دندانپزشكی زیبایی چیست؟

دنداپزشكی زیبایی علم و هنر بهبود ظاهر دندانهاست و در واقع بخشی از مراقبتهای دندانپزشكی است كه در نهایت منتهی به خلق و ایجاد یك لبخند زیبا و متعاقبا بهبود ظاهر فرد می شود.

سوالات متداول در خصوص زیبایی دندان

دندانپزشكی زیبایی چه كاری می تواند برای من انجام دهد؟

فراموش نكنید اولین كانون مورد توجه در برقراری یك ارتباط كلامی دهان و دندانها میباشد. وجود دندانهای تیره و بدرنگ ، ترمیم های ناموزون و غیر هماهنگ با رنگ و فرم دندانها ؛ وجود هر گونه فاصله بین دندانها ؛ نمایان شدن بیش از حد لثه هنگام خندیدن و یا بر عكس پنهان شدن دندانها پشت لب هنگام هنگام خندیدن ؛ دندانهای كوتا و پهن و یا باریك و بلند ؛ دندانهای با لبه های پریده و ترك خورده و مواردی از این دست ؛ می تواند به شدت در نحوه برداشت شخصی و قضاوت دیگران نسبت به شما در ارتباطات اجتماعی تان اثر بگذارد .

بنابراین داشتن یك لبخند سالم وزیبا می تواند منجر به افزایش اعتماد به نفس و ایجاد یك شخصت مثبت اجتماعی ﺩر فرد و نهایتا بهبود زندگی شخصی واجتماعی شما گردد .

میتوانید درباره طراحی لبخند (Smile design) به من توضیح دهید؟

بعد از اینكه مشخص گردید كه شما كاندید دندانپزشكی زیبایی هستید؛ اولین مرحله درمان زیبایی شما “آنالیز لبخند” تان وسپس طراحی یك لبخند مناسب و هماهنگ با فرم لب ها و دهان شما و خلق یك لبخند جدید میباشد.

طراحی لبخند یك پروسه تكنیكی ظریف و پیچیده می باشد كه نیازمند دانستن علم آن و تجربه و مهارت كافی می باشد.این یک علم است.یک دانش است که با خلاقیت هنرمندانه دندانپزشک زیبایی ترکیب و لبخندی زیبا و جذاب متناسب با چهره شما برایتان به ارمغان می آورد

اصطلاح «بازسازی لبخند» (Smile Makeover) بیانگر چه می باشد؟

بازسازی لبخند در برگیرنده تركیبی از روش ها و تكنیك های مختلف دندانپزشكی زیبایی جهت خلق یك لبخند بدون نقص و كامل برای شما است. این درمانها می تواند شامل سفید كردن (بلیچینگ)دندانها؛ اصلاح فرم خط لثه با لیزر؛ قرار دادن لامینت ونیر و روكش های تمام سرامیك باشد.

درمانهای دندانپزشكی زیبایی چه مواردی را شامل می شود؟

دندانپزشكی زیبایی دربرگیرنده طیف وسیعی از تكنیك ها و روش های گوناگون جهت بر طرف مشكلات زیبایی لبخند شماست. این موارد شام

 

* سفید كردن دندانها (بلیچینگ)

* ترمیم های هم رنگ دندان

* اصلاح موزون زوایا و لبه های دندان (ریکانتورینگ)

* لامینیت ونیر

* روكش و بریج های تمام سرامیك (بدون فلز)

* اصلاح و قرنیه سازی خط لثه

چگونه می توانم لبخند خود را ارزیابی كنم؟

جهت ارزیابی لبخند خود می توانید به پرسش های مطرح شده در مبحث “تست خود آزمایی زیبایی لبخند” و “آنالیز لبخند” مراجعه نمائید.

روكش ها و بریجهای زیبایی (تمام سرامیك) چه تفاوتهایی با انواع معمول خود دارند؟

تا همین اواخر تمام روكش ها و بریجهای دندانی به دو گونه سرامیكی- فلزی و طلا ساخته می شدند؛ این به معنی داشتن یك ساختار یا فریم فلزی می باشد كه جهت تامین استحكام كافی ضروری می نمود. در این حالت پوشاندن تیرگی این فریم فلزی به خصوص ﺩر لبه های روكش یعنی جایی كه محل تلاقی با لثه است بسیار مشكل و گاهی غیر ممكن می نمود. بدین جهت دندانپزشكان سعی داشتند این لبه را در زیر لثه قرار دهند. چیزی كه در نهایت منجر به ایجاد “نمای خط تیره ” یا تاتوی لثه می شد. در مواردی هم كه لثه تحلیل می رفت این وضع به صورت نا خوشایندتری یعنی نمایان شدن لبه فلزی روكش در مجاورت لثه ظاهر می گشت.

امروزه روكش ها و بریج های تمام سرامیك این مشكل زیبایی را حل كرده اند. بدین معنی كه با حذف كامل فلز از ساختار خود و با استفاده از سرامیك های بسیار مقاوم و مستحكم نما و ظاهری بسیار طبیعی بدون ایجاد هر گونه تیرگی در خط لثه ایجاد می نماید. جهت كسب اطلاع بیشتر از این روكش ها و سیستم بسیار متنوع آن به مبحث روكش ها و بریجهای زیبایی مراجعه كنید.

مزایای ترمیم های هم رنگ دندان (كامپوزیت) كدامند؟

ترمیم های هم رنگ دندان مواد تركیبی می باشند از مواد بسیار ریز میكروسكوپیك (و اخیراً در حد نانو ذرات) شیشه و سرامیك در یك زمینه رزینی كه قابلیت باند شیمیایی به ساختار مینا و عاج دندان را دارند. این تركیب منجر به مزایای ذیل می شود:

 

* از آنجایی كه كامپوزیتها به ساختار دندان اتصال شیمیایی دارند لذا جهت بازسازی و ترمیم های دندان به برداشت بیشتراز بافت دندان نیاز ندارند و استحكام اولیه دندان را در مقایسه با ترمیم های آمالگام ﺩر حد بیشتری تـأمین می كنند.

 

* در بازسازی و ترمیم، دندانها دارای نمای طبیعی و شبیه بافت مجاور خود هستند.

 

* می توانند به عنوان یك جایگزین درلامینت های سرامیكی برای زیبا سازی دندانهای جلو بكار روند.برای كسب اطلاعات بیشتر در این مورد به مبحث كامپوزیتها مراجعه كنید

آیا من می توانم دندانهای خود را سفید كنم؟

بطور عمده دو روش جهت سفید كردن دندانها استفاده می شود. سفید كردن در مطب با استفاده از مواد شیمیایی و نور لیزر یا LED و سفید كردن در خانه تحت نظارت دندانپزشك.

پس از كسب تجربه های فراوان ما روش سومی یعنی روش تركیبی را ما به شما پیشنهاد می تماییم. در این روش پروسه سفید كردن بطور هم زمان در مطب و خانه انجام می شود كه منجر به حصول نتیجه سریع تر و پایدارتر می شود. جهت كسب اطلاعات بیشتر به مبحث سفید كردن دندان ها مراجعه كنید.

منظور از لیفتینگ زیبایی لثه چیست؟

وجود یك لثه سالم و طبیعی؛ همچنین وجود یك خط لثه ای متقارن و موزون برای داشتن یك لبخند زیبا ضروری است. لثه ها به مثابه یك فریم برای دندانها می باشد كه آن را در بر می گیرد ووجود هارمونی بین آنها برای یك لبخند زیبا ضروری است. لیفتینگ زیبایی لثه یا ریكانتورینگ لثه عملی است كه با توجه وسعت آن با استفاده از رادیوسرجری یا لیزر یا جراحی روتین به منظور ایجاد یك خط لثه ای متقارن و هارمونیك با دندانها ایجاد می كند. جهت كسب اطلاعات بیشتر به مبحث لیفتینگ و كانتورینگ لثه مراجعه شود.

آیا هزینه های دندانپزشكی زیبایی زیاد است؟

دندانپزشكی زیبایی دربرگیرنده طیف وسیعی از تكنیك ها و آپشنهای درمانی مختلف است. بعضی از بیماران با توجه به وسعت و شدت مشكلات زیباییشان نیازمند درمانهای جامع و كاملتری هستند كه طبعأ خیلی ارزان نیستند. بعضی دیگر هم ممكن است نیازمند درمانهایی باشند كه در مقایسه با گروه قبل هزینه زیادی را در بر نمی گیرد. هزینه های دندانپزشكی زیبایی با توجه به شدت مشكل و نتیجه ای را كه از درمان انتظار داریم از هر فرد به فرد دیگری كاملا متغیر است.بهترین روش برای برآورد هزینه ها مراجعه حضوری و انجام مشاوررایگان با ما می باشد.

برای انجام كارهای زیبایی بر روی دندانهایم چه دندانپزشكی را انتخاب كنم؟

سؤال بسیار مهم و خردمندانه ای می باشد. برای كسب بهترین نتیجه مهم است كه سطح كیفی و مهارت و تجربه دندانپزشك درمانگر ارزیابی شود. لازم به یادآوری است كه تفاوت اساسی بین یك دندانپزشك خوب كه گمان میكند قادر به انجام دندانپزشكی زیبایی است و یك دندانپزشك زیبایی آموزش دیده كه هنرمندانه و با تسلط به این علم اقدام به این كار میكند وجود دارد.

اگر سلامت دندانها و زیبایی لبخندتان برایتان مهم است ضروری است كه این تفاوت را درك كنید.

انجام درست و اصولی روشهای  دندانپزشکی زیبایی نیازمند گذراندن دوره های جامع آموزشی بعد از فارغ التحصیلی از دانشكده دندانپزشكیی و تخصص دانشگاهی است و این مهم مستلزم گذراندن وقت؛ انرژی و هزینه فراوانی برای یك دندانپزشک زیبایی است.

دندانپزشکی زیبایی, تعلیم و آموزش دیده است تا چیزی را خلق كند و بیافریند تا آنكه چیزی را ترمیم و تعمیر كند.

بنابراین قبل از اقدام به انجام هر گونه درمانهای زیبایی با دقت دندانپزشك زیبایی خود را انتخاب و حتماً عكسهای قبل و بعد از درمانهای انجام شده توسط ایشان را درخواست كنید و توجه داشته باشید كه این عكسها در پرونده های بیماران ثبت شده باشد.

Call Now Buttonتماس بگیرید