سوالات متداول در ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندانی چیست؟

ایمپلنت دندانی قطعه ای از فلز تیتانیوم می باشد كه در استخوان فك قرار می گیرد و ریشه دندان را شبیه سازی می كند. ایمپلنت بهترین جایگزین برای دندان از دست رفته شما می باشد. از این قطعه بعنوان پایه ای جهت قراردادن یك یا چند واحد پروتز ثابت و یا پروتز متحرك استفاده می شود.

ایمپلنت دندانی از چه اجزایی تشكیل شده است؟

. فیكسچر ۲٫ اباتمنت

فیكسچر همان قطعه ایی است كه به جای دندان از دست رفته در داخل استخوان فك كار گذاشته می شود و سپس بر روی آن قطعه دوم یعنی اباتمنت قرار میگیرد. این قطعه در واقع تاج دندان از دست رفته را شبیه سازی می كند. بر روی این قطعه دوم است كه روكش ساخته شده قرار می گیرد.

چه شرایطی مانع از گذاشتن ایمپلنت دندانی می شود؟

این شرایط را بطور كلی می توان به دو دسته تقسیم كرد:

 

۱- وجود هر گونه بیماری كه منجر به اختلال در سلامت عمومی فرد گردد. بیماریهای مزمن از قبیل دیابت پیشرفته با هموگلوبین A1C بالاتر از هفت ؛بیماریهای پیشرفته و غیر قابل كنترل عروقی ؛مصرف كنندگان شدید الكل و و دخانیات ؛ مبتلایان به استئوپروز (پوكی استخوان) شدید با NTX كمتر از ۱۵۰ همگی جزو مواردی هستند كه در روند ترمیم استخوان پس از اجرای ایمپلنت تداخل ایجاد میكند و بهتر است قبل ازگذاشتن ایمپنت به نحوی كنترل شوند.

 

۲- افرادی كه از نظرسلامت انساج دهان در شرایط خوبی نیستند و شاخص بهداشت دهان و دندان آنها در حد قابل قبولی نمی باشد. بطور كلی حتی اگر فردی از نظر سلامتی در شرایط مناسبی باشد اما تا زمانی كه قادر به حفظ بهداشت دهان و دندان خود نباشد و مبتلا به بیماریهای التهابی لثه و انساج نگهدارنده دندانها باشد كاندید دریافت ایمپلنت نمی باشد. بنابراین قبل از قرار دادن ایمپلنت فرد بایستی به سطح بهداشت مطلوب دهان و دندان برسد و هر گونه عوامل موضعی از قبیل بیماریهای لثه از بین رفته باشد.

درصد موفقیت ایمپلنت های دندانی چقدر است؟

با توجه به پیشرفتهای روز افزون این علم در نحوه كار گذاری ومواد بكار رفته در سطح ایمپلنت ها جهت اتصال سریع و بیشتر با استخوان ؛ درصد موفقیت ایمپلنت های دندانی در یك دوره زمانی ده ساله حدود ۹۴ درصد گزارش شده است. لازم به یاد آوری است این درصد موفقیت به عوامل مختلفی بستگی دارد كه در بیماران مختلف متفاوت است ؛ حتی این مسئله در مورد فك بالا و پایین و ناحیه ای از فك كه ایمپلنت گذاشته می شود تفاوت دارد.
برای مثال بیشترین میزان موفقیت در ناحیه جلوی فك پایین می باشد كه به حدود ۹۸ درصد و حتی بیشتر می رسد. در نواحی دیگر دهان این درصد متغیراست بطوریكه بر اساس آماری كه ما امروزه داریم برای ناحیه عقب فك پایین و جلوی فك بالا به حدود ۹۰الی ۹۵ درصد و برای ناحیه عقب فك بالا به حدود ۸۵ الی ۹۵ درصد می رسد.

برای گذاشتن ایمپلنت نزد چه كسانی باید مراجعه كنیم؟

از آنجا كه رشته ایمپلنت های دندانی یك تخصص دانشگاهی مجزا و ثبت شده ای نمی باشد تقریباً اکثر دندانپزشكان ومتخصین لثه و پروتز و جراحان دهان و دندانی كه دارای تجربه و علم این رشته را داشته باشند می توانند اقدام به گذاشتن ایمپلنت كنند. . هرگز برای گذاردن ایمپلنت های خود دندانپزشكی را كه علم و تجربه كافی را ندارد انتخاب نكنید. این رشته دارای پیچیدگی ها و ظرایف خاص خود میباشد كه تنها پس از طی دوره های آموزشی متعدد و كافی و كسب تجربه در عمل، یك دندانپزشك به آن مسلط می شود. صرف گذراندن یك دوره آموزشی چند روزه كافی نمی باشد تا یك دنداپزشك واجد شرایط گذاردن ایمپلنت باشد. در مواردیكه نیاز به بازسازی های وسیع استخوانی همراه با كاشت چندین ایمپلنت باشد توصیه می كنیم این كار را توسط یك متخصص  ورزیده انجام دهید.

كاشت ایمپلنت به چه صورت است؟

كاشت ایمپلنت تحت بی حسی موضعی و در یك جلسه در مدت زمان كوتاهی و با راحتی كامل انجام می گیرد. چنانچه نیاز به پیوند استخوان و بازسازی ناحیه بی دندانی باشد در این صورت زمان بیشتری صرف میشود و می تواند همراه با قرار دادن ایمپلنت یا در یك مرحله جداگانه صورت گیرد.

مراحل انجام ایمپلنت چه مدت به طول می انجامد؟

چنانچه تمام شرایط رضایت بخش باشد و از پروتكل روتین و استاندارد اسفاده شود پس از طی زمان ترمیم بافتی و استخوانی یعنی حدود ۲ تا۴ ماه بعد می توان مراحل ساخت پروتزایمپلنت را آغاز كرد. در افرادی كه استخوان فك از نظر كیفی و كمی شرایط خوبی داشته باشد این زمان می تواند كاهش یابد.

ایمپلنت های دندانی چه مزایایی نسبت به پروتز های ثابت و متحرك عادی دارند؟

– دردرمان ایمپلنت مانند جایگزین كردن یك یاچند دندان بوسیله پروتز ثابت (بریج) نیاز به تراشیدن دندانهای مجاور و سالم نیست. مانند پروتزهای متحرك دارای قلابها و گیره های فلزی نیست و تجمع غذایی اطراف این قلابها و زیر اسكلت پروتز متحرك را نخواهید داشت.

تحلیل لثه و استخوان ناشی از دست دادن دندان و استفاده طولانی مدت از پروتزهای متحرك رخ نخواهد داد و از پیری زود رس در صورت جلوگیری می شود.

ظاهر دندان جایگزین شده توسط ایمپلنت تا حد زیادی شبیه دندان طبیعی بوده و شخص از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار است.

در هنگام غذا خوردن و صحبت كردن احساس بسیار خوبی خواهید داشت و ضعف ذاتی پروتزهای متحرك را در این موارد ندارد.

چگونه باید از ایمپلنت مراقبت كرد؟

واضح و مشخص است هر وسیله ای كه انسان از آن بطور مداوم استفاده می كند نیاز به نگهداری و مراقبت دارد. این دوره نگهداری و مراقبت از ایمپلنت كه فاز مراقبت (Maintenance) نامیده می شود نقش بسزایی در حفظ و بقاء ایمپلنت شما خواهد داشت. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان دلیل عمده ای برای از دست رفتن ایمپلنت به شمار می رود. به عبارت دیگر می توان گفت همان عواملی كه سبب می شود یك دندان طبیعی از بین رود عینأ می تواند منجر به از دست رفتن ایمپلنت شما شود. بنابراین شما باید درست مثل یك دندان طبیعی از ایمپلنت خود نگهداری كنید.درست است كه ایمپلنت هیچ گاه دچار پوسیدگی نمی شود اماٌ تجمع پلاك میكروبی و جرم در اطراف هر ایمپلنت منجر به التهاب لثه و استخوان اطراف ایمپلنت گردیده و در نهایت سبب از بین رفتن اتصال ایمپلنت با استخوان خواهد شد. ما به شدت استفاده از نخ دندان ؛ دهان شویه و مسواك حداقل ۲ بار در روز را به شما توصیه می كنیم.

دوره های چكاپ و كنترل ایملنت در طی چه مدت زمانی می باشد؟

از زمان گذاردن ایمپلنت,شما تحت چكاپهای دورهای قرار می گیرید. اولین ویزیت ۲۴ ساعت بعد از قرار دادن ایمپلنت می باشد كه این ویزیت جهت اطمینان از از روند صحیح انجام كار و بررسی هر گونه عوارض احتمالی و رفع آن می باشد.چكاپهای دوره ای بعد عبارتند از:هفته اول پس از جراحی، ماه اول، ماه سوم ؛ ماه ششم و ماه دوازدهم در سال اول و از سال دوم به بعد هر شش ماه یك بار. در این ویزیت ها به بررسی وضعیت بهداشت دهان شما و بافتهای اطراف ایمپلنت و اتصال اباتمنت به فیكسچر از طریق معاینه و را دیوگرافی دیجیتال پرداخته می شود.

لارم به ذكر است كه كلیه ایمپلنت های گذاشته شده  چنانچه بیمار تمامی چكاپ های دوره ای خود را انجام داده باشد دارای گارانتی مادام العمر (Life Time) جهت قطعه فیكسچر می باشد

آیا ایمپلنت های دندانی همانند دندانهای طبیعی نیاز به جرمگیری و تمیز كردن دارند؟

قطعاً پاسخ مثبت می باشد. تمام ایمپلنت های دندانی نیاز به جرمگیری دوره ای در فواصل ۶ ماه یكبار دارند. نكته ای كه حتماً باید یاد آوری شود این است كه تكنیك و وسایل مورد استفاده جهت جرمگیری ایمپلنت ها كاملاً با دندانهای طبیعی متفاوت بود ه و این كار بایستی توسط یك  دندانپزشك وبا دقت كافی انجام گیرد.

چه عواملی منجر به از دست دادن ایمپلنت می شود؟

عواملی كه باعث از دست دادن ایمپلنت می شوند عبارتند از:

 

عوامل موضعی: تجمع پلاك میكروبی اطراف ایمپلنت منجر به ایجاد التهاب در لثه و استخوان اطراف ایمپلنت می شود. چناچه این روند تحلیل استخوان ادامه داشته باشد و متوقف نشود، در دراز مدت منتهی به از دست دادن ایمپلنت می گردد. عوامل دیگری چون وجود نقاط فشار بیشتر از حد بروی پروتز ایمپلنت، دندان قروچه، بهم فشردن عادتی و غیر عادی دندانها باعث تحلیل استخوان اطراف ایمپلنت و كاهش بقا و ماندگاری آنها می شود.

 

عوامل عمومی: بیماریهای متابولیك نظیر دیابت ؛ اختلالات نقص ایمنی بدن ؛ درمانهای طولانی مدت بااستروئید ؛ اچ آی وی ؛ استئوپروز شدید از معدود مواری هستند كه درصد موفقیت ایمپلنت را تحت تا‘ثیر قرار می دهد. بطور كلی هر وضعیتی كه مانع از ترمیم استخوانها و سایر بافتها گردد می تواند سبب تحلیل استخوان و لثه اطراف ایمپلنت گردد. البته این به معنی عدم تجویز ایمپلنت بطور مطلق نمی باشد و شما با مشاوره با پزشك معالج خود می توانید ایمپلنت را با در نظر گرفتن اقدامات احتیاطی و كنترل موارد فوق با خیالی آسوده بگذارید.

 

بار و فشار اضافی: چنانچه نیروهای جویدن كه مستقیماً به ایمپلنت منتقل می شود فراتر از محدوده فیزیولوژیك و تحمل بافت استخوان باشد منتهی به تحلیل شدید استخوان اطراف ایمپلنت و از دست رفتن آن می گردد. برای مثال: قرار گرفتن یك تاج بزرگ همراه با یك روكش بلند بر روی یك ایمپلنت كوتاه و یا طراحی یك بریج طویل با تعداد دندان های زیاد بر روی تعداد نا كافی پایه های ایمپلنت.

آیا ایمپلنت از دست داده شده می تواند جایگزین شود؟

در موارد ناخوشایندی ایمپلنت از دست می رود یا به اصطلاح عموم پس زده می شود. در بسیاری از این موارد می توان ایمپلنت از دست رفته را با یك ایمپلنت دیگر اماٌ با طول و قطر كمی بیشتر جایگزین كرد.

موارد درمان با ایمپلنت كدامند و به چگونه به من كمك می كند؟

– جایگزینی یك دندان از دست رفته بجای درمان معمول با بریج.

 

– جایگزینی چند دندان از دست رفته بجای درمان معمول با پروتز متحرك پارسیل.

 

– جایگزینی تمام دندانهای از دست رفته بجای درمان معمول با پروتز متحرك كامل.

 

– تثبیت پروتز متحرك كامل فك بالا و پایین به كمك ۲ تا ۶ ایمپلنت و رهایی از لقی پروتز و افزایش كیفیت جویدن و تكلم.

آیا گذاشتن ایمپلنت درد و ناراحتی یا عوارض خاصی دارد؟

روش معمول گذاشتن ایمپلنت تحت بی حسی موضعی و بصورت سرپایی است و كاملاً بدون درد است. بسیاری از بیماران اظهار می دارند كه جراحی ایمپلنت بسیار ساده تر و كم دردسرتر از سایر جراحیها، مانند خارج كردن دندان عقل نهفته است. با گذشت ۳ الی ۴ ساعت و رفع بی حسی ممكن است مختصری احساس درد و ناراحتی داشته باشید كه این مسئله با خوردن مسكن كه یك ساعت قبل از انجام جراحی به شما داده می شود و ادامه آن تا ۲۴ ساعت، كنترل می شود و شما هیچگونه ناراحتی نخواهید داشت. البته لازم به ذكر است كه شدت درد و ناراحتی از یك بیمار به بیمار دیگر كاملاً متفاوت است. خوشبختانه باانجام بسیار دقیق جدیدترین روشهای جراحی و تکنیک های کنترل درد، تا كنون بیماری درد و نارضایتی غیر معمولی به ما گزارش نكرده است و شما می توانید این مسئله را از آنها قبل از اقدام به گذاشتن ایمپلنت نزد ما جویا شوید.

ایمپلنت من چه مدتی ماندگار خواهد بود؟

بسیاری از ایمپلنت ها با گذشت ۲۰ سال هنوز دارای عملكرد مطلوبی هستند. ماندگاری هر ایمپلنت به عوامل مختلفی چون كیفیت و كمیت استخوان ؛ شرایط بهداشتی دهان و نگهداری بیمار و تداوم انجام ویزیت های دوره ای دارد. اماٌ نكته ای كه همیشه باید مد نظر داشته باشید این است كه ایمپلنت هم مانند هر عضو مصنوعی جایگزین شونده دیگری مانند دریچه قلب مصنوعی و یا پروتز های ارتوپدی برای ماندگاری خود دارای تضمینی نمی باشند.

آیا سن فرد برای گذاشتن ایمپلنت تعیین كننده است؟

برای دریافت ایمپلنت سن به هیچ وجه شاخص تعیین كننده ای نمیباشد. آنچه تعیین كننده است سلامتی شخص و انگیزه وی جهت حفظ و نگهداری از ایمپلنت خود میباشد ، همانطور كه منعی برای جراحی بای پس عروق كرونر یا پروتزهای ارتوپدیك در صورتیكه فرد از سلامت عمومی مطلوبی برخوردار باشد وجود ندارد برای ایمپنت هم اینگونه می باشد.

شرایطی كه منجر به استفاده از پیوند استخوان می شود چیست؟

شما بایستی جهت قرار دادن ایمپلنت با قطر و طول ایده آل در فك خود از حجم مناسبی استخوان برخوردار باشید. گاهی اوقات این مقدار مناسب استخوان در ناحیه مورد نظر وجود ندارد. در این صورت لازم است استخوان به نحوی بازسازی شود تا گذاردن ایمپلنت با موفقیت همراه شود. این مهم توسط پیوند استخوان انجام می گیرد. پیوند استخوان یك عمل بسیار شایع در جراحی ایمپلنت می باشد. منبع پیوند استخوان معمولاً از سه ناحیه می باشد. اولین منبع، استخوان خود فرد است كه از سایر نواحی دهان و در موارد بسیار معدودی از لگن (در بازسازی های وسیع استخوانی) برداشته می شود. منبع دوم استفاده از استخوان های طبیعی فرآوری شده تحت شرایط بسیار خاص و دقیق در بانك استخوان می باشد. و منبع آخر استفاده ازپودرهای استخوانی متشکل از فسفات كلسیم و هیدروكسی آپاتیت می باشد.

منظور از عمل "بالا بردن سینوس" چیست؟

گاهی در نواحی عقب فك بالا بدلیل ارتفاع ناكافی استخوان كه ناشی از بی دندانی طولانی مدت و بزرگ شدن خود سینوس فك می باشد قرار دادن ایمپلنت مقدور نمی باشد. در این حالت با استفاده از پودر استخوان اقدام به پر كردن كف سینوس و افزایش ارتفاع استخوان می شود. این عمل گاهی همزمان با قرار دادن ایمپلنت و در مواردی هم بصورت مجزا انجام می شود. با انجام این عمل قرار دادن ایمپلنت در قسمت های عقب فك بالا كه دارای استخوان ناكافی هستند میسر می شود.

منظور از " اوردنچر " چیست؟

یكی از مزایای بسیار مهم ایمپلنت ها ثابت كردن پروتزهای كامل متحرك (دست دندان) با كمك آنها می باشد. با استفاده از چند ایمپلنت می توان برای همیشه از لقی و عدم ثبات پروتزهای متحرك رهایی یافت. در این روش از ایمپلنت بعنوان پایه ای جهت فیكس كردن پروتز متحرك بر روی آن استفاده می شود. در اکثر موارد برای فک پایین به تعداد ۲ الی ۴ ایمپلنت و برای فک بالا به تعداد ۴ الی ۶ ایمپلنت جهت فیکس کردن پروتز متحرک كفایت می كند. اوردنچر به طرز شگفت آوری منجر به ثبات و افزایش كارایی جویدن می شود.

چه تفاوتی بین ایمپلنت دندانی با مینی ایمپلنت وجود دارد؟

وقتی صحبت از ایمپلنت دندانی می شود منظور ایمپلنتی است كه دارای قطر بیشتر از ۳ میلی متر می باشد و به روش معمول جراحی در فك گذاشته می شود. مینی ایمپلنت ها دارای قطر كمتر از۳ میلی متر هستند و به روش پانچ یا غیر جراحی قرار داده می شوند. كاربرد مینی ایمپلنت ها محدود به ثابت كردن پروتزهای متحرك و استفاده به عنوان پایه ای در بین ایمپلنت های اصلی جهت قرار دادن پروتز ثابت موقت بر روی آنها در طی دوره التیام می باشد.

منظور از ایمپلنت فوری (Immediate implant) چیست؟

ایمپلنت فوری تكنیكی است كه بوسیله آن دندان غیر قابل نگهداری كشیده شده و بلافاصله با ایمپلنت جایگزین می شود. در این روش نیازی به سپری كردن دوره التیام محل كشیدن نمی باشد و با پیشرفت فناوری ارتقا سطح ایمپلنت ها و با استفاده از پتانسیل ترمیم حفره دندان بلافاصله پس از خارج شدن دندان می توان ایمپلنت را در یك جلسه قرار داد.

چه نوع مراقبتی لازم است؟

رعایت بهداشت مناسب دهان: ایمپلنت شما به همان دلایلی كه دندان طبیعی خود را از دست داده اید می تواند از دست برود. بهداشت نامناسب دهان شایعترین عامل از دست رفتن ایمپلنت می باشد. تجمع پلاك میكروبی اطراف ایمپلنت با تولید فرآورده های سمی منجر به التهاب لثه و تحلیل استخوان اطراف ایمپلنت گردیده و در نهایت منتهی به از دست رفتن ایمپلنت می شود. بنابر این حفظ بهداشت مناسب برای موفقیت دراز مدت ایمپلنت ضروری و حیاتی است.

چكاپ های دوره ای: معاینات دوره ای نقش بسزایی در برقراری و حفظ سلامت بافتهای نگهدارنده و موفقیت ایمپلنت دارد. در این معاینات ما به بررسی وضعیت بهداشتی و شرایط نگهداری ایمپلنت شما می پردازیم و چناچه در این ارتباط نقصانی وجود داشته باشد شما راهنمایی می شوید و نحوه استفاده مطلوب از وسایل بهداشت به شما یاد آوری و آموزش داده می شود.شما می بایست هر صبح و شب قبل از خواب ایمپلنت خود را مسواك و با نخ دندان اطراف آنرا تمیز كنید. استفاده های مداوم از دهانشویه هایی فاقد الكل یكی دیگر از اقدامات لازم جهت كاهش غلظت میكروبی دهان می باشد.در ویزیت های دوره ای ما با معاینه كلینیكی و رادیوگرافی به بررسی سلامت بافتهای نگهدارنده ایمپلنت شما می پردازیم. یكی از مزایای این معاینات تشخیص به هنگام مشكلات ورفع انها و همچنین پیشگیری از وقوع آنها می باشد.

Call Now Buttonتماس بگیرید