکتی متقابل در طرف دیگر است.

پس هر گونه جابه جایی یا آسیب دیدگی مفصل در یک طرف موجب درگیر شدن طرف مقابل نیز می شود. در این حالت همواره شکایت بیمار با وضعیت موجود مطابقت نداشته و ممکن است از طرفی که مفصل آسیب بیشتری دیده شکایت کمتری داشته باشد. از عوامل تاثیرگذار در عملکرد این مفصل، وضعیت دندان ها، شکل قوس دندان ها، ارتفاع و شکل آنها است.

طی زندگی و با مرور زمان موقعیت و ابعاد دندان، به علت جا به جایی و ساییدگی در حال تغییر هستند که نتیجه آن به دنبال تغییر عملکرد عضلات و فک هاست که در بیشتر افراد این تغییرات یکدیگر را جبران کرده و علایمی از بیماری را نشان نمی دهند. اما در برخی موارد به خصوص هنگام ایجاد تغییری ناگهانی در رابطه دندان ها با یکدیگر یا فک ها یا استرس شدید، امکان بروز گرفتگی عضلات (اسپاسم) یا سایر مشکلات عصبی عضلانی وجود دارد. صداهای مفصلی هنگام باز و بسته کردن دهان از علایم اولیه بروز مشکلات مفصل گیجگاهی فکی هستند.

این صداها در شروع بیماری به صورت واضح هنگام باز کردن و گاهی هنگام بستن دهان یا هر دو حالت به گوش می رسند، با پیشرفت بیماری، وضوح صداها کم شده اما تعداد آنها افزایش می یابد. معاینه این بیماران با هدف تشخیص دقیق و تعیین وجود عوامل مختلف و سایر اعضای آسیب دیده انجام می گیرد.

 

آسیب دیدگی و وابستگی آن با سایر اعضای بدن بررسی شده و در صورت وجود اختلالاتی در سایر اعضا نسبت به درمان آنها، بیمار به دیگر متخصصان ارجاع داده می شود. بیماران قبل از مراجعه به پزشک باید به عوامل تاثیرگذار تشدید یا بهبود وضعیت و همچنین درد، وجود دندان قروچه یا فشردن بی هدف و دندان ها هنگام بیداری، نحوه تغذیه، شرایط روحی و میزان استرس توجه کافی داشته باشند.

در صورت وجود مشکلاتی از این قبیل، هم زمان با دندانپزشک بیمار تحت درمان توسط متخصص داخلی، مغز و اعصاب و گوش و حلق و بینی نیز قرار می گیرد.
عواملی كه منجر به اختلالات مفصلی می شود متعدد است و شامل ساییدگی و پارگی و التهاب و ورم مفاصل، ضربه، استرس، بعضی پلاك های دندانی و فشردن و ساییدن دندان ها روی یكدیگر است. درد در رابطه با اختلالات مفصلی می تواند از كم تا شدید متغیر باشد. این عارضه ممكن است موقت یا مزمن باشد.

 

علایم و نشانه های اختلالات مفصلی (TMJ)شامل:

▪ عدم توانایی جویدن غذاها یا حتی خوردن فقط غذاهای نرم

سایش شدید دندانها و دندان قروچه
▪ درد صورتی و حساسیت دندان ها و درد های فكی
▪ درد در داخل و اطراف گوش و اطراف چشم
▪ یك صدای «كلیك» یا حس تیز و دلخراش موقع باز كردن دهان و یا جویدن
▪ قفل شدن مفصل در باز و بسته كردن دهان مشكل ایجاد می كند
▪ سردرد که میتواند به شکل میگرن یا درد های بدون منشا خاص باشد
▪ گاز گرفتن ناصاف، زیرا یك یا بیشتر دندان ها تماس زودرس دارند.

افراد امكان دارد درد و حساسیت را حتی وقتی دهانشان را تكان نمی دهند هم احساس كنند، اما در بیشتر موارد درد و حساسیت با حركت دادن فك و یا جویدن بدتر می شود و نیز ناراحتی خسته كننده ای در فك و ماهیچه ها موقع برخاستن از خواب صبح ها وجود دارد كه به طور پیشرونده ای در سرتاسر روز بدتر می شود كه امكان دارد منجر به دندان قروچه شود.

● علل ایجاد مشکلات فکی (TMJ):

درد و حساسیت TMJ می تواند ناشی از علل مختلف باشد.
به طور نرمال، TMJ به فكین اجازه می دهد كه به راحتی باز و بسته شوند. فك پایین انتهای گردی دارد كه «كندیل» نامیده می شود كه داخل و خارج حفره مفصلی هنگام صحبت كردن، جویدن و خمیازه كشیدن سر می خورد.

اگر حركت TMJ در قسمت چپ و راست هماهنگ نباشد، درد و سایر علامت ها پیشرفت می كند. دیسكی كه فك پایین را از جمجمه جدا می كند می تواند از موقعیتش منحرف شود و یا امكان این كه كندیل جابه جا شده و از مفصل درآید نیز وجود دارد كه منجر به درد و عدم توانایی باز كردن دهان و فك به طور كامل می شود. یك گاز گرفتن نامناسب نیز می تواند به این جابجایی كمك كند.

درد TMJ می تواند نتیجه ای از ضربه به فكین باشد این ضربه حتی میتواند در سالهای خیلی دور اتفاق افتاده باشد. مثل ضربه توپ فوتبال به صورت یا سیلی محکم در یک دعوا یا تصادفات رانندگی. حتی خوابیدن به یک سمت از صورت به مدت صولانی نیز میتواند این مشکلات را ایجاد کند.
اضطراب و افسردگی طولانی مدت نیز می تواند منجر به براكسیسم (دندان قروچه) شود. باز کردن بیش از حد دهان نیز می تواند منجر به ایجاد درد شود.

طریقه درمان :

درمان مشکلات مفصل گیجگاهی فکی طیف وسیعی را در بر می‌گیرد که از یک درمان دارویی ساده تا جراحی مفصل متغیر است.
درمان‌هاي غيرتهاجمي اختلالات مفصل فکي-گيجگاهي
ماساژ درماني انگشتي (acupressure)
طب سوزني
فیزیوتراپی
ماساژ
اقدامات پروتزی که شامل ساخت وسیله محافظ شبانه میباشد

مداخله‌هاي دارويي

تزريق درون مفصلي کورتيکواستروييد يا داروي بي‌حسي و یا تزريق درون نقاط عضلاني-‌فاسيايي آغازگر درد

درمان دارويي:
استامينوفن
داروهاي ضداضطراب
بنزوديازپين‌ها
داروهاي شل‌کننده عضلاني مثل متوکاربامول
داروهاي ضدالتهابي غيراستروييدي مثل ایبو بروفن
داروهاي ضد افسردگي سه حلقه‌اي
روش‌هاي درمان فيزیوتراپی
بيوفيدبک
الترا سوند
طب سوزنی
گرما درماني سطحي يا عمقي

ورزش‌هاي درماني:
حرکت جانبي فک
حرکت جلو آوردن فک
بستن فک در برابر مقاومت
باز کردن فک در برابر مقاومت
ورزش بالا دادن زبان
تحريک الکتريکي عصب از راه پوست
مداخله‌هاي روان‌شناختی

شناخت-‌رفتار درماني
روش‌هاي آسوده‌سازي
کنترل استرس
نجویدن آدامس و غذاهای سفت مثل ته دیگ

درمان پروتزی (قرار دادن محافظ دندان‌ها)

سال‌ها است که قرار دادن محافظ دندان‌ها با استفاده از اسپلينت و تطابق دايمي مناسب دندان‌ها به عنوان درمان اصلي اختلال TMJ به کار مي‌رود

محافظ شبانه یا بایت پلن
بایت پلن (٬نایت گارد) یک وسیله متحرک که ازجنس زرین پلاستیکی شفاف ساخته می شود٬اغلب به گونه ای طراحی می شود تا همه سطوح اکلوزال وانسیزال دندان های فک بالا یا پایین را بپوشاند.به طور مکرر در درمان بیمارانی با اختلالاتTMJ وبیماری های مرتبط با آن مانند سردرد و درد گردن استفاده می شود.یک مزیت بایت پلن ها این است که یک راه تقریبا˝ آسان٬ارزان وغیرمضر فراهم می آورد تا تغییرات برگشت پذیری در اکلوژن ایجاد کنند. هدف درمانی بایت اسپلینت در واقع بهبود فانکشن عضلات فک وTMJ برای بهبود درد مرتبط با اختلالات این سیستم ها می باشد. اگر چه دلیل بسیار شایع برای تجویز بایت پلن وجود دندان قروچه می باشد.

محافظ شبانه از جنس رزین آکریلی
این وسیله فقط شبها مورد استفاده قرار میگیرد و با تداخل در کار عظلات باعث از بین رفتن اسپاسم عظلات شده و جلوی سایش دندانها را میگیرد.

نکاتی را که باید در هنگام استفاده از این وسیله به آنها توجه نمود:

شبهای اول به علت عادت نداشتن ممکن است در ابتدای خواب کمی مشکل ایجاد کند ولی مطمین باشید پس از چند با استفاده به آن عادت خواهید کرد.
اگر شبهای اول باعث درد در فک شما شد از آن استفاده نکنید و سریعا به دکتر خود اطلاع دهید.
در طی یک هفته به علت تغییر در طول عظلات تنظیم آن به هم خورده و باید مجددا چک شود کاهی تا چند با ر باید کنترل شود.
در طی روز باید وسیله را در محل مرطوب قرار دهید تا از تغییر شکل آن جلوکیری شود.میتوانید از وسایل نگهداری پلاکهای ارتودنسی استفاده کنید. جهت تمیز کردن روزانه با خمیر دندان و مسواک میتوان آن را تمیز نمود .جهت از بین بردن رنگهای چسبیده به آن از پنبه آغشته به سرکه استفاده کنید.هر هفته چند بار با قرص مخصوص ضد عفونی کننده فیتی دنت که از داروخانه ها میتوان تهیه نمود محافظ را تمیز کنید.

استفاده نکردن از این وسیله میتواند باعث ایچاد مجدد اسپاسم عضلات و در نتیجه بروز درد وسایش بر روی دندانها شود.

Call Now Buttonتماس بگیرید