سوالات متداول در خصوص دندان پزشکی عمومی

هر چند وقت یك بار به دندانپزشك مراجعه كنم؟

توصیه نامه آكادمی دندانپزشكی زیبایی آمریكا مراجعه هر ۶ ماه یكبار به دندانپزشك جهت چكاپ و تمیز كردن دندانها می باشد.چكاپهای دوره ای نقش بسیار مهمی در پیشگیری از پیشرفت پوسیدگی های دندانی و بیماریهای لثه دارند و درمانهای كم هزینه تر و كوتاه تری را به همراه خواهد داشت.

روند تشخیص و معاینه من در طی ویزیت به چه صورتی است؟

پس از اینكه در بدو ورود توسط مسئول پذیرش به گرمی مورد استقبال قرار گرفتید سابقه پزشكی و دندانپزشكی شما به دقت ثبت می شود سپس با دقیق ترین و پیشرفته ترین وسایل تشخیصی  ددانهای شما بررسی می گردد و بطور كامپیوتری ثبت می شود. در این مرحله در رابطه با مشكلات دندانی تان با شما گفتگو و نظرات شما به دقت شنیده می شود، سپس با توافق شما اقدام به تعیین طرح درمان و اجرای آن در ویزیت های بعدی می شود.

منظور از دنداپزشكی بدون درد چیست؟

دندانپزشكی بدون درد به كلیه مراحل درمانهای دندانپزشكی اطلاق می گردد كه در یك محیط عاری از هر گونه استرس وهمراه با اقدامات كنترل كننده درد صورت می گیرد. ما به شما نوید وجود شرایط فوق را در مطب می دهیم و در مورد درمانهایی كه نیاز به بی حسی موضعی ندارند با شما گفتگومی کنیم و با روشهای كنترل استرس دارد درمان را برای شما خوشایند می كنیم.

بیماری لثه چیست؟

بیماریهای لثه یا پریو دنتال به التهاب بافتهای اطراف دندان و نسوج نگهدارنده دندان اطلاق می شود و چنانچه بدون درمان رها شود منتهی به از دست دادن دندانها می گردد. آغازگر بیماریهای لثه باكتریهای موجود در پلاكهای میكروبی تجمع یافته در اطراف دندان می باشد.

تحقیقات نشان داده است عفونتهای دهان و دندان نقش بسزایی در سلامت عمومی بدن دارند و ارتباط تنگاتنگی بین بیماریهای لثه و قلبی وجود دارد.

برای جلوگیری از بوی بد دهان چه اقدامی باید كرد؟

بوی بد دهان یكی از موارد ناخوشایندی است كه فرد و اطرافیانش را موذب می كند و در ارتباطات اجتماعی شخص تاثیرنامطلوبی می گذارد. دلایل بوی بد دهان متعدد می باشد و هر شخصی ممكن است گاه گاهی به خصوص در اوایل صبح به آن دچار شود كه عامل اصلی آن بقایای میكروبی موجود بر روی زبان می باشد. بعضی از تحقیقات نشان داده اند كه مسواك زدن سطح رویی زبان تا ۷۰درصد بوی بد دهان را در افرادی كه علت دیگری جهت بوی بد دهان خود ندارند، كم می كند. توصیه های زیر راهكارهایی جهت جلوگیری از بوی بد دهان می باشد.

 

* حفظ بهداشت مطلوب دهان: روزانه ۲ بار دندانهای خود را با خمیر دندان و مسواك تایید مناسب مسواك بزنید. هر ربع فك باید حداقل ۳۰ ثانیه مسواك زده شود. از نخ دندان جهت تمیز كردن بین دندانها و حذف باقیمانده های غذایی استفاده كنید. در افرادی كه دارای بریجهای دندانی هستند از نخهای مخصوص تمیز كردن زیر بریج استفاده شود. مسواك خود را هر ۲ الی ۳ ماه یكبار تعویض كنید.

* لزوم انجام معاینات دوره ای: حداقل سالی ۲ بار توسط دندانپزشك خود ویزیت شوید و دندانهای خود راجرم گیری و تمیز كنید.

*استفاده از دهان شویه ها: استفاده مكرر از دهان شویه های حاوی فلوراید و تایید شده نه تنها باعث كاهش بوی بد دهان می گردد بلكه با كم كردن غلظت میكروبی دهان مستقیماً عامل ایجاد بوی بد دهان را كم می كنند.

*عدم استعمال دخانییات: سیگار كشیدن خود را ترك و یا به حداقل برسانید.

* در طول روز به طور مكرر آب بنوشید.

*از قرص ها و آدامس های بدون شكر و حاوی نعنا استفاده نمائید.

آیا می توانم دندان هایم را سفید تر كنم؟

روش های مختلفی جهت سفید كردن دندانها وجود دارد. سفید كردن در مطب تحت عنوان Office bleaching و سفید كردن در خانه Home bleaching و روش تركیبی.جهت اطلاعات بیشتر به سوالات متداول درباره سفید كردن دندانها مراجعه نمائید.

چنانچه بین دندانهایم فاصله وجود داشته باشد و یا دارای دندان تو رفته یا كوتاه تر باشم دندانپزشك چه اقدامی می تواند برایم انجام دهد؟

با كاربرد یكی از موثرترین تكنیكهای دندانپزشكی زیبایی یعنی قرار دادن لامینیت ونیر مشكلات فوق به نحو شگرفی از بین می رود. جهت اطلاعات بیشتر به سوالات متداول درباره لامینیت ونیر مراجعه نمائید.

آیا مسواك برقی مناسب تر از مسواك معمولی است؟

اینكه مسواك برقی موثرتر از مسواك معمولی باشد هنوز به طور قطعی از طرف مراکز دانشگاهی مستقل ثابت نشده است، اما آنچه مسلم است مسواك برقی بعلت داشتن سر كوچك تر و حركت دورانی یا رفت و برگشت سریع تر و بیشتر نسبت به مسواك معمولی در مدت زمان كمتری قادر به تمیز كردن دندانها می باشد. ما مسواك های برقی را بیشتر برای افراد سالخورده و یا كم توان و یا كسانی كه زمان كمتری راجهت مسواك زدن اختصاص می دهند توصیه می كنیم.

آیا استفاده از نخ دندان ضروری است؟

بعد از مسواك زدن باید برای تمیز كردن فواصل بین دندانها و زیر شیار لثه كه با مسواك به سادگی قابل دسترسی نیستند از نخ دندان استفاده كنید. مزایای استفاده از نخ دندان از همان روز اول استفاده آغاز می شود و امتیازات بسیاری برای لثه و دندانهای شما در بر دارد پس هر چه زودتر آغاز كنید بهتر است ! حتی اگر در آغاز استفاده احساس ناخوشایندی داشته باشید به این كار ادامه دهید زیرا به زودی تفاوت را احساس خواهید كرد.استفاده از نخ دندان را بخشی از عادات روزمره خود قرار دهید.

پلاك میكروبی چیست؟

پلاك میكروبی لایه ای سفید و چسبناك از پروتئین و باكتری ها ست كه بر سطح دندان تشكیل می شود. باكتریهای موجود در پلاك با قند موجود در غذاها تركیب شده و اسیدی تولید می كنند كه مینای دندان را تخریب كرده و آنها را مستعد پوسیدگی می كند مواد حاصل از سوخت و ساز باكتریهای موجود در پلاك همچنین موجب تحریك و ایجاد بیماری التهاب لثه یعنی ژنژیویت كه اولین مرحله بیماریهای لثه است می شود.

چه خمیر دندانی برایم مناسب تر است؟

تفاوت اشكاری بین برندهای مختلف تجاری خمیر دندانهای موجود در بازار نیست. چنانچه شما ضرورت خاصی نداشته باشید و دندانپزشك شما خمیر دندان ویژه ای را توصیه نكرده باشد، انتخاب یكی از خمیر دندانهای موجود كه حاوی فلوراید باشدو مورد تائید انجمن های دندانپزشكی معتبر و مراكز دانشگاهی باشد كافی است.

برای مراقبت لثه ای و بعد از جراحیهای پریو دنتال ما خمیر پارادونتاكس و چنانجه دارای دندانهای حساسی باشید خمیر دندان سنسودین را معرفی می كنیم.

حساسیت دندان به چه معناست؟

در دندانهای سالم عاج دندان به كمك لثه ها و لایه محكم مینای دندان محافظت می شود. وقتی مینای دندان از بین می رود یا هنگامی كه لثه ها بر اثر مسواك زدن محكم یا استفاده از مسواكی با الیاف بسیار زبر تحلیل می یابند، ممكن است عاج دندان نمایان شود. عاج دندان از تعداد بسیار زیادی مجاری میكروسكوپی به نام توبول عاجی تشكیل شده كه با اتاقك حاوی عصب مركز دندان یعنی پالپ دندان در ارتباط است. تمام این مجاری دارای منفذی در سطح بیرونی عاج هستند كه بدین طریق با عصب مركز دندان مرتبط می باشند. عریان شدن عاج سبب حساسیت دندان می گردد كه می تواند به صورت ناراحتی دندان به طور دائم یا پس از خوردن غذای سرد، نوشیدن مایعات سرد یا تنفس هوای سرد نمایان شود.

چه چیز سبب حساسیت دندان می شود؟

دلایل اصلی حساسیت دندان كه ناشی از تحلیل لثه و از بین رفتن مینای دندان می باشد عبارتند از:

 

* مسواك و مسواك زدن نامناسب:استفاده از مسواك های زبر و خشن و فشار و جهت نادرست مسواك زدن.

 

* استفاده از خمیر دندانهای با قدرت سایندگی بیش از اندازه و غیر استاندارد.

عواقب نمایان شدن عاج دندان و تحلیل لثه چیست؟

لثه ها مانند یك پوشش محافظ ریشه های دندان را می پوشانند؛ با تحلیل لثه ها، ریشه های زیرین دندانها بدون محافظ می مانند. به خاطر داشته باشید در صورتی كه عاج دندان نمایان شود حتی اگر احساس درد نداشته باشید تا پایان عمر بهبود نخواهد داشت. در صورت عدم رعایت بهداشت پیامد بعدی ایجاد و گسترش پوسیدگی ریشه دندان است كه بایستی حتماً درمان شود. از دست دادن مینای دندان یا تحلیل لثه ها باعث می شود عاج دندان بدون محافظ مانده و نسبت به دندان دارای مینای طبیعی نرم و دارای منافذ بیشتری شود. بنابراین دسترسی باكتریها به آن بسیار آسان تر و امكان گسترش پوسیدگی بیشتر است.

چگونه از دندانهای حساس جلوگیری كنیم؟

انتخاب مسواك مناسب: الیاف زبر مسواك های معمولی همراه شیوه نامناسب مسواك زدن می تواند باعث سایش یا تحلیل لثه ها شود. از مسواك دارای الیاف فوق العاده نرم با نوك گرد برای كمك به جلوگیری از آسیب دیدگی دندانها استفاده كنید. توصیه ما به شما مسواك Oral_B نوع Advantage sensitive می باشد.

 

* انتخاب خمیر دندان مناسب: از خمیر دندانهای مخصوص محافظت از دندانهای حساس استفاده كنید. این خمیر دندان ها حاوی نیترات پتاسیم و اگزالات كلسیم هستند كه انتقال جریان سلولهای عصبی را متوقف می كند و مانع بروز احساس درد شده و درد را كاهش می دهند. یكی از خمیر دندانهای مناسب برای از بین بردن حساسیت دندانها سنسوداین می باشد. چنانچه حتی اگر پس از استفاده از خمیر دندان مخصوص حساسیت شما بر طرف نشد می بایست حتماً به مطب مراجعه فرمائید.

 

* انتخاب دهان شویه مناسب: استفاده از دهان شویه های حاوی نیترات پتاسیم از لثه و دندانهای حساس مراقبت می كند.

چگونه می توانم یك دندانپزشك برای كارهای زیبایی انتخاب كنم؟

سوال بسیار مهمی است. در مورد این مسئله درمبحث سوالات متداول در دندانپزشكی زیبایی به تفضیل صحبت شده است اما مجددا یادآوری می شود برای كسب بهترین نتیجه بسیار مهم است كه به دانش و تجربه دندانپزشك مورد نظر خود یقین داشته باشید. یكی از روشهای مفید جهت پی بردن به دانش و تجربه دندانپزشك خود مشاهده عكسهای قبل و بعد كارهای وی بر روی بیماران می باشد. توجه داشته باشید هنگامی كه درخواست مشاهده این عكسها را دارید حتماً در پرونده های بیماران ثبت شده باشد و واقعی بودن عكسها برای شما محرز شود. به خاطر داشته باشید در انجام درمانهای دندانپزشكی بخصوص درمانهای زیبایی تامل كنید. درمان نكردن بهتر از انجام درمان نامناسب می باشد. بهترین توصیه ای كه ما می توانیم به شما داشته باشیم این است كه “هرگز دندانپزشك خود را صرفاً بر اساس تبلیغات موجود در مجلات و پیكهای تبلیغاتی انتخاب نكنید.”

آیا می توانم ترمیم های سیاه رنگ و فلزی دندانهای خود را عوض نمایم؟

البته كه می توانید، این یك سوال بسیار شایعی است كه اكثر بیماران ما مایل به دانستن جواب آن هستند. صادقانه بگوییم ترمیم های سیاه رنگ یا آمالگام اگر چه قدیمی هستند و ظاهری نا خوشایند دارند اما چنانچه این ترمیم ها در دندان های آخر وعمیق باشد توصیه ما مبنی بر عوض نكردنشان می باشد. در مواردی كه ترمیم های آمالگام سطحی باشند و یا منجر به تغییر رنگ دندان شما شده باشد می توانید آنرا با ترمیم های هم رنگ دندان كه از زیبایی قابل قبولی برخوردار هستند تعویض نمایید. توجه داشته باشید كه تكنیك كار كردن با ترمیم های همرنگ دندان یعنی كامپوزیت ها بسیار حساس می باشند و دندانپزشك حتماً باید به این تكنیكها مسلط باشد. جهت اطلاعات بیشتر به مبحث ترمیم های همرنگ دندان مراجعه نمائید.

آیا جیوه موجود در ترمیم های سیاه رنگ ( آمالگام ) سمی و مضر است؟

در اینكه جیوه عنصری سمی و خظرناك است شكی نیست. جیوه همچنین یكی از عناصر سرطان زا یا كارسینوژن است. تحقیقات كلینیكی و آزمایشگاهی متعددی در این خصوص و ارتباط یا عدم ارتباط جیوه موجود در ترمیم های آمالگام دندان با خطر سرطان ایجاد حفره دهان و خون انجام گرفته است و متاسفانه یافته های متناقض بسیاری نیز ارائه گردیده است. اما آنچه مسلم است از آمالگام بیشتر از یكصد سال جهت ترمیم دندان استفاده شده است و تا كنون ارتباط مستقیم با عوارض مطرح شده ثابت نشده است.

291 309 به تازگی متوجه وجود یك خط تیره در حاشیه لثه دندانی كه چندین سال قبل روكش كرده ام شده ام چه كاری برای رهایی از آن انجام هم؟

این یك مشكل شایع زیبایی است كه در بسیاری از بیماران مشاهده می شود و از معایب روكش های سرامیكی – فلزی میباشد.چنانچه فلز به كار رفته در در تهیه فریم و اسكلت روكش از آلیاژهای معمولی یعنی غیر طلا و پلاتین باشد در دراز مدت باایجاد واكنش شیمیایی بابزاق منجر به خوردگی و آزاد شدن مولكولهای فلزی و نفوذ به درون لثه و ایجاد یك خط تیره می شود که اصطلاحأ “تاتوی لثه” نامیده می شود. راه حل جلوگیری از مشكل فوق كاربرد روكش های زیبایی تمام سرامیكی و یا روکش های سرامیکی- فلزی با آلیاژقیمتی طلا و پلاتین می باشد. جهت كسب اطلاعات بیشتر به مبحث روكش ها و بریج های زیبایی تمام سرامیكی مراجعه شود.

جهت دستیابی به یك لبخند زیبا و سالم به چند جلسه درمانی نیاز است؟

در هر بیمار متفاوت است وکاملأ بستگی به شدت مشكلات زیبایی موجود، توقع و انتظار بیمار از درمان دارد. ما به هر مورد به صورت منحصر به فرد و ویژه نگاه می كنیم و تمام آپشن های درمانی را بطور مفصل به بحث و گفتگو می گذاریم. بعضی از لبخندها تنها در یك جلسه و فقط با انجام سفید كردن كامل می شود و بعضی دیگر نیاز به بازسازی و طراحی لبخند و صرف زمان بیشتری دارند، كه در بیشتر موارد در دو یا سه جلسه درمان انجام می گیرد.

Call Now Buttonتماس بگیرید