کاربرد لیزر در دندانپزشکی لثه

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

درمان بيماري هاي لثه با کمک ليزر

دانلود مقاله

 

 

بيماري هاي لثه فقط و فقط به يک دليل ايجاد مي شوند، التهاب و عفونت ناشي از باکتري هاي موجود در جرم و پلاک غذايي تجمع يافته بر روي طوق دندان ها لثه ها را بيمار مي کند و به مرور زمان باعث از بين رفتن لثه و استخوان دربرگيرنده ي دندان مي شود.

 

 

هدف از درمان لثه از بين بردن پلاک غذايي و جرم هاي چسبيده بر روي مينا و ريشه ي دندان است. در اثر سم و التهاب ناشي از باکتري ها اتصال طبيعي لثه به دندان از بين مي رود و لثه از دندان و استخوان جدا شده و يک پاکت عميق دور تا دور دندان تشکيل مي شود که محل بسيار مناسب تري براي تجمع باکتري ها و پلاک غذايي و ايجاد جرم بر روي ريشه ي دندان است که عواقب بسيار بدتري دارد.

در درمان سنتي لثه، ابتدا جرم و پلاک از روي دندان و ريشه پاک مي شود و سپس با استفاده از دهانشويه ها و گاه با کمک درمان با داروهاي آنتي بيوتيک باکتري هاي ايجاد کننده ي التهاب و عفونت از ميان برداشته مي شوند.

اما گاه با اين درمان هاي ساده و غير تهاجمي نتيجه ي رضايت بخش حاصل نمي شود و به جراحي لثه نياز خواهد بود. اين جراحي هرچند که نجات بخش دندان ها و بافت  هاي اطراف آن است و درصورتي که به انجام نرسد بيمار دندان هايش را از دست خواهد داد، اما تاحدودي دردناک و ناخوشايند است و درد و ناراحتي هايي را در دوران نقاهت در بر خواهد داشت. جراحي با خونريزي همراه است و بافت زيادي از لثه برداشته مي شود و دندان ها دراز به نظر رسيده و ظاهر ناخوشايندي پيدا ميکنند.

هدف از اين جراحي کنار زدن بافت لثه و دسترسي به بافت عفوني استخوان و ريشه است. در اين جراحي بافت هاي عفوني از سطح ريشه و استخوان برداشته شده و مجدداً لثه در محل خود بخيه زده مي شود. اما در اين ميان کمي از ارتفاع لثه کوتاه مي شود و زيبايي خود را از دست مي دهد.

اما ليزر چگونه مي تواند به درمان لثه کمک کند؟ اصولاً علت اصلي ايجاد بيماري لثه باکتري ها هستند و اگر وسيله اي باشد که بتواند باکتري ها را از ميان بردارد و لثه را استريل کند بيماري درمان خواهد شد. ليزر قبل و بعد از برداشت جرم و تميز کردن دندان  ها توسط يک فيبر نوري بسيار نازک بر روي لثه  ها و داخل شيار لثه اي تابانده مي شود و باکتري هاي بسيار مقاوم را از بين مي برد که در درمان عادي فقط با درمان هاي طولاني مدت توسط آنتي بيوتيک ها امکان پذير است.

اين عمل بدون کوچکترين خونريزي انجام مي پذيرد و درمان لثه پس از انجام اين عمل بسيار سريع و بدون درد و التهاب است. به هيچ گونه برش و بخيه احتياجي نيست چرا که فيبر نوري بسيار ظريف به همه جا در زير لثه دسترسي دارد و همچنين تحليل و کاهش ارتفاع لثه پس از جراحي بسيار اندک است.

تنظیم  : محدثه اسدی نژاد  

آمار سایت

3588142
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
841
1402
2243
3573540
28020
43886
3588142

آی‌پی شما: 18.232.99.123
امروز: د، 24 تیر 1398 - ساعت: 22:04:00