کاربرد لیزر در دندانپزشکی نوین

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

کاربرد لیزر در دندانپزشکی نوین

دانلود مقاله

با توجه به پیشرفت روزافزون دستگاه های لیزر در آزمایشگاه ها و صنایع در طول بیست سال گذشته، بسیاری از این سیستم ها در پزشکی و به خصوص در حیطه ی دندان پزشکی به کار گرفته شده اند. این توسعه و پیشرفت ادامه دارد و منابع جدید لیزر کاربرد  های نوینی را در حیطه ی پزشکی امکان پذیر ساخته اند. بنابراین تازه های علم دندان پزشکی و درمان های جدید باید توسط تکنولوژی لیزر حمایت شوند. تاریخچه ی استفاده از لیزر به زمانی بر می گردد که میمن در سال 1960 اولین لیزر را کشف کرد. امروزه منابع لیزر بسیار متنوعی در دسترس اند که هر کدام خصوصیات مختص به خود را دارا هستند.

 

 

 

 

لیزر واژه خلاصه شده:

Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation است. که نور تقویت شده ای است که به شکل پرتو های همراستا بسیار باریک با طول موج مشخص تابیده می شوند.

اشعه ي ليزر که چيزي غير از پرتو متمرکز نور مرئي يا مادون قرمز نيست مي تواند به جاي تيغ جراحي به کار گرفته شود. تا به حال به اين نکته انديشيده ايد که چرا حتي کلمه ي جراحي در داخل دهان نيز برايتان ناخوشايند است و گاه به سختي حاضر هستيد اين درمان را بپذيريد؟ شايد از احساس جريان خون در دهانتان مشمئز مي شويد و يا شايد از درد و ورم صورت بعد از درمان هراسان هستيد يا از کشيدن بخيه هاي بعد از عمل مي ترسيد. اگر مطلع شويد که دستگاهي به دنياي دندان پزشکي وارد شده است که دندانپزشک مي تواند با آن بدون حتي يک قطره خونريزي جراحي بر روي لثه، زبان، گونه و تمامي بافت هاي نرم دهان را انجام دهد و درد، التهاب و تورم بعد از عمل را به حداقل ممکن برساند و پس از آن نيازي به بخيه زدن وجود ندارد آيا باز هم بهانه اي براي به تأخير انداختن درمان خواهيد داشت؟

اشعه ي ليزر به مانند يک تيغ تيز جراحي که دقت و ظرافت برش آن بسيار بيشتر از چاقوي جراحي است با سرعت بسيار زياد بافت را برش مي دهد بدون اينکه حتي قطره اي خون از محل جراحي خارج شود. اين اشعه در حين برش تمامي باکتري ها و عوامل ايجاد عفونت را در محل زخم از بين مي برد و آن را کاملاً استريل مي کند و به همين دليل است که عفونت بعد از جراحي هيچ گاه پيش نمي آيد و در اکثر موارد به هيچ گونه آنتي بيوتيک نيازي نيست. اشعه ي ليزر عوامل ايجاد التهاب را هم از بين مي برد که باعث مي شود تورم و التهاب بعد از عمل به وجود نيايد. بهبود زخم پس از جراحي با ليزر به طرز معجزه آسايي با سرعت صورت مي پذيرد و در اکثر مواقع بيمار دردي را تجربه نمي کند. پس از جراحي يک لايه ي سفت و خشک بر روي زخم تشکيل مي شود که نيازي به زدن بخيه بر روي آن وجود ندارد.
انجام جراحي با ليزر براي دندانپزشک نيز بسيار خوشايند و ساده است زيرا با سرعتي باور نکردني به پايان مي رسد و خونريزي ديد جراح را مختل نمي کند و دقت بالاتر مي رود.

   

انواع مختلف منابع لیزر عبارتند از: لیزر های آرگون (Argon)، کِی تی پی (KTP)، هلیوم-نئون (Helium-Neon)، دایود (diode)، اِن دی: یَگ (Nd:YAG)، اِربیوم (Erbium)، اگزایمر (Excimer)، الکساندرایت (Alexandrite)، لیزرهای با پالس بسیار کوتاه و لیزر الکترون آزاد.

اِن دی: یَگ (Nd:YAG) : برش بدون خونریزی. انعقاد. Vaporization(تبخیر)

Co2:در بافت سخت : vaporization & carbonization

Er YAG laser:photo ablation. ( تقریبا بدون آسیب به بافت های اطراف)

از میان این بازه ی گسترده تنها لیزرهای دایود، اِن دی و اربیوم به صورت کاربردی در مطب های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرند. لیزرهای دایود و اِن دی بیشتر مخصوص کار بر روی بافت نرم دهان مثل لثه، مخاط و زبان هستند و لیزر اربیوم معمولاً برای کار بر روی بافت سخت دهان مانند استخوان و دندان مورد استفاده قرار می گیرد.
تقسیم بندی دیگر در ارتباط با کاربرد لیزر، استفاده از آن به صورت لیزر کم توان یا درمانی و لیزر پرتوان است. لیزر کم توان به معنی استفاده از اشعه ی لیزر با انرژی بسیار پایین برای اهداف درمانی است. این لیزرها هیچ گونه تأثیر ظاهری بر روی بافت های بدن ندارند اما مانند یک دارو عمل می کنند و در درمان بیماری هایی مانند تبخال، آفت، زونا، انواع فلج  های یک طرفه ی صورت و در ترکیب با داروهای خاص برای درمان بعضی از انواع سرطان ها مورد استفاده قرار می گیرند. از دیگر مزایای لیزرهای کم توان ترمیم سریع زخم ها بدون نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک یا داروهای کورتونی و بدون باقی مانند آثار زخم، از بین بردن ورم و التهاب بافت ها و مفاصل و بسیاری استفاده های درمانی دیگر است.

لیزرهای کم توان یا Low Level Leiser از حدود 40 سال پیش در علم بیولوژی مطرح شده است . نام های دیکر لیزر های کم توان یا LLLT لیزرهای سرد یا ترمیمی گفته می شود. درمان با لیزرهای کم توان یا LLLTعبارت است از تاباندن نور قرمز و نزدیک به مادون قرمز به بافتها جهت ترمیم آسیبها و ضایعات ایجاد شده که در راستای بهبود زخم ها ، درمان دردهای حاد و مزمن می باشد. نور قرمز و نزدیک به مادون قرمز تولید شده در این سیستمها می توانند بر روی نفوذ پذیری غشاهای سلولی اثر گذاشته و کمک به تولید ATP ( انرژی سلولی) نمایند و بدینسان انرژی بیشتری برای سلول در روند ترمیم خود فراهم آورد. از این روش جهت سرعت بخشیدن به ترمیم بافتها ، کاهش درد ، از بین بردن التهاب و حتی بهبود عملکرد بافت عصبی آسیب دیده نیز استفاده می شود. پرتوهای نور تابیده شده در این روش در محدوده 600 تا 1000 نانومتر قرار داشته که توسط لیزر یا LED های پر قدرت تولید می شوند که این شدت و توان مانند لیزرهای جراحی نبوده و هیچ حرارتی هم ندارند.

موارد استفاده از لیزرهای کم توان در دندانپزشکی :

$11.      کاربرد لیزر در بیماریهای دهان ، فک ، صورت :

$1ü      آفت ، هرپس ، زبان جغرافیایی ، شکاف گوشه لب ، خشکی دهان ، بافت اسکار ، دردهای ناحیه دهان ، فک و صورت.

$12.      کاربرد لیزر در جراحی فک و صورت :

$1ü      کشیدن دندان : تابش لیزر پس از کشیدن یا جراحی دندان باعث کاهش درد پس از جراحی و ترمیم سریعتر می گردد.

$1ü      تابش لیزر در ناحیه TMJ (مفصل فکی) پس از جراحی دندانها مشکلات مرتبط با این مفصل را حذف یا به حداقل خواهد رساند.

$1ü      کنترل خونریزی و هماتوم : لیزر در کنترل خونریزی پس از جراحی مفید است. ولی مکانیسم این کار روش نیست.

$1ü      جراحی های دهان : تابش لیزر روی ناحیه بخیه و به شکل خارج دهانی باعث کاهش درد و ادم می شود.

$1ü      شکستگی فک : کاهش التهاب منطقه ای منجر به سرعت ترمیم ناحیه شکسته خواهد شد.

$1ü      Replantation دندانها: بیرون آمدن دندانها در اثر ضربه ، استفاده از لیزر کم توان در کنار درمانهای کلاسیک تا 24 روز بعد از تروما موفقیت را به شدت افزایش می دهد.

$13.      کاربرد لیزر در دندانپزشکی ترمیمی :

$1ü      پیشگیری و درمان پوسیدگی : در اثر تابش لیزر بر روی دندانها قابلیت نفوذ پذیری و حلالیت مینای دندان کاهش می یابد.

$1ü      کاهش عوارض ناشی از تراش دندانهایی با پوسیدگی عمیق: تراش بافت سخت عمیق باعث ایجاد ترومای ناشی از لرزش توربین و تحریک شیمیایی مواد پر کننده روی عاج و پالپ دندان می شود. که با تابش لیزر کاهش می یابد.

$1ü      حساسیت عاج : تابش لیزر روی طوقهای حساس دندان جهت رفع حساسیت می باشد.

$14.      کاربرد لیزر در دندانپزشکی اطفال :

$1ü      تابش روی دندان در حال رویش باعث تسکین درد می شود.

$1ü      تابش در محل تزریق باعث بی حسی خفیف مخاط می شود.

$1ü      تابش روی حفره دندان شیری حس درد بعد از تراش دندان یا دندان کشیده شده را کاهش می دهد.

$15.      کاربرد لیزر در درمان ریشه:

$1ü      در دردهای پس از درمان ریشهLLLT می تواند جایگزین مناسبی برای دارو درمانی های طولانی مدت باشد

$16.      کاربرد لیزر در درمانهای پریودنتال ( لثه):

$1ü      روی ناحیه طوق دندانها تابش لیزر باعث کاهش حساسیت دندانی می گردد.

$1ü      به عنوان درمان کمکی باعث ترمیم سریعتر و کاهش درد بعد از درمان می شود.

$17.      کاربرد لیزر در پروتزهای دندانی :

$1ü      تراش دندانهای زنده برای روکش در بسیاری از موارد موجب آسیب به عصب دندانها می شود.

$1ü      در پروتزهای متحرک نیز LLLT با رژیم ضد التهاب کاربرد دارد.

$1ü      تسریع در ترمیم ، بهبود زخم و کاهش درد پس از برداشتن نقاط فشار اولیه در پروتزهای متحرک با لیزرهای کم توان امکان پذیر است.

$18.      کاربرد لیزر در ارتودنسی :

$1ü      از لیزر تراپی در ارتودنسی عمدتاً در هنگام جابه جایی دندانها و با هدف بهبود وضعیت فعالیت های بافتی و افزایش مقاومت آن در مقابل التهاب ، پیشگیری از عوارض ثانویه ، کاهش مدت درمان جابجایی و تامین ثبات دندانهای تحت درمان قرار گرفته استفاده می شود.

$1ü      در بیمارانی که دارای التهاب مخاط یا لثه هستند قبل از شروع ارتودنسی لیزر تراپی جهت پیشگیری از شروع التهاب توصیه می شود.

$1ü      در طول مدت درمان جهت کنترل کار می توان از اشعه لیزر در ناحیه جابجایی دندانها و با هدف تسریع این روند و جلوگیری از عوارض آن استفاده کرد.

$1ü      در دوره تثبیت دندانها : درمان نگهدارنده بعد از پایان ارتودنسی

$19.      کاربرد لیزر در ایمپلنت :

$1ü      کاهش تورم و درد بعد از عمل و تسریع ترمیم زخم

$1ü      افزایش سنتز DNA

$1ü      کاهش ادم ( ورم )

$110.کاربرد لیزر در اختلالات مفصل گیج گاهی و فکی:

$1ü      کاهش اسپاسم و درد عضلات درگیر با تابش لیزر روی نقاط حساس

$1ü      در کنترل درد در آرتریت و آرتروز

$111.کاربرد لیزر در کنترل حالت تهوع :

$1ü      یکی از مشکلات شایع در دندانپزشکی تهوع بیماران حین کار به خصوص کار در نواحی دندانهای عقب مولرها در حین قالبگیری است.

اما در انرژی های بسیار بالا، لیزر به صورت پر توان مورد استفاده قرار می گیرد که برای برش و جراحی بافت نرم و تراش استخوان و دندان کاربرد دارد. مزیت استفاده از لیزر به هنگام استفاده در جراحی عدم نیاز به بخیه و تیغ جراحی و عدم خونریزی است. به هنگام کار بر روی دندان نیز به بی حسی نیازی نیست و تراش دندان بدون درد و صدا انجام می پذیرد. نکته بسیار جالب این است که اکثر لیزرهای پرتوان به هنگام جراحی خاصیت لیزر کم توان را هم در بافت القا می کنند.

ماهیت اشعه ی لیزر، نور است که به صورت تقویت شده و متراکم از دستگاه به جسم مورد نظر تابانده می شود. بسیاری از لیزرها به سادگی از نور مرئی سبز، آبی یا قرمز تقویت شده ساخته شده اند. بعضی دیگر از نورهای نامرئی مادون قرمز ساخته می شوند اما نکته ی مهم این است که اشعه ی لیزرهای مورد استفاده در پزشکی و دندان پزشکی، کاملاً بی خطر هستند. در طول سالیان سال و پس از استفاده ی مکرر از این دستگاه ها بر روی تعداد بسیار زیادی از بیماران و تحقیقات گسترده، هیچگونه عوارض جانبی گزارش نشده است. بر خلاف اشعه ی ایکس که در رادیوگرافی مورد استفاده قرار می گیرد و نور ماوراء بنفش در نور خورشید و دستگاه های سولاریوم، اشعه ی لیزر به هیچ وجه سرطان زا نیست. حتی در بعضی از موارد خاص, لیزر در درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرد.

تنها خطری که دستگاه لیزر می تواند ایجاد کند آسیب به چشم بیمار، پزشک و پرسنل کلینیک است. اشعه ی لیزر در صورت برخورد به چشم بسیار خطرناک است و می تواند به بینایی آسیب برساند. در این کلینیک تمامی احتیاط های لازم در این زمینه به کار برده شده اند. اطاق درمان کاملاً ایمن است و عینک های محافظ مخصوص به هنگام کار به بیمار ارائه می شوند. تمامی پزشکان مجموعه نیز گواهینامه ی ایمنی لیزر را از مرکز لیزر دانشگاه آخن آلمان دریافت کرده اند.

   

درمان هایی که در این مجموعه به بیماران ارائه می شوند عبارتند از: لیزر تشخیصی دیاگنودنت برای تشخیص پوسیدگی های دندان با صحت 98%، بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها در حداقل زمان و بدون ایجاد حساسیت در دندان ها، انواع جراحی های بافت نرم دهان بدون خونریزی و بخیه و نیاز به آنتی بیوتیک، از بین بردن حساسیت دندان ها به مدت بسیار طولانی، درمان عفونت لثه بدون نیاز به جراحی باز، درمان ریشه دندان با کمک لیزر و درمان آفت و تبخال.
با وجود پیشرفت بسیار زیاد دستگاه های لیزر، این تکنولوژی هنوز در ابتدای راه است و با توجه به سرعت پیشرفت علم و تکنولوژی، می توان آینده ی بسیار روشنی را برای آن پیش بینی کرد. در آینده ی نزدیک می توان اکثر درمان های دندانپزشکی را که در گذشته باعث ایجاد ترس و وحشت بسیار زیادی بودند با حداقل درد و در بعضی موارد بدون نیاز به بی حسی در کمترین زمان ممکن به انجام رساند.

مزایا:

مزایایی که لیزر دندانپزشکی در جلوگیری از ترس و درد شما در جراحی ها دارد:

1- کاهش خونریزی در حین و پس از جراحی: لیزر عروق خونی را می بندد و در نتیجه علاوه بر حذف خونریزی محیطی،فضایی عاری از خون را برای دسترسی و دید بهتر دندانپزشک فراهم می کند.

2-    کاهش درد در دندانپزشکی: با مسدود کردن الیاف عصبی بروز درد را کاهش می دهد و در بسیاری از موارد حذف می کند به طوری که در بسیاری از جراحی ها نیازی به آمپول و بی حسی نیست.

3-کاهش تورم لثه: لیزر با بستن عروق لنفاوی،تورم پس از جراحی را به نحو چشمگیری کاهش می دهد و نیاز به دارو برای از بین بردن تورم نیست.

4-عدم نیاز به بخیه: خاصیت جوش دادن لبه های زخم توسط لیزر و ایجاد سریع لخته به عنوان یک جایگزین در جراحی ها پیشنهاد شده است.به این معنی که لبه های زخم بدون نیاز به بخیه به هم جوش می خورند.

5-عدم ایجاد اسکار بعد از جراحی:

لیزر احتمال ایجاد بافت ترمیمی نا فرم(جوشگاه)را به حداقل می رساند،زیرا هیچگونه انقباضی ایجاد نخواهد شد و آسیب در طی جراحیاندک است.

6-حذف عفونت بعد از جراحی: به دلیل خاصیت استریل سازی لیزر در محیط جراحی دهان و لثه،باکتریها حذف می گردند و دیگر نیازی به خوردن آنتی بیوتیک برای عفونت بعد از جراحی نیست.

7-در جراحی با لیزر آسیب رساندن به بافتهای اطراف محل درمان به حداقل می رسد.

8-سرعت و دقت بالایی که به دلیل فراهم شدن شرایط بدون خونریزی در جراحی برای دندانپزشک ایجاد می شود.

9- اثرات کم توان لیزر: لیزر با تحریک پروسه ترمیم باعث کاهش طول دوره درمان می شود.


در چه نوع جراحی هایی در دندانپزشکی می توان از لیزر استفاده کرد:

1-جراحی دندان عقل: دندان عقل نیاز به جراحی است و بسته به ریشه و جایگاه این دندان دارد و اکثر شما می دانید که بعد از این جراحی چه مواردی را باید تحمل کنید از خونریزی حین و بعد از کشیدن، درد و احتمال عفونت تا بهبود یافتن آن و لیزر بسیار نقش موثری  درجلوگیری از این موارد خواهد داشت.  

2-خارج کردن ریشه های دندان شکسته: این مورد نیز در اکثر مواقع ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد و سایر مواردی که بدون لیزر روبرو می شوید.

 3-جراحی لثه برای درمان :جراحی لثه در موارد مختلفی برای درمان حفره دهانی لازم می شود وشما تجربه هایی از این موارد و جراحی بدون لیزررا دارید.

یکی ازاین موارد مهم جراحی لثه برای از بین برن میکروبها دررفع بوی دهان است که یکی از علل خاموش ایجاد بوی دهان قرار گرفتن میکروبها در زیر لثه می باشد و دیگر با لیزر این قضیه هم به آسانی بر طرف می شود.

4-برداشتن ضایعات حفره ی دهان: مثل فرانوم ها یا زخمهای دهان، شما ممکن است با این مشکل همه برخورد کرده باشید یا از دوستان وآشنایان خود درمورد این بیماری شنیده باشید. کاربرد لیزر در اینجا هم با میکروب زدایی می تواند درمانی موثر و راحت داشته باشد.

5-افزایش طول عاج دندان: به منظور ترمیم پوسیدگی های زیر لثه برای درست کردن پایه ی روکش دندان ازهر نوعی که باشد نیاز به جراحی دارید وحتما بعضی از شما این تجربه داشته اید و این جراحی نیزبا لیزر به راحتی برطرف خواهد شد.

6-اصلاح ناهنجاری های ناحیه بی دندانی در پروتزها(دست دندان):

تجربه ی این قسمت را هم آنهایی که زیاد بی دندانی دارند و باید از دندانهای مصنوعی استفاده کنند و برای قرار گیری دست دندان نیاز به جراحی دارند.

7- درمانهایی زیبایی لثه: شامل فرم دادن لثه ها که باعث نا زیبا شدن خنده ی ما می شود، بلند کردن دندانها و.. که جراحی کردن نیز دخیل می باشد و لیزر چقدر کمک مناسبی برای افرادی که این موارد را داشته اند انجام داده است.

8- حذف تیرگی ها و بد رنگی لثه: که به صورت مادر زادی می باشد یا در افرادی که سیگار می کشند به وجود آماده است.وچه بسا بدون هیچ گونه تیغ یا خونریزی در سریعترین زمان با لیزر بر طرف خواهد شد.

9-ایمپلنت یا کاشت دندان: تجربه کاشت دندان با جراحی های متداول را بعضی از شما داشته اید اما با لیزر از ابتدای این جراحی که گذاشتن پایه است تا انتهای کار که گذاشتن پروتز دندان می باشد لیزر بسیار مفید می باشد و باید ببینید،در مورد کاربرد مهم لیزیک ایمپلنت که نقش بسیار مناسبی را دارد بعدا" به شما اطلاعات کاملی می دهیم و شما با خیال راحت می توانید کاشت دندان را انجام دهید.

آیا  لیزر دندانپزشکی علاوه بر جراحی ،کابردهای دیگری نیز دارد:

سفید کردن دندانها در حداقل یک تا دو جلسه :

شما می توانید برای سفید کردن دندانهای خود از لیزر استفاده کنید البته لیزردندانپزشکی که برای سفید کردن استفاده می شود با دستگاه لایتی که از طریق نورآبی رنگ دندانها را سفید می کند فرق می کند.

برای سفید کردن آسان ترو در حد دلخواه می توان از لیزردندانپزشکی بهره برد، بدون اینکه حتی آسیبی بر خلاف بعضی روشها به مینای دندان شما وارد شود و این روش عوارضی را در پی نخواهد داشت.

درمان حساسیت ها و دردهای ناگهانی دندان:

یکی از کاربردهای مناسب لیزر دندانپزشکی از بین بردن دردها و حساسیت های دندانی می باشد که در سرما و گرما و با خوردن آب سرد و گرم این حساسیت و ایجاد درد دردندان شما شده وباعث نارحتی و سر درگمی شما می شود و این موضوع را با لیزر بدون اینکه حتی نیازی به عصب کشی داشته باشید بر طرف می شود.درمورد اینکه چرا این دردهای دندانی و حساسیت ایجاد می شود و ممکن است نامعلوم باشد یا نه.

 سعی میکنیم به زودی برای شما گزارشی در این مورد شرح داده و شما راه درمان خود را پیدا کنید.

از بین بردن عفونت های ریشه ی دندان و نجات آن:

افرادی که دندان آنها روکش شده یا پوسید گی داشته است و به مرور زمان در اثر پوسیدگی و آبسه کردن لثه و فرا گرفتن ریشه با عفونت زیاد همراه بوده وامیدی به نگه داشتن دندان  نبوده است ، با لیزر دندانپزشکی بعد از چند جلسه این عفونت های ریشه از بین رفته اند و ریشه دندان نجات پیدا کرده است.

تنظیم کننده  :محدثه  اسدی نژاد

 

آمار سایت

3588126
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
825
1402
2227
3573540
28004
43886
3588126

آی‌پی شما: 18.232.99.123
امروز: د، 24 تیر 1398 - ساعت: 22:04:37